حفظ اسرار بیماران از الزامات قانونی پزشکان است

۱۳۹۳/۱۱/۲۸ - ۱۷:۱۶ - کد خبر: 138941

سلامت نیوز: اسرار بيماران يكي از ابعاد خصوصي بيماران است كه بر اساس الزامات قانوني مي بايست از طرف پزشكان رعايت شود اما در بعضي مواقع حفظ اسرار با اخلاق باليني مغايرت دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دكتر پونه سالاری متخصص داروسازی بالينی گفت: در كشور ما قانوني وجود دارد كه به موجب آن پزشك موظف است تمام اسرار بيمار يعني آنچه كه در معاينات و پاراكلينيك بدست مي آيد و يا آنچه توسط بيمار بازگو مي شود را به عنوان راز بيمار حفظ كند.

عضو گروه فلسفه ، آموزش زيستي و اخلاق پزشكي فرهنگستان علوم پزشكي ضمن تاكيد بر منشور حقوقي بيمار كه از ابعاد مهم آن "حريم خصوصي" است گفت: پزشكان و متخصصان حرفه پزشكي به اين دليل كه با سلامت بيمار سر و كار دارند تا حدي به بيمار نزديك مي شوند و به اسرار و حريم خصوصي بيمار وارد مي شوند.

وی افزود: فرهنگستان علوم پزشكي پژوهشي را در زمينه اخلاق پزشكي انجام داده است و به چهارحوزه نيز رسيده است. يكي از اين حوزه ها حوزه رازداري است. رازداري در واقع بعد اطلاعاتي حريم خصوصي افراد است. اما در شرايطي رازداري نمي تواند مطلق باشد و پزشك بعضاً بر اساس بيماري فرد مجبور است قسمتي از اسرار بيمار را براي ارائه خدمت بهتر به بيمار، فاش كند.

سالاری افزود : به عنوان مثال در مشاوره ها، زماني كه پزشك نياز به نظر پزشكان ديگر دارد و بايد مشاوره كند سوالي كه مطرح مي گردد اين است كه او چگونه بايد رفتار كند و چگونه در عين حالي كه اسرار بيمار را حفظ كند اطلاعاتي را نيز به وي بدهد و بتواند از او كمك بگيرد.

وي ادامه داد: در مواردی نيز به دليل اينكه به نفع خانواده بيمار يا جامعه است، پزشك مجبور مي شود نقض رازداري كند. در اين شرايط اولين و مهمترين چيزي كه مطرح مي شود اين است كه مساله به نفع شخص بيمار يا جامعه باشد ، و اينكه اين نفع به هيچ طريق ديگري جز نقض رازداري قابل دسترسي نباشد در اين صورت است كه پزشك مي تواند نقض رازداري كند و اطلاعات بيمار را در حد لازم فاش كند. اما در طرف ديگر در قانون كشور ما پزشك تحت هيچ شرايطي نمي تواند راز بيمار را فاش كند مگر به موجب الزام قانوني.

عضو گروه فلسفه، اخلاق، آموزش پزشكي فرهنگستان علوم پزشكي گفت : الزام قانوني از جمله مواردي است كه در اخلاق هم آمده است و در واقع چالشي كه پزشكان با آن رو برو هستند اين ست كه اخلاق مي گويد يك نوع رويه را پيش بگيرد كه قانون با آن رويه مخالف است، به اين معنا كه به موجب قانون در شرايط مذكور پزشك ممكن است با مشكلاتي روبرو شود.

سمينار چالش هاي اخلاق باليني ايران، در روزهای 7 و 8 اسفند ماه سال جاري در محل تالار غدير فرهنگستان علوم پزشكی برگزار مي شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.97797s, 19q