موادغذايي ضعيف کننده سيستم ايمني بدن

۱۳۹۳/۱۲/۰۲ - ۱۱:۱۸ - کد خبر: 139199

سلامت نیوز:خواب کافي، ورزش و البته يک برنامه غذايي سالم در تقويت سيستم ايمني بدن نقش موثري دارد. در مقابل کمبود موادمغذي به ويژه ويتامين D، قرار گرفتن مکرر در معرض مواد شيميايي و از بين رفتن باکتري هاي روده، باعث تضعيف عملکرد سيستم ايمني مي شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان،در ادامه به چند ماده غذايي اشاره مي شود که مصرف آن در تضعيف سيستم ايمني بدن نقش دارد.

ترشي؛

اگرچه کم کالري است اما ميزان زياد نمک موجود در آن باعث کم آبي بدن، احتقان مايعات و حتي بروز بيماري هايي مانند بيماري کليوي مي شود.

غلات فرآوري شده؛

اين مواد عاري از سبوس است، اين غلات مي تواند روي قندخون و عملکرد سيستم ايمني تأثير منفي بگذارد.

نوشابه؛

ميزان زياد قند آن باعث افزايش انسولين و در نتيجه افزايش کورتيزول مي شود در اين شرايط براي بدن کنترل قندخون از مقابله با عوامل بيماري زا، مهم تر مي شود.

روغن هاي فرآوري شده؛

روغن هاي فرآوري شده مانند روغن دانه سويا، ذرت، کانولا، آفتابگردان، بادام زميني و ... سرشار از اسيدهاي چرب اشباع نشده است که مي تواند ناهنجاري ايجاد کند.

ماست؛

اگرچه حاوي پروبيوتيک است اما بايد در انتخاب آن دقت کرد، زيرا قند و ماده مصنوعي افزوده شده به آن، خاصيت ماست را از بين مي برد. کمبود مواد پروبيوتيک در برنامه غذايي مي تواند منجر به اختلالات گوارشي شود.

ميوه هاي کنسروي يا خشک؛

براي سلامت سيستم ايمني از مصرف ميوه خشک و کنسروي که حاوي قند فراوان است، بپرهيزيد و به خوردن ميوه هاي تازه رو بياوريد.

غذاهاي کنسروي؛

اين غذاها حاوي مواد مصنوعي، ميزان زياد سديم و مواد شيميايي (BPA) است که مي تواند از قوطي در مواد غذايي نشت کند.

نوشيدني هاي کافئين دار؛

براي حفظ سلامت سيستم ايمني بدن، داشتن خواب کافي ضروري است. مصرف نوشيدني هاي کافئين دار، در الگوي خواب اختلال ايجاد مي کند. علاوه بر آن، ميزان اسيد در قهوه، باعث افزايش ميزان اسيد در بدن مي شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.46133s, 19q