مبارزه با بیماری‌های انگلی با اطلاعات ماهواره ای

۱۳۹۳/۱۱/۲۷ - ۱۷:۱۵ - کد خبر: 138816

سلامت نیوز: محققان دانشگاه ملی استرالیا در کانبرا در حال توسعه روشی برای مبارزه با بیماری های انگلی، با استفاده از اطلاعات ماهواره ای، هستند.

به گزارش ایرنا از ساینس، در این پروژه بیشتر بیماری هایی نظیر مالاریا و کیست هیداتیک، در کشورهای در حال توسعه مورد بررسی قرار می گیرند.کیست هیداتیک نوعی بیماری انگلی روده ای کشنده است که از سگ به انسان منتقل می شود.

مالاریا از طریق نیش پشه آلوده به انگل پلاسمودیم به انسان منتقل می شود. این انگل وارد جریان خون میزبان می شود و سلول های قرمز را تخریب می کند. زمانی که گلبول های قرمز تسلیم این انگل می شوند، علایم این بیماری که شامل سردرد، لرز، درد عضلانی، خستگی، تهوع، اسهال و استفراغ هستند، ظاهر می شوند.

محققان بر این باورند که با استفاده از اطلاعات ماهواره ای و ترکیب آن با اطلاعات بهداشتی مستند، می توان محل تمرکز بیماری و نحوه گسترش آن را بررسی کرد. اکثر بیماری های انگلی در مناطق استوایی پخش می شوند.

مدیر این پروژه تحقیقاتی توضیح می دهد که برخی از بیماری ها، به ویژه بیماری های انگلی، نسبت به محیط زیست خود بسیار حساس هستند و با استفاده از فناوری سنجش از دور می توان مکان هایی را که بیشتر در معرض بیماری قرار دارند، شناسایی کرد.

منظور از اطلاعات ماهواره ای که در پیش بینی مکان بیماری موثر هستند، شرایط آب و هوا، دما، بارش و پوشش گیاهی منطقه است.

با استفاده از این روش می توان مناطقی را که احتمال بیماری در آنان بیشتر است، از نظر اقدامات بهداشتی و درمانی تجهیز کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1409s, 19q