افزایش ورود تجهیزات پزشکی غیرمجاز

۱۳۹۳/۱۲/۰۲ - ۱۷:۲۹ - کد خبر: 139194

سلامت نیوز:سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره ورود تجهیزات پزشکی غیرمجاز به کشور گفت: یک کمیته فنی و سیاستگذار ایجاد شده است که پیش از ورود تجهیزات پزشکی به کشور درباره آن تحقیق می‌کند و اگر نیاز باشد، اجازه ورود دستگاه را می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان،محمد هاشمی درباره واردات تجهیزات پزشکی به کشور ابراز کرد: تجهیزات پزشکی وقتی وارد کشور می‌شوند که از سوی اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو مورد بررسی‌های علمی قرار می‌گیرد تا دستگاه وارد شده از نظر  برند و شرکت تولیدکننده مورد تائید باشد. ضمن اینکه دستگاه‌ها باید از نظر فنی هم تائید شوند. او با اشاره به اینکه دستگاه‌های وارداتی بعد از طی این مراحل برچسب اصالت خواهد داشت و کد دریافت می‌کند، افزود: این کد نشان‌دهنده این است که این دستگاه مورد تائید اداره کل تجهیزات پزشکی است. از این‌رو اگر دستگاه‌ها گواهی سلامت نداشته‌باشند و یا از مجاری غیرقانونی وارد شده باشند، کد دریافت نمی‌کنند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: برخی از شرکت‌هایی که تجهیزات پزشکی از آنجا وارد می‌شوند، شرکت‌هایی هستند که خود سازمان آنها را معرفی کرده است.او درباره اینکه چه افراد و شرکت‌هایی می‌توانند؛ دستگاه‌های پزشکی را وارد کشور کنند، گفت: ما فراخوانی دادیم و برخی از شرکت‌ها اعلام آمادگی کردند، این شرکت‌ها بررسی شدند و اجازه ورود کالا‌ها و تجهیزات پزشکی را دریافت کردند. هاشمی افزود: البته همه تجهیزات پزشکی از طریق مراجع رسمی وارد کشور نمی‌شود و ما شاهد ورود قاچاق تجهیزات پزشکی نیز هستیم. به همین دلیل برای اصالت دستگاه‌ها در فاکتور فروش دستگاه، کد کالا درج می‌شود.


به هر مرکزی نروید
او در پاسخ به اینکه بیماران چگونه می‌توانند؛ اطمینان داشته باشند که دستگاه پزشکی دارای استاندارد‌های لازم است، گفت: بیماران نباید به هر مرکزی برای استفاده از دستگاه‌های پزشکی مراجعه کنند. ممکن است فرد پزشک نباشد و تنها دوره آموزشی طی کرده باشد. هاشمی افزود: بیماران باید هم درباره پزشک معالج خود استعلام کنند و هم درباره دستگاه‌هایی که در آن مرکز مورد استفاده قرار می‌گیرد. او افزود:  فردی که می‌خواهد به‌طور مثال عمل لیزیک انجام دهد، قطعا نباید به هر مرکزی برای انجام این عمل مراجعه کند و تنها به یک تابلو و حرف دیگران استناد کند. این مقام مسئول در وزارت بهداشت درباره اینکه چه اقداماتی برای جلوگیری از قاچاق لوازم و تجهیزات پزشکی به‌خصوص دستگاه‌های لیزر، در سازمان غذا و دارو انجام می‌شود، گفت: در بحث قاچاق نمی‌توان به سادگی مسائل را بیان کرد، چراکه چالش‌های زیادی وجود دارد. باید تلاش کنیم تا آنجا که امکان دارد، نظارت‌ها را تقویت کنیم.

برای این مهم ابتدا باید فرهنگ‌سازی کنیم و سطح آگاهی مردم را افزایش دهیم. هاشمی گفت: علاوه بر این یک کمیته فنی و سیاستگذار ایجاد شده است که پیش از ورود تجهیزات پزشکی به کشور درباره آن تحقیق می‌کند و اگر نیاز باشد، اجازه ورود دستگاه را می‌دهد. سخنگوی سازمان غذا و دارو تاکید کرد: این کمیته هم در امور جاری پزشکی سیاستگذاری می‌کند و هم درباره ورود دستگاه‌ها اعمال‌نظر می‌کند و هم مجوز ورود دستگاه را می‌دهد. او درباره نوع برخورد با پزشک یا فرد دوره‌دیده‌ای که از تجهیزات غیراستاندارد استفاده می‌کند، گفت: نظر ما بر این است که در حوزه ورود غیرمجاز دستگاه‌های پزشکی به‌ویژه لیزر یک بازار مکاره ایجاد شود که نیازمند ساماندهی جدی است. سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: بررسی و برخورد با برخی از مراکز غیرمجاز به صنف آرایشگران و برخی نیز به بهداشت محیط مربوط می‌شود. در بخش تجهیزات غیراستاندارد نیز سازمان غذا و دارو مسئول است. ما باید چند جانبه‌نگری داشته‌باشیم و اگر هرکس مسئولیت خود را به خوبی انجام دهد، مشکلات کمتری را شاهد خواهیم بود. ایلنا نوشت؛ او افزود: سازمان غذا و دارو نباید به هر دستگاهی اجازه ورود دهد و از سوی دیگر پلیس نیز باید با ورود کالای قاچاق به کشور مبارزه کند. قاچاق دستگاه و تجهیزات پزشکی غیرمجاز به کشور خیلی زیاد شده است.قبول داریم که این مساله نیازمند ساماندهی است. مهم‌تر از همه اینکه هیچ مرزی بین درمان پوستی و کارهای زیبایی پوستی وجود ندارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.80232s, 18q