تبليغات بدون مجوز در خصوص خواص مواد غذايي تخلف محسوب مي شود

۱۳۸۷/۰۹/۱۸ - ۱۰:۲۹ - کد خبر: 13938
 تبليغات بدون مجوز در خصوص خواص مواد غذايي تخلف محسوب مي شود
دکتر آراسب دباغ مقدم در يک نشست خبري افزود: تبليغات انجام شده توسط توليدکنندگان و يا فروشندگان يک ماده غذايي همچون قارچ، تخم مرغ، چاي، عرقيات سنتي، آب ميوه ها و غيره، در خصوص خواص آنها از جمله خاصيت ضد سرطاني، بايد حتما با توجه به نوع ماده غذايي داراي مجوزهاي لازم از دامپزشکي و يا وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکي باشد.
وي اظهار داشت: مجوزهاي تبليغاتي در صورتي داده مي شود که خواص يک ماده غذايي بر اساس آزمايشات انجام شده در محيط آزمايشگاه و بررسي نتايج آن روي حيوانات آزمايشگاهي و انسان هاي داوطلب، در کتب معتبر پزشکي و تغذيه به چاپ رسيده باشد.
رئيس کميته بهداشت مواد غذايي در حاشيه برگزاري اين نشست، در خصوص ارزش غذايي مواد غذايي با منشا گياهي به خبرنگار ايرنا گفت: مواد غذايي با منشا گياهي داراي فقر پروتئين و اسيدهاي آمينه ضروري بدن بوده و به همين دليل نبايد براي طولاني مدت جايگزين مواد غذايي با منشا دامي شوند.
دباغ مقدم افزود: در صورتي که مواد غذايي با منشا گياهي همچون سويا و قارچ براي طولاني مدت جايگزين شير و گوشت شوند، سلامت جسمي و مغزي انسان بخصوص اطفال را به خطر انداخته و سبب اختلال در رشد کودک مي شوند.
وي اظهار داشت: مواد غذايي با منشا دامي به دليل دارا بودن پروتئين و تعداد اسيد آمينه بيشتر، تنوع در نوع اين اسيد و ضريب جذب بالاتر پروتئين از ارزش غذايي بيشتري نسبت به پروتئين هاي با منشا گياهي برخوردار هستند.
وي يادآور شد: مصرف روزانه دو تا سه وعده مواد غذايي پروتئيني (هر وعده 60 گرم گوشت) براي سلامت بدن ضروري است.
دباغ مقدم خاطرنشان کرد: مي توان نيمي از پروتئين مورد نياز بدن را با مصرف پروتئين هاي با منشا گياهي تامين کرد اما نيم ديگر بايد بوسيله مصرف پروتئين هاي با منشا دامي تامين شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.33748s, 18q