افزایش صادرات دارو و تجهیزات پزشکی به عراق از ١٠ به ٢٠٠میلیون‌دلار

ایران به‌دنبال تصاحب بازار بهداشت و درمان عراق

۱۳۹۳/۱۲/۰۳ - ۱۵:۰۳ - کد خبر: 139364

سلامت نیوز:شرکت‌هایی که به دلیل سیاست‌های نادرست در دولت‌های نهم و دهم، از شرکت‌های واردکننده جا ماندند و تضعیف شدند، حالا می‌توانند علاوه‌بر رفع نیاز‌های داخلی، به فکر صادرات محصولات خود نیز باشند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق، وزارت بهداشت و درمان در دولت یازدهم در گامی مهم، سعی در تصاحب بازار بکر بهداشت و درمان در عراق را دارد. عراقی‌ها از سال ٢٠٠٣ میلادی همزمان با سقوط دیکتاتوری صدام حسین، تاکنون از نبود زیرساخت‌های مناسب درمانی در کشور خود رنج می‌برند. این کمبود زیرساخت‌ها، به‌همراه مهاجرت بخش زیادی از این پزشکان به کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس و سهم اندک در تربیت دوباره دانشجوی پزشکی، اوضاع بهداشت و درمان مردم در این کشور را دچار مشکل کرده است. همین مساله باعث شده عراقی‌ها بالاترین سهم از توریست‌های پزشکی در ایران را داشته باشند و علاوه‌بر استان‌های مرزی، کلانشهر‌های ایران به‌خصوص تهران سالانه پذیرای بخش زیادی از مسافران عراقی برای درمان بیماری خود باشند. همین مسایل زمینه‌ساز سفر وزیر بهداشت کشورمان به کشور عراق در اواخر هفته پیش بود.

قاضی‌زاده‌هاشمی که برای افتتاح نمایشگاه بهداشت و درمان و تجهیزات پزشکی به عراق سفر کرده بود، با اشاره به دستاوردهای این سفر در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی اعلام کرد: «وزیر بهداشت عراق، گروه دارو و تجهیزات پزشکی ایرانی را یک‌پله ارتقا داد که این مساله برای ما بسیار حایزاهمیت است، قطعا با این اتفاق قادر خواهیم بود تا در بازار عراق حضور جدی داشته باشیم و صادرات خود را از مرز ١٥-١٠میلیون‌دلار به بیش از ٢٠٠میلیون‌دلار در سال نخست افزایش دهیم.»


او اضافه کرد: «قرار بر این شد که برای تجهیزات پزشکی نیز دیگر نیاز به سیستم ثبت نباشد، در حوزه ضمانت‌ها هم تمهیدات خوبی پیشنهاد شد و برای تاسیس بیمارستان و دانشگاه، اداره بیمارستان‌های عراق، سرمایه‌گذاری خصوصی در این کشور برای راه‌اندازی صنعت دارو‌سازی و تجهیزات پزشکی و گردشگری سلامت نیز توافقاتی صورت گرفت.» اظهارات وزیر بهداشت در شرایطی است که افزایش صادرات دارو و تجهیزات پزشکی از مرز ١٠میلیون‌دلار به ٢٠٠میلیون‌دلار در نخستین سال همکاری می‌تواند بازار خوبی برای شرکت‌های داروسازی کشور محسوب شود. شرکت‌هایی که به دلیل سیاست‌های نادرست در دولت‌های نهم و دهم، از شرکت‌های واردکننده جا ماندند و تضعیف شدند، حالا می‌توانند علاوه‌بر رفع نیاز‌های داخلی، به فکر صادرات محصولات خود نیز باشند.

بیمارستان‌سازی در عراق، تربیت دانشجو در ایران
علاوه‌بر بحث صادرات دارو و تجهیزات پزشکی، دیگر مساله‌ای که ایران درصدد سرمایه‌گذاری آن در کشور عراق است، بیمارستان‌سازی است. آمار‌های بین‌المللی از ضعف شدید کشور عراق در زمینه زیرساخت‌های درمانی حکایت دارد. در همین رابطه سیدمحمد اکرمی، مشاور اداره‌کل بین‌الملل وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری نخستین نمایشگاه ایران در عراق گفت: بزرگ‌ترین نمایشگاه اختصاصی ایران در عراق و در حوزه سلامت با شش هدف صادرات دارو، تجهیزات پزشکی، بیمارستان‌سازی، آموزش پزشکی، گردشگری سلامت و مدیریت حوزه سلامت عراق در تجمعات میلیونی مانند اربعین برگزار شد. عراق پتانسیل‌های بالایی برای شرکت‌های داخلی در زمینه بهداشت و درمان دارد، مثلا در ایام اربعین در یکی از بیمارستان‌های کربلا بالغ بر ٤٠٠هزارنفر ویزیت شدند، به روایتی در هرساعت سه‌هزارنفر، بنابراین یکی از اهداف برگزاری این نمایشگاه، گسترش بیمارستان‌سازی در عراق با مشارکت هلال‌احمر کشورمان است. اکرمی درباره ارزش بازار سلامت عراق برای ایران نیز گفت: در عراق بعد از وزارتخانه‌های دفاع و کشور، بیشترین بودجه برای وزارت بهداشتشان است، عراقی‌ها نیز به‌صورت یکجا بودجه سلامتشان، به‌ویژه در امر دارو که بالغ بر ٥/٢میلیارددلار است را می‌بندند. تاکنون نیز این بازار بکر در دست یکی از کشورهای منطقه بود که سعی بر آن است تا ایران از این بازار مناسب استفاده کند. مشاور اداره‌کل بین‌الملل وزارت بهداشت درباره دانشجویان عراقی هم که در ایران مشغول به تحصیل هستند و همچنین میزان استقبال آنان از دانشگاه‌های ایرانی اظهار کرد: آموزش پزشکی در عراق در اختیار وزارت علوم این کشور است، در حالی‌که در ایران این مساله آموزش پزشکی با وزارت بهداشت کشورمان است، بنابراین با توجه به استقبال دانشجویان عراقی برای تحصیل در ایران درصددیم تا برخی مسایل از جمله بورسیه‌ها را به‌طور کامل شفاف و تسهیل کنیم.


یک‌پنجم مسافران عراقی به ایران برای درمان می‌آیند
وی به تعداد سفرهای عراقی‌ها به ایران که بیشتر عنوان می‌شود برای زیارت است، اشاره و بیان کرد: هنوز یک آمار دقیق فنی و احصاشده در این زمینه وجود ندارد ولی پیش‌بینی می‌شود یک‌پنجم عراقی‌هایی که به ایران سفر می‌کنند برای دریافت خدمات سلامت به کشورمان می‌آیند، بنابراین با توجه به مشکلات عراقی‌ها در مورد بیماری‌های قلبی، سرطان، ناهنجاری‌های مادرزادی و پیوند، درصددیم تا آماری دقیق در این‌باره نیز احصا شود. اکرمی به بازار یک‌میلیارددلاری دارویی عراق اشاره کرد و گفت: در گذشته برای ورود دارو به عراق سختگیری‌ها و استانداردهای زیادی صورت می‌گرفت که باعث کم انگیزگی در شرکت‌های داروسازی ایران شده بود، ولی هم‌اکنون با توجه به مذاکراتی که با طرف عراقی صورت پذیرفته است، در این‌باره خبرهای خوشی برای سال ٩٤ اعلام خواهد شد. وی به شرایط فعالیت کارخانه‌های داروسازی ایران در عراق اشاره و بیان کرد: این موقعیت به‌صورتی خواهد بود که دانش دارویی ایران به عراق صادر و در نهایت دارو با آرم عراقی در بازار این کشور عرضه شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.96911s, 18q