سلول‌هاي جديد مغزي شناسايي شدند

۱۳۹۳/۱۲/۰۲ - ۱۰:۲۱ - کد خبر: 139214

سلامت نیوز:دانشمندان موسسه کارولينسکا در سوئد ، با استفاده از فرآيندي موسوم به توالي دادن سلول منفرد، موفق به توليد نقشه اي دقيق از انواع سلول هاي قشر مغز و همچنين ژن هاي فعال در درون آن ها شدند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،اين براي نخستين بار است که چنين شيوه تحليلي در مقياس بزرگ براي بررسي اين بافت هاي پيچيده به کار رفته است.
تيم علمي در هر بار، بالغ بر سه هزار سلول را بررسي و در اين ميان، تعدادي از انواع سلول هاي ناشناخته مغز را شناسايي کرد.
دانشمندان آلماني حدود 200 سال قبل دريافتند تمامي موجودات زنده از سلول ها تشکيل شده اند و از زمان اين کشف، جامعه ي علمي مي داند ماهيت هر بافت خاص در بدن توسط سلول هاي تشکيل دهنده آن تعيين مي شود؛ ماهيت اين سلول ها نيز به نوبه خود، توسط ژن هاي فعال در دي ان اي آن ها تعيين مي شود. با اين حال، تا پيش از اين درباره جزئيات بافت مغز که پيچيده ترين اندام بدن به شمار مي آيد، اطلاعات کافي در دست بوده است.
محققان در مطالعه جديد از تحليل سلول منفرد در مقياس بزرگ براي پاسخگويي به تمامي سوالات موجود در حوزه مغز استفاده کرده اند.


با بررسي جزئيات دقيق بيش از سه هزار سلول متعلق به قشر مغز مو ش ها در هر بار، و همچنين مقايسه اين موضوع که کدام يکي از 20 هزار ژن موجود در هر يک از اين سلول ها فعال اند، دانشمندان توانستند سلول ها را به انواع خاصي طبقه بندي کنند. آن ها 47 نوع سلول مختلف را شناسايي کردند که شامل نورون هاي متخصص، تعدادي از سلول هاي شريان خوني و سلول هاي گليال هستند. سلول هاي گليال مراقب محصولات اتلافي هستند و بنابراين از سلول هاي عصبي در مقابل عفونت مقابله کرده و مواد مغذي آن ها را تامين مي کنند.
محققان با کمک اين نقشه دقيق، توانستند انواع سلول هايي را شناسايي کنند که تا پيش از اين ناشناخته بودند. از ميان اين سلول ها مي توان به سلول عصبي در سطحي ترين لايه و شش نوع مختلف اليگودندريتي خودي اشاره کرد. اليگودندريتي خودي، سلول هايي هستند که غلاف ميلين (از لحاظ الکتريکي عايق) موجود حول عصب را شکل مي دهند.
در نتيجه، يافته هاي حاصل مي توانند ديدگاه هاي جديدي درباره بيماري هايي مانند ام اس ارائه دهند که بر غلاف ميلين اثر مي گذارند.
جزئيات اين تحقيق در مجله Science قابل مشاهده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
سونیا
خوب
1.58012s, 19q