کودکان را وادار به چرت نیمروزی نکنید

۱۳۹۳/۱۱/۳۰ - ۱۹:۴۵ - کد خبر: 139126

سلامت نیوز: بازبینی چند مطالعه قبلی آشکار ساخت که توصیه به چرت نیمروزی برای کودکان پیش‌دبستانی همیشه هم ایده خوبی نیست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، پزشکان در این بررسی دریافتند کودکان بالای دو سال که در طول روز چرت کوتاهی می‌زنند معمولا شب‌ها دیرتر به خواب می‌روند و در نهایت نسبت به دیگر کودکان هم سن و سال خود مدت زمان خواب شبانه آنان کمتر است.

«کارن تورپه» و «سالی استاتون» از نویسندگان ارشد این مطالعه از دانشگاه کوئینزلند استرالیا اظهار کردند: با در نظر گرفتن اینکه خواب کافی، فاکتور مهمی برای حفظ سلامت کودکان و والدین آنان است، مشاهده شد مطالعات محدودی در مورد تاثیر چرت زدن در سنین کودکی روی سلامت افراد انجام شده ‌است.

این دو متخصص تاکید کردند: آنچه در مطالعات انجام شده مشاهده کردیم این بود که چرت زدن در کودکان سنین پیش دبستانی نمی‌تواند در بهبود وضعیت سلامت آنان تاثیری داشته باشد.

در این بررسی 26 مطالعه مرتبط با چرت زدن در کودکان پنج سال و کمتر مورد بازبینی مجد قرار گرفت و مشخص شد که چرت زدن در طول روز موجب می‌شود کودک شب دیرتر به خواب برود و در مجموع میزان خواب کافی نداشته باشد. در نهایت کیفیت خواب در او کمتر شده و این وضعیت در کودکان از سن دو سالگی به بعد به مراتب جدی‌تر است.

به گزارش هلث‌دی نیوز، این متخصصان متذکر شدند با توجه به یافته‌های فوق چرت زدن آن طور که پیش از این تصور می‌شد برای کودکان سنین پیش دبستانی اهمیت ندارد و حتی ممکن است پیامد‌های منفی هم به همراه داشته باشد.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.55725s, 19q