با ابداع روش تشخيص آني سرطان جراح ايراني برنده عالي‌ترين جايزه ابداعات پزشکي انگلستان شد

۱۳۸۷/۰۹/۱۶ - ۱۴:۵۲ - کد خبر: 13889
با ابداع روش تشخيص آني سرطان جراح ايراني برنده عالي‌ترين جايزه ابداعات پزشکي انگلستان شد
جايزه Medical Futures Innovation Award كه ازآن به عنوان جايزه اسکار پزشکي در بريتانيا ياد مي‌شود روز سه شنبه دوازدهم آذر ماه جاري به پاس 10 سال تلاش و تحقيق دكتر كشتگر در زمينه تشخيص سرطان به وي اعطا شد.

طرح تحقيقاتي اصلي دكتر كشتگر كه به عنوان پروژه برتر و منتخب علمي به اعطاي اين جايزه به وي منجر شد مربوط به تشخيص سرطان از طريق طيف نوري تنها ظرف چند ثانيه است.

به گفته دکتر کشتگر، در اين روش، از بافت غده لنفاوي زير بغل نمونه برداري مي شود. سپس طيف نور سفيد به اين بافت تابانده مي شود و بازتاب اين نور، به دستگاه مخصوصي مي رسد که اين تيم ابداع کرده است. سپس اطلاعات مربوط به بازتاب نور سفيد، به رايانه داده مي شود و از اين طريق مي توان پي برد که فرد مبتلا به سرطان است يا خير، بدون آنکه در بافت، برشي ايجاد شود.

به گزارش ایسنا، از پروژه هاي بزرگ ديگري که دکتر کشتگر و تيم او در دست دارند، پرتو درماني در اتاق عمل است. به اين معنا که در بيماري که نيازي به برداشته شدن تمام پستان نيست، وقتي توده سرطاني برداشته مي شود، راديوتراپي همزمان در داخل اتاق عمل در اطراف محل عمل انجام مي شود.

دکتر کشتگر مي‌گويد: يکي از بزرگترين مزاياي اين روش كه در حدود هزار و 350 بيمار استفاده شده، اين است که احتمال بازگشت سرطان بسيار کمتر مي شود. همچنين برخلاف جراحي هاي متداول امروزي، بيماراني که در داخل اتاق عمل تحت پرتو درماني قرار مي گيرند، نيازي به بازگشت مجدد براي پرتو درماني ندارند.

اين جراح ايراني كه اميدوار است اين روش، تا يک سال ديگر در اختيار همه بيماران سرطاني در بريتانيا قرار بگيرد، خاطرنشان كرد: يكي ديگر از مزاياي اين روش، دقت بسيار بالاي آن است به طوري كه احتمال خطاي ناچيزي كه در پرتودرماني‌هاي معمول وجود دارد در اين روش كاملا از بين مي رود؛ چرا که محل انجام پرتو درماني، به دليل باز بودن زخم، دقيقا مشخص است.

دکتر کشتگر مي گويد که او در کنگره هاي علمي داخل ايران هم شرکت مي کند. کارگاه هاي زيادي در ايران ترتيب داده و همکاري‌هاي نزديکي از نظر علمي، پژوهشي و انتقال تکنولوژي با ايران دارد .

وي كه به عنوان جراح آنکولوژي در دو بيمارستان لندن فعاليت دارد و اين روزها به دليل انجام نخستين عمل جراحي به روش جديد کم تهاجمي و با عوارض کمتر در اروپا مورد توجه رسانه‌هاي انگلستان قرار گرفته، همچنين علاقه زيادي به انتقال تكنيك‌هاي جديد از جمله نمونه برداري از غده لنفاوي زير بغل به متخصصان ايراني دارد و مي‌گويد در اين زمينه ارتباط خوبي با جراحان داخل ايران دارد.

در روش جديد جراحي بيماران مبتلا به سرطان پستان كه براي اولين بار در اروپا توسط دكتر كشتگر استفاده شده، با استفاده از تنها يک سوراخ بسيار کوچک، تمامي بافت‌هاي سرطاني خارج مي شود و بدين ترتيب نه تنها طول دوران نقاهت به شکل چشمگيري کاهش پيدا مي کند، بلکه مي توان همزمان مقدمات لازم براي بازسازي پستان را فراهم کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.64712s, 18q