کشف مولکول موثر در بروز فشار خون بالا در مردان

۱۳۹۳/۱۱/۲۹ - ۱۳:۴۲ - کد خبر: 139024

سلامت نیوز: محققان آمریکایی مولکول جدیدی را کشف کرده اند که در بروز فشار خون بالا به ویژه در مردان نقش مهمی دارد و امیدوارند بتوانند با این کشف به روش های درمانی موثرتر برسند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی یورک آلرت،دکتر «جنیفر سولیوان» متخصص فیزیولوژی و فارماکولوژی و همکارانش در کالج پزشکی جورجیا می گویند:با مرگ سلول های عضلات صاف جدار عروق، مولکولی به نام «اچ.ام.جی.بی.1» ( HMGB1 ) آزاد می شود و به جریان خون می ریزد.

محققان می گویند:در واقع این مولکول مانند ماشه ای برای آغاز روند پاسخ ایمنی عمل می کند و این روند را فعال می سازد.

به گفته دانشمندان، این مولکول که آن را مولکول خطر نیز می نامند در مردان، بیشتر از زنان است و به همین علت، مردان بیشتر از زنان در معرض خطر ابتلا به بیماری فشار خون قرار دارند.

دکتر سولیوان می گوید:این مولکول روند کنترلی فشار خون را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

دانشمندان امیدوارند از این مولکول برای یافتن داروهای جدید فشار خون استفاده کنند.

محققان می گویند: بیماران مبتلا به فشار خون باید این نکته را به خاطر داشته باشند که این بیماری، مادام العمر است و آنان نیز باید داروهای خود را تا پایان عمر به طور منظم استفاده کنند.

فشار خون بالا خصوصاً در افراد مسن بسیار شایع است و تقریباً حدود یک نفر از هر چهار نفر از فشار خون بالا رنج می برند.

در بیماران جوانتر در مردان شایعتر است ولی در سنین بالاتر در زنان بیشتر از مردان دیده می شود. به طور کلی با افزایش سن خطر ابتلا افزایش می یابد.

علل بروز این بیماری هنوز به طور کامل شناخته نشده است و به همین علت، هنوز موفقیت چندانی در کنترل این بیماری و جلوگیری از بروز آن به دست نیامده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.14609s, 19q