2 هزار تحت ICU در كشور كم داريم

۱۳۸۷/۰۹/۱۶ - ۱۴:۳۴ - کد خبر: 13885
 2 هزار تحت ICU در كشور كم داريم
حسن امامي‌رضوي در گفت‌وگو با فارس افزود: براساس شاخص‌هاي استاندارد بايد به ازاي هر 20 تخت عادي بيمارستاني يك تخت ICU در كشور داشته باشيم اما اكنون با اين استاندارد فاصله داريم كه البته تقاضاهاي كاذب و ارجاع غير ضرور بيماران به بخش‌هاي مراقبت‌هاي ويژه بر اين كمبود افزوده است.
وي گفت: در زمان حاضر حدود 100 هزار تخت بيمارستاني در كشور موجود است بنابراين بايد حدود 5 هزار تخت ICU يا همان تخت‌هاي مراقبت‌هاي ويژه تنفسي در كشور داشته باشيم اما متأسفانه تعداد تخت‌هاي ICU موجود در كشور حدود 3 هزار تخت است و حدود 2 هزار تخت ICU كمبود داريم.
معاون وزير بهداشت اضافه كرد: درباره تخت‌هاي مراقبت‌هاي ويژه قلبي يا CCU اين مشكل كم‌تر است زيرا تعداد نياز به اين تخت‌ها نصف تخت‌هاي ICU است و اكنون حدود 1700 تخت CCU در كشور فعال است.
امامي رضوي گفت: مشكلي كه در به كارگيري تخت‌‌هاي مراقبت‌هاي ويژه در كشور وجود دارد اين است كه نيازسنجي مناسبي درباره بيماران نمي‌شود به طوري كه حدود 20 درصد بيماراني كه توسط پزشكان به بخش‌‌هاي ICU ارجاع مي‌شوند نيازي به اين تخت‌‌ها ندارد و با مديريت و مراقبت بيشتر در بخش‌هاي عادي هم مي‌توانند نگهداري شوند.
وي افزود: بسياري از بيماران فقط به علت احتياط بيش از حد پزشك به پخش مراقبت ويژه ارجاع مي‌شوند در حالي كه هنوز ممكن است به ‌آن مرحله حاد بيماري نرسيده باشند.
معاون وزير بهداشت در پاسخ به اين پرسش كه آيا ممكن است برخي بيمارستان‌ها به خاطر درآمد بيش‌تر بيماران را به بخش‌هاي مراقبت ويژه بفرستند، توضيح داد: اين امر ممكن است در بيمارستان‌هاي خصوصي اتفاق بيفتد به خصوص اين‌كه بخش‌هاي مراقبت‌هاي ويژه اين بيمارستان‌ها همواره تخت خالي دارد و ضريب اشغال تخت آن‌ها 100 درصد نيست و شايد حدود 50 تا 60 درصد باشد اما در بخش‌هاي مراقبت‌ ويژه بيمارستان‌هاي دولتي با ضريب اشغال بالاي 100 درصد و صف انتظار مردم چنين كاري صورت نمي‌گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.97219s, 18q