بهترين سن بارداري 25 سالگي است

همه چيز درباره نازايي در زنان

۱۳۹۳/۱۱/۲۸ - ۱۵:۴۵ - کد خبر: 138863

سلامت نیوز: يك جراح و متخصص بيماري‌هاي زنان با بيان اينكه امروزه نازايي نسبت به سال‌هاي گذشته پيشرفت داشته است گفت: يكي از علت‌هاي نازايي در زنان افزايش سن در آنها است به اين معنا كه با افزايش سن شانس بارداري در آنها كاهش مي‌يابد به همين دليل اگر زنان در سن 25 سالگي جلوگيري نداشته باشند 25 درصد شانس بارداري در همان ماه را دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آفرینش، دكتر عزيزه قاسمي‌نژاد جراح و متخصص بيماري‌هاي زنان، گفت‌در رابطه با اينكه با افزايش سن شانس بارداري كاهش مي‌يابد، افزود: متاسفانه امروزه جوانان به دلايل متعددي از جمله مشكلات اقتصادي و سختگيري در امر ازدواج موجب شده نازايي در زنان افزايش يابد همچنين تحصيلات يكي ديگر از عوامل تاخير در ازدواج جوانان محسوب مي شود.
وي ادامه داد: برخي از زنان تحصيلات عالي را بهانه اي براي تاخير در تشكيل خانواده و باردار شدن مي دانند كه همين عوامل دست به دست هم دادند تا نازايي در جامعه افزايش يابد.
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اينكه امروزه مراكز درمان نازايي براي زوچين ايجاد شده است، اظهار داشت: مراكز درمان نازايي، پيشرفت علمي و راهاي مختلف درمان نازايي موجب شده است تا زوجيني كه توانايي باردار شدن نداشتند با مراجعه به اين مراكز درمان شوند.
دكتر قاسمي‌نژاد در خصوص اينكه علت‌هاي نازايي بر ميزان موفقيت روش‌هاي درمان تاثيرگذار است، گفت: سن بارداري، روش‌هاي قبل بارداري و مدت زمان ازدواج در ميزان موفقيت روش‌هاي درمان نازايي و كمك بارداري تاثير مستقيمي دارد.
وي با اشاره به اينكه با بالاتر رفتن سن مدت نازايي طولاني تر مي‌شود، افزود: اگر زنان علاوه بر نازايي بيماري‌هاي مختلفي از جمله فشارخون، ديابت و فيبرم داشته باشند و از داروهاي مختلفي استفاده كنند شانس بارداري در آنها كاهش مي يابد.
جراج و متخصص بيماري‌هاي زنان در خصوص اينكه جوانان به امر ازدواج بايد موازي نگاه كنند، تصريح كرد: توصيه من به جوانان اين است كه ازدواج را آسان بگيرند و با نگاه كردن به اصل قضيه زندگي مشترك خود را شروع كنند همچنين نبايد در سالهاي اوليه زندگي جلوگيري داشته باشند.
ميزان 10 درصد نازايي در بين زوجين وجود دارد
وي در اين خصوص گفت: به دليل اينكه بهترين تست براي اينكه بدانيم زن آماده باروري است توصيه مي‌شود زوجين در سالهاي اوليه زندگي مشترك خود اقدام به جلوگيري نكنند.
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در خصوص اينكه زناني كه به مراكز درمان نازايي مراجعه مي‌كنند در سن 40 سالگي است، اظهار داشت: توصيه من اين است كه جوانان زندگي را سخت نگيرند و زودتر ازدواج كنند و بارداري اوليه خود را به تعويق نيندازند تا فرصت براي درمان داشته باشند.
قاسمي‌نژاد در رابطه با اينكه فيبرم علت نازايي در زنان نيست، گفت: در بررسي‌هاي انجام شده فيبرم آخرين علت نازايي و اختلالات تخمك گذاري از مهم ترين علت‌هاي نازايي به شمار مي رود.
وي ادامه داد: در صورتي كه فرد تمام آزمايش‌هاي لازم را انجام داد و باردار نشد آن زمان است كه مي‌توان فيبرم را مقصر اصلي نازايي بدانيم.
اين متخصص بيماري زنان، زايمان‌و نازايي تصريح كرد: فيبرم توده‌ي خوش خيم است كه بر حسب اينكه كجاي رحم باشد اثرات متعددي را مي تواند بر روي رحم داشته باشد به اين معنا كه اگر فيبرم بر روي جسم رحم باشد بر روي نازايي تاثير دارد ولي اگر خارج از رحم باشد تاثيري ندارد.
قاسمي‌نژاد افزود: در صورت جا به جايي لايه داخلي رحم توسط فيبرم، اشكالاتي در تخمك گذاري و فشار بر روي خط آندومتري به وجود مي‌آيد كه اين امر موجب اختلال در محل چسبيدن جفت مي‌شود.
با افزايش سن، احتمال بروز فيبرم در زنان بيشتر است
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران، اظهار كرد: در صورتي كه يكي از اعضاي خانواده فيبرم داشته باشد احتمال ايجاد فيبرم در فرد نسبت به افراد عادي بيشتر است به همين دليل مي توان گفت فيبرم ارثي است و بايد بررسي شود.
قاسمي‌نژاد در خصوص اينكه فيبرم سايز 7 سانت مي‌تواند بر روي نازايي تاثير مستقيمي داشته باشد،‌گفت: فيبرم با سايز 7 سانت مي‌تواند بر روي خط آندومتر تاثير بگذارد كه اين صورت فرد بايد عمل شود همچنين جراحي بر روي رحم موجب نازايي در فرد مي‌شود به همين دليل توصيه مي‌شود فرد اگر در زمان مجردي دچار فيبرم شد سريع تر ازدواج كند.
وي با بيان اينكه زنان داراي كيست تخمدان، شانس بارداري در آنها كم است،‌افزود: برخي زنان با انجام سونوگرافي شاهد كيست‌هاي در رحم خود مي‌شوند كه اين امر شانس بارداري در آنها كم مي‌كند.
اين جراح و متخصص زايمان و نازايي، تصريح كرد: زنان به دليل سندرم تخمدان پلي كستيك (پي سي او) دچار تاخير در قاعدگي و رويش مو در صورت خود مي‌شوند كه با انجام آزمايش مي توان متوجه شد به اصطلاح عام، فرد تخمدان تنبل دارد.
قاسمي‌نژاد، ادامه داد: ممكن است زنان چاق علاوه بر تخمدان پلي كستيك به چربي خون بالا، بيماري قلبي و عروقي و ديابت دچار شوند به همين دليل توصيه مي‌شود زنان داراي تخمدان پلي كستيك به صورت كامل بررسي شوند.
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در خصوص اينكه زنان در سنين بالا بايد علاوه بر نازايي از نظر بيماري قلبي و عروقي و ديابت بررسي شوند، اظهار داشت: ديده شده تخمدان پلي كستيك در زنان با كاهش ويتامين B وعفونت معده همراه شده اند به همين دليل توصيه مي‌شود زنان علاوه بر درمان نازايي خود سراغ درمان ديگر بيماري هاي خود بروند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.34989s, 19q