بيماري هاي عفوني شايع ترين علت ضايعات اکتسابي حوزه دهان و دندان است

۱۳۸۷/۰۹/۱۶ - ۱۵:۱۵ - کد خبر: 13893
 بيماري هاي عفوني شايع ترين علت ضايعات اکتسابي حوزه دهان و دندان است
دکتر علي اکبر ولايتي در هشتمين کنگره بين المللي انجمن علمي پريودنتولوژي ايران که روز پنجشنبه با حضور برجسته ترين چهره هاي حوزه داندنپزشکي داخلي و خارجي در مرکز همايش هاي بين المللي کيش برگزار شد، افزود: اين عفونت در درجه نخست مي تواند باکتريايي بوده يا اينکه منشا ويروسي و قارچي داشته باشد.
وي با اشاره به اينکه دهان در مسير ورودي دو دستگاه مهم گوارش و تنفس قرار دارد و در معرض انواع آلودگي هاي عفوني تصريح کرد: وقوع اين عفونت که بسيار آسيب رسان است با مسواک زدن و تميز کردن مرتب دندان ها قابل پيشگيري است.
به گزارش ایسنا، دکتر ولايتي اظهار داشت: در صورتي که فردي به هر علتي دچار بيماريهاي زمينه اي همچون ديابت شود سيستم ايمني وي دچار اختلال شده بنابراين دندانها، لثه، بافت هاي نگهدارنده دندان ، استخوان هاي بالا و پايين فک و سينوس هاي وي در معرض ابتلا به عفونت قرار خواهد گرفت.
به گفته وي، کنترل عفونت در مراحل اوليه کمک بسياري به مهار عفونت مي کند و دندانها که در مراحل اوليه آبسه با استفاده از "آنتي بيوتيک" هاي عمومي و "آنتي سپتيک" هاي موضعي درمان مي شود در صورت اهمال شخص در درمان منجر به استئوميليث(عفونت استخوان فک) خواهد شد.
دکتر ولايتي بر آگاهي رساني به جامعه از طريق رسانه هاي گروهي و آموزش در مدارس به طريق ساده تاکيد کرد و افزود: آموزش هاي فردي و اجتماعي از طريق وسايل ارتباط جمعي از يک سو و از سوي ديگر آموزش مسوولان خانه هاي بهداشت (بهورزان) نياز به برنامه ريزي کشوري دارد تا علاوه بر تامين سلامت افراد جامعه و کاهش هزينه اي شخصي آنان، هزينه هاي مربوط به بيمه ها نيز کاهش يابد.
رييس کنگره بين المللي انجمن علمي پريودنتولوژي ايران نيز هدف از برپايي کنگره را ارتقاي سطح علمي متخصصان پريودنتولوژي و ايمپلنتولوژي اعلام کرد و گفت: در اين کنگره مقالات پژوهشي و تکنيک هاي جديد معرفي خواهد شد.
دکتر "محمدرضا طالبي اردکانِي" افزود: نگاهي عميق به بازسازي بافت هاي پريودنشيوم( مجموعه لثه و بافت هاي نگهدارنده دندان) و بازسازي استخوان به منظور درمان ايمپلنت از مهمترين محور کنگره هشتم اين انجمن است.
اين کنگره بين المللي از سوي انجمن علمي پريودنتولوژي ايران روز چهاردهم آذر به مدت سه روز آغاز و تا روز شنبه 16 آذر ماه در مرکز همايش هاي بين المللي جزيره کيش ادامه دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.14757s, 18q