ريزگردها به استان فارس هم رسيدند

۱۳۹۳/۱۲/۰۲ - ۱۴:۴۷ - کد خبر: 139276

سلامت نیوزهمجواري استان فارس با خوزستان و بروز خشکسالي‌هاي مستمر طي 10 سال گذشته و رسيدن پاي ريزگردها به شهرهاي غربي و مرکزي فارس، استعداد اين استان را براي پذيرايي از ميهمان ناخوانده‌اي که روزگار را بر هموطنان ساکن استان‌هاي خوزستان و ايلام سخت کرده است، نشان مي‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان،طي روزهاي گذشته شاهد بروز اين پديده در نقاطي از استان فارس، خصوصا شهرهاي جنوبي و جنوب غربي اين استان بوديم و اين نگراني نه تنها براي اين ايام که براي روزهاي بعد از پايان فصل بارندگي، يعني روزهاي تابستان نيز وجود دارد که بار ديگر ايران و استان‌ها و شهرهاي مختلف ميزبان اين پديده باشند.

مديرکل محيط زيست فارس انتقال ريزگردها به استان‌هاي مجاور خوزستان از جمله اين استان را بسته به وجود عواملي مانند شدت جريان باد، حجم و ابعاد ريزگردها دانست.

حسينعلي ابراهيمي کارنامي با بيان اينکه متأسفانه فارس در سال‌هاي گذشته طعم تلخ ريزگردها از شهرهاي جنوبي همجوار خود را چشيده است، خاطرنشان کرد: وجود 29 کانون فرسايش بادي حساس در استان و 9 کانون بحراني به همراه تالاب‌هاي خشک شده زمينه ورود و جذب ريزگردها از استان‌هاي جنوبي را فراهم کرده و آنها را تشديد ‌مي‌کند.

وي اضافه کرد: از سوي ديگر بسياري از جنگل‌هاي فارس خشک شده و برخي هم مانند جنگل‌هاي بلوط در معرض حمله سوسک چوبخوار قرار گرفته‌اند که در اين خصوص بايد اقدامات عاجلي هم در خصوص احياي تالاب‌ها و هم مهار کانون‌هاي مستعد جذب ريزگرد که عمدتا از جنوب و جنوب شرقي استان وارد مي‌شوند، انديشيده شود.

‌مديرکل محيط زيست فارس بيان کرد: در اداره‌کل منابع طبيعي استان مطالعات دقيقي بر روري کانون‌هاي شناسايي ايجاد ريزگردها که هم شامل کانون‌هاي بحراني است و هم کانون‌هاي حساس به فرسايش بادي، در حال انجام است.

کارنامي با غيرقابل بررسي دانستن موضوع رسيدن ريزگردها به استان فارس گفت: اين مهم به شرايط جوي و هواشناسي بستگي دارد.

وي ابراز اميدواري کرد، با بارش باران شاهد احياي کانون‌هاي داخلي فارس که حساس به فرسايش هستند، باشيم.

از ديگر سوي مديرکل مديريت بحران استانداري فارس اعتقاد دارد پديده ريزگردها ديگر يک حادثه و اتفاق غيرمترقبه تلقي نمي‌شود و اين رويداد به دليل فراگيري و طولاني شدن پديده خشکسالي، گسترش بيشتري نسبت به گذشته پيدا کرده است.

حسن فياض‌پور تصريح کرد: موضوع ريزگردها ناشي از خشک شدن تالاب‌ها، درياچه‌ها، نيزارها و دشت‌هاي وسيعي است که به دليل کمبود آب زير کشت نرفته‌اند و يا پوشش درخت طبيعي ندارند که طبيعتا منشأ اين ريزگردها خواهند بود.

وي ادامه داد: جنس خاک در کشورهاي غرب ايران مانند عربستان، عراق و ترکيه اين قضيه را تشديد کرده، به گونه‌اي که در سال‌هاي ترسالي هم پس از پشت سر گذاشتن فصل زمستان و بارندگي در فصل تابستان باز هم در گذشته شاهد پديده تپه‌هاي رملي در بخش‌هايي از خوزستان و بخش‌هاي جنوبي فارس بوده و هستيم.

مديرکل مديريت بحران استانداري فارس با بيان اينکه پديده ريزگردها از 10 سال گذشته تاکنون تشديد شده است، خاطرنشان کرد: در گذشته و از قبل از انقلاب با هماهنگي بين دولت‌هاي همسايه و دولت ايران با تفاهم‌نامه‌هايي در زمينه کاشت درختان در اراضي مستعد و افزايش پوشش گياهي در کويرها اين پديده را تا حدودي مهار مي‌کردند.

فياض‌پور گفت: در حال حاضر به دليل مسائلي که گريبانگير دولت‌هاي همسايه ايران از جمله عراق شده، طبيعي است که منابع کافي در اختيار آنها براي مهار اين پديده وجود نداشته باشد.

وي فقدان برنامه‌اي جامع در سال‌هاي اخير توسط دولت ايران به دليل تنگناهاي مالي و سوء مديريت را از ديگر مسائلي بيان کرد که به سهم خود در بي توجهي به اين مهم اثر گذاشته است.

مديرکل مديريت بحران استانداري فارس عنوان کرد: در چند روز گذشته مشاهده کرديم که ريزگردها استان خوزستان را به شدت تحت تاثير خود قرار داده که اين امر برخي از شهرستان‌هاي جنوبي فارس را هم درگير کرده است.

فياض‌پور بيان کرد: شهرستان‌هاي جنوبي استان از جمله لامرد، مهر، خنج، ممسني، کازرون، رستم و فراشبند با اين پديده مواجه هستند که انتظار مي‌رود که در فصل تابستان تشديد بيشتري يابد.

وي در خصوص شهر شيراز نيز بيان کرد: در سال‌هاي گذشته مرکز فارس هم تحت تأثير ريزگردها قرار گرفت و امروز نيز به دليل خشکيدگي تالاب‌هاي پريشان، بختگان و درياچه مهارلو دور از انتظار نيست که دوباره با اين پديده مواجه شود.

اين مقام مسئول اميدواري کرد، با تحقق پيش‌بيني بارندگي‌ها از اواخر بهمن ماه تا اوايل فرودين ماه سال آينده شاهد جبران بخشي از عقب‌ماندگي‌هاي ناشي از کم بارشي‌ها و احياي تالاب‌ها باشيم.

فياض‌پور ادامه داد: با افزايش پوشش گياهي در دشت‌ها و اراضي تپه‌اي و ماسه‌زارها و پرشدن تالاب‌ها و درياچه‌هاي استان، اين پديده اثر کمتري ايجاد خواهد کرد.

مديرکل مديريت بحران استانداري فارس تأکيد کرد: دولت توجه خاصي به اين پديده داشته که اميد است دستگاه‌هاي متولي با پيگيري‌هاي بتوانند از تهسيلات و تمهيداتي که دولت براي مناطق تحت تاثير اين موضوع در نظر گرفته، استفاده کنند.
:

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.60747s, 19q