یک ولنتاین متفاوت

هلال‌احمر ایران در کنار کودکان خیابانی کنیا

۱۳۹۳/۱۲/۰۲ - ۱۷:۱۶ - کد خبر: 139211

سلامت نیوز:رایزن فرهنگی ایران در نایروبی و همسرش روز ولنتاین را در کنار کودکان خیابانی کنیا سپری کردند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شهروند،اینجا افرادی زندگی می‌کنند که آنقدر خوشبخت نیستند تا بدانند امروز روز ولنتاین است.

کشوری در شرق آفریقا با آب‌وهوایی گرم و مرطوب؛ چای و قهوه صادر می‌کند و به یک پنج‌ضلعی مشابه است. کشوری که ٣مرکز سلامت جمعیت هلال‌احمر ایران در آن قرار دارد. جمعیت هلال‌احمر ایران تا ‌سال ٩٠ دارای ٢ مرکز درمانی در نایروبی -پایتخت کنیا- بود که به ارایه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم کم‌برخوردار می‌پرداخت و بعد از آن بنابر تفاهمنامه‌ای که در شهر مومباسای کنیا امضا شد سومین مرکز درمانی هلال‌احمر ایران در مومباسا –در جنوب شرق کنیا- راه‌اندازی شد. حالا هلال‌احمر ایران ٣ مرکز درمانی در کشور کنیا دارد که به بسیاری از شهروندان محروم این کشور خدمات مختلف بهداشتی-درمانی ارایه می‌دهد. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به فعالیت‌های درمانی هلال‌احمر ایران در کشور کنیا.


ولنتاین در خیابان
هلال‌احمر ایران با سابقه فعالیتی که در کنیا و شهرهای مختلف آن دارد، توانسته فعالیت‌های خود را در حوزه‌های مختلف درمانی افزایش دهد تا جایی که این‌بار در حرکتی که از دید رسانه‌های جهان هم دور نمانده، اعضای مراکز سلامت هلال‌احمر در روز عشق (ولنتاین) میان کودکان خیابانی نایروبی -پایتخت کنیا- حاضر شدند و لباس‌هایی که فراهم کرده بودند را به آنها داده و کودکان را تحت درمان قرار دادند. خبرگزاری آناتولی در توصیف خدمات پزشکی هلال‌احمر ایران در روز ولنتاین به کودکان خیابانی در پایتخت کنیا نوشته است: «کمپ پزشکی در پارک اوهورو در نایروبی مملو از تجهیزات پزشکی پیشرفته ایران بود.» این خبرگزاری گزارش خود را به این شکل آغاز کرده: «روز شنبه خدمات رایگان پزشکی جمعیت هلال‌احمر ایران به صدها کودک خیابانی در نایروبی پایتخت کنیا ارایه شد.»
در ادامه این گزارش صحبت‌های «عبدالرضا شاهرضایی» مدیر درمانگاه‌های ایران در کنیا در گفت‌و‌گو با آناتولی نقل شده که گفته است: «برای بسیاری از مردم امروز روز محبت بود. این‌جا افرادی هستند که آن‌قدر خوشبخت نیستند تا بدانند امروز روز ولنتاین است.» شاهرضایی در ادامه گفته: «ایران به این خاطر روز ۱۴فوریه را برای این کار انتخاب کرد تا محبت خود را به حدود ۲۵۰‌هزار کودک خیابانی کنیا نشان دهد.» مدیر درمانگاه‌های جمعیت هلال‌احمر ایران در کنیا در ادامه به آناتولی گفت که کمپین ایران در این روز شامل اطعام کودکان خیابانی، پاکیزه کردن آنان، اهدای لباس و ارایه خدمات پزشکی بود. براساس گفته شاهرضایی که در این برنامه سرپرست پزشکان بود بیشتر کودکان خیابانی نیاز به کمک‌های فوری پزشکی داشتند. او گفت: «برخی از این کودکان وضع بدی داشتند اما خوشبختانه بیشتر آنان تحت تست‌های آزمایشگاهی‌ قرار گرفتند و اکنون درمان شده‌اند.» شاهرضایی اضافه کرد: او و همکارانش ضمن اهدای دارو به این کودکان، آنان را معاینه عمومی نیز کرده‌اند. این پزشک اشاره کرد که این کمپین تاکنون برای بیش از ۲۰۰کودک خدمات پزشکی و لباس فراهم کرده است. شاهرضایی افزود: تعدادی از افراد بزرگسال نیز از خدمات این کمپین بهره‌مند شدند. رئیس مرکز سلامت جمعیت هلال‌احمر ایران در کنیا گفت: «پس از این‌که همه آنان را در طول روز ثبت‌نام کنیم تعدادشان ۲برابر خواهد بود.»


در ادامه این گزارش از قول مرتضی شفیعی‌شاکی رایزن فرهنگی ایران در نایروبی نقل شده که او و همسرش تصمیم گرفتند در روز ولنتاین در کنار کودکان خیابانی کنیا باشند. او گفت: «ما امروز این‌جا هستیم تا از بچه‌هایی که اکثرا حمایت نشده‌اند حمایت کنیم.» رایزن فرهنگی ایران در کنیا ادامه داد: «کشور من تصمیم گرفته برای این کودکان این پیام را بفرستد که آنان برای ما بسیار اهمیت دارند و واقعا دوستشان داریم.»


٣ مرکز درمانی در کنیا
سومین پلی‌کلینیک جمعیت هلال‌احمر ایران در شهر مومباسا قرار گرفته که دارای بخش‌های پزشک عمومی، زنان و زایمان، داروخانه و آزمایشگاه است. ساختمان این مرکز درمانی در مرکز شهر مومباسا قرار دارد و از سوی جامعه بلوچ، کنیا که ایرانی‌الاصل هستند به جمعیت هلال‌احمر ایران اهدا شده است. دیگر پلی‌کلینیک‌های جمعیت هلال‌احمر ایران در نایروبی پایتخت کنیا قرار دارند که روزانه به مراجعه‌کنندگان خدمات درمانی ارایه می‌دهند. داروهای این مراکز درمانی توسط جمعیت هلال‌احمر کشورمان و از محل تولیدات داخلی به‌ویژه محصولات شرکت‌های داروسازی هلال‌احمر ایران تأمین می‌شوند.
رضا رئیس‌کرمی، معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال‌احمر پیش از این از اعزام نخستین تیم متخصص پزشکی هلال‌احمر ایران به قاره آفریقا خبر داده بود. او گفته بود زمستان امسال تیم‌های درمانی هلال‌احمر ایران به قاره آفریقا اعزام می‌شوند که نخستین تیم شامل متخصصان قلب و عفونی، پوست و کودکان است که در قالب برنامه‌های ٢هفته‌ای به کشور کنیا اعزام می‌شوند. رئیس‌کرمی افزوده بود: «براساس نیازسنجی که مرکز توانبخشی هلال‌احمر در آن کشور انجام داده و با توجه به هماهنگی‌هایی که با مسئولان بهداشتی کنیا صورت پذیرفته این خدمات ارایه خواهد شد. این تیم بعد از ارایه خدمات خود در کنیا به دیگر کشورهای آفریقایی اعزام می‌شود.»


قدردانی وزارت بهداشت کنیا از جمعیت هلال‌احمر
ایران و کنیا همکاری‌های درمانی بسیاری داشته‌اند که هلال‌احمر در این میان نقش پررنگی داشته است. با حمله تروریستی‌ سال گذشته گروه الشباب در یکی از مراکز خرید پایتخت کنیا که منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از شهروندان کنیایی شد، مراکز سلامت هلال‌احمر ضمن اظهار همدردی، آمادگی خود را برای کمک به حادثه‌دیدگان این حمله تروریستی اعلام کردند. پس از آن هم وزارت بهداشت کنیا با ارسال نامه‌ای به مرکز سلامت جمعیت هلال‌احمر ایران در نایروبی، از اظهار همدردی و فعالیت‌های مرکز سلامت هلال‌احمر تشکر کرد. در بخش دیگری از این نامه از سازماندهی اهدای خون و دیگر خدمات درمانی مرکز سلامت جمعیت هلال‌احمر ایران در نایروبی قدردانی شده است.
عبدالرضا شاهرضایی، مدیر درمانگاه‌های ایران در کنیا پیش از این گفته بود: «عدم‌تمایز بین انسان‌ها از لحاظ رنگ، طبقه اجتماعی، مذهب، جنسیت، ملیت یا مقام و ارایه خدمات یکسان تحت پوشش نهضت بین‌المللی جمعیت‌های ملی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر باعث خدمات‌رسانی به انسان‌های کم‌برخوردار توسط جمعیت هلال‌احمر کشورمان شده است.» شاهرضایی گفته بود: ‌ «جمعیت هلال‌احمر به‌عنوان محور پاسخگویی به حوادث و سوانح منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای می‌تواند با توجه به جایگاه و پتانسیل‌های خوبی که در بین جمعیت‌های ملی هلال‌احمر و صلیب‌سرخ دارد برنامه‌ریزی مناسبی را در جهت ارتقای سطح نظام سلامت در کشورهای کم‌برخوردار آفریقایی در زمینه‌های ارایه خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی پیاده‌سازی کند.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17162s, 18q