ميزان سکته هاي قلبي در ايران و کشورهاي عربي افزايش يافته است

۱۳۸۷/۰۹/۱۶ - ۱۴:۵۷ - کد خبر: 13890
 ميزان سکته هاي قلبي در ايران و کشورهاي عربي افزايش يافته است
دکتر محمد جواد زيبايي نژاد رييس سومين کنگره قلب و عروق خاورميانه روز جمعه در گفت و گو با ايرنا گفت: مصرف سيگار، فشار خون بالا، چربي خون و به دنبال اينها سکته هاي قلبي به طور نگران کننده اي در منطقه رو به افزايش است که البته اين افزايش آمار در ايران نسبت به کشورهاي عربي منطقه کمتر است.
وي ادامه داد: به عنوان مثال، ميزان رشد بيماري هاي قلبي و عروقي و چاقي در ايران در مقايسه با امارات عربي متحده کمتر است و همچنين مصر نيز در مقايسه با ايران از نظر شيوع ديابت و فشار خون و چربي خون جلوتر است.
رييس مرکز تحقيقات بيماري هاي قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکي شيراز يادآور شد:يکي از علت هاي مهم افزايش بيماري هاي قلبي و عروقي در ايران و کشورهاي عربي بالا رفتن مصرف سيگار و قليان در اين کشورها و به خصوص در بين جمعيت زنان است.
متخصص بيماري هاي قلب و عروق اضافه کرد: افزايش مصرف سيگار و قليان به خصوص در زنان به همراه بي تحرکي ، چاقي و ديابت افزايش شمار مبتلايان به بيماري هاي قلبي و عروقي و متعاقبا سکته هاي قلبي را افزايش داده است.
استاد قلب دانشگاه علوم پزشکي شيراز تصريح کرد: هر چند شمار مبتلايان به بيماري هاي قلبي و عروقي در ايران هم افزايش داشته است اما با گسترش سي سي يوها و بخش هاي مراقبت هاي ويژه، پيشرفت وسايل تشخيصي و جراحي ميزان مرگ و مير ناشي از اين بيماري ها به صورت کنترل شده درآمده است.
رييس سومين کنگره قلب و عروق خاورميانه با اشاره به برگزاري اين کنگره در تاريخ 22 تا 25 اسفند ماه گفت: اين کنگره با شرکت کليه انجمن هاي قلب خاورميانه از جمله امارات، مصر، عربستان،کويت، لبنان، سوريه، بحرين، عمان و با حضور برخي کشورهاي آمريکايي و اروپايي برگزار مي شود.
زيبايي نژاد اضافه کرد: اين کنگره با هدف ارايه آخرين تحقيقات انجام شده در خصوص بيماري هاي قلبي و عروقي که در کشورهاي منطقه انجام شده است برگزار مي شود به همين دليل بيشتر شرکت کنندگان در اين کنگره را کشورهاي عربي تشکيل مي دهند.
وي گفت: در کنگره امسال به بهترين عرضه کننده مقالات در قسمت مقاله کامل و ارايه پوستر تا سقف پنج هزار دلار هديه داده مي شود.
رييس سومين کنگره قلب و عروق خاورميانه تصريح کرد: در اين کنگره غير از متخصصين قلب و عروق، جراحان قلب، راديولوژيست هاي فعال در زمينه عروق، متخصصين تغذيه، متخصصين توانبخشي قلب، بيهوشي قلب و پرستاران شرکت دارند.
علاقه مندان مي توانند مقالات خود را براي شرکت در سومين کنگره قلب و عروق خاورميانه تا اول ژانويه به دبيرخانه اين کنگره ارسال نمايند.
سومين کنگره خاورميانه قلب و عروق 22 تا 25 اسفند ماه برابر با 12 تا 15 مارچ 2009 در مرکز همايش هاي بين المللي کيش برگزار مي شود.
براي کسب اطلاعات بيشتر در خصوص سومين کنگره قلب و عروق خاورميانه مي توان به پايگاه اينترنتي www.icrj.ir مراجعه کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13151s, 18q