اخلاق؛ حلقه مفقوده پزشکی

درآمد ۵ برابری پزشکان ایران نسبت به همتایان آلمانی

۱۳۹۳/۱۲/۰۳ - ۱۲:۲۱ - کد خبر: 139400
درآمد ۵ برابری پزشکان ایران نسبت به همتایان آلمانی

سلامت نیوز: رئیس مرکز علوم اعصاب دانشگاه مونستر آلمان حلقه مفقوده پزشکی کشور را اخلاق نامید و تأکید کرد مشکل پزشکی ایران نه بیمارستان است و نه تجهیزات پزشکی. وی گفت: درآمد یک جراح مغز و اعصاب در ایران ۵ برابر کشور آلمان است.

علی گرجی در گفت‌وگو با فارس به مقایسه عملکرد و درآمد پزشکان در ایران و آلمان پرداخت. وی گفت: در ایران یک پزشک متخصص نسبت به پزشک آلمانی پول خیلی زیادتری‌ می‌گیرد اما سرویسی که در مقایسه با آنها ارائه می‌کند بسیار پایین‌تر است.

رئیس مرکز علوم اعصاب دانشگاه مونستر آلمان افزود: درآمد یک متخصص مغز و اعصاب در ایران با احتساب درآمد در بخش خصوصی، دولتی و زیرمیزی‌ها از همتای آلمانی به مراتب بیشتر است.

وی با بیان اینکه اگر تنها حقوق پزشکان از بخش دولتی را در نظر بگیریم درآمد پزشکان ایرانی‌ به مراتب‌ کمتر از آلمانی‌ها است گفت: متخصص جراح مغز و اعصاب در ایران نسبت به همتای آلمانی خود پول کمتری از دانشگاه می‌گیرد. اما نکته مهم این است که پزشک آلمانی تنها می‌تواند در یکی از 2بخش دولتی یا خصوصی فعالیت کند. اما در ایران این طور نیست.

گرجی خاطر نشان کرد: سرویسی که پزشکان ایرانی ارایه می‌کنند 5 درصد سرویس پزشکان آلمانی است و من واقعاً متاسفم که در سیستم پزشکی چند سال اخیر مواردی دیده شده که جای تأسف دارد.

وی با اشاره به وجود پزشکانی پاک دست در جامعه پزشکی ایران گفت: البته همکارانی داریم که درست و با جان و دل کار می‌کنند اما مسأله پول در جامعه پزشکی بسیار پررنگ شده است.

رئیس مرکز علوم اعصاب دانشگاه مونستر آلمان با اشاره به الگوی پزشکان قدیمی گفت: زمانی الگوی ما دکتر «شیخ» نامی بود که در مشهد طبابت می‌کرد وی برای آنکه مستضعف هم بتواند هزینه درمان را بپردازند یک پاتیل در مطب قرار داده بود تا افراد سکه‌های خود را در آن بیندازند.

وی ادامه داد: مردم مستضعف سرهای شیشه نوشابه را جمع‌آوری می‌کردند و به جای پول در داخل این پاتیل می‌انداختند و این پزشک آنها را جمع‌آری می‌کرد و پس از استریل کردن مجدداً جلوی در مطب به زمین می‌ریخت تا مستضعفان دیگر آنها را بردارند.

گرجی با اظهار تأسف از وضعیت کنونی جامعه پزشکی گفت: اکنون اگر از یک جوان بپرسید که می‌خواهید چه رشته‌ای بخوانی می‌گوید جراحی و در چرایی آن نیز تأکید می‌کند «چون پول در آن است».

وی گفت: متأسفانه این افراد محققان را آدم حساب نمی‌کنند و می‌گویند که این افراد مغز ... خورده‌اند که محقق شده‌اند.

رئیس مرکز علوم اعصاب دانشگاه مونستر آلمان خاطر نشان کرد: مشکل پزشکی ما نه بیمارستان است و نه تجهیزات چرا که تجهیزاتی که در بیمارستان‌های آلمان موجود است با اندک تفاوتی در ایران نیز وجود دارد؛ مشکل این است که پزشکان ما دل به کار نمی‌دهند با یکدیگر همکاری نمی‌کنند و وقت لازم را برای کار نمی‌گذارند.

به گفته‌ وی حلقه مفقوده‌ جامعه‌ پزشکی امروز اخلاق است و تا زمانی‌ که این مساله درست نشود بهترین امکانات و بهترین اموال پزشکی نیز برای کشور هیچ فاید‌ه‌ای در پی نخواهند داشت.

گرجی در پاسخ به این سوال که آیا سیستم باید فرد را ملزم به اخلاقمداری کند گفت: خیر سیستم اجباری را نباید داشته باشد بلکه مسائلی که در سیستم به آنها ارزش داده می‌شود خود به خود مهم می‌شوند و همه آن را رعایت می‌کنند.

وی با ذکر مثالی افزود: اگر در خانه یک پدر به درس و مدرسه اهمیت بدهد فرزند وی پی علم می‌رود و اگر پدری به پول اهمیت دهد فرزند او به سراغ کاسبی می‌رود.

رئیس مرکز علوم اعصاب دانشگاه مونستر آلمان ادامه داد: در سیستم پزشکی کنونی ما پول دارای اهمیت است به طوری که پزشک موفق را پزشکی می‌دانند که درآمد بالاتری داشته باشد.

وی در ادامه صحبت‌های خود در مورد ضعف اخلاق پزشکی گفت: امروز حتی استاد نیز معنای خود را از دست داده است موارد بسیاری دیدم که استاد راهنما پول پایان‌نامه را می‌گیرد اما به دانشجو می‌گوید که پایان‌نامه مشکل خودت است و خودت باید آن را انجام دهی.

گرجی با طرح این سوال که آیا تا به حال در جامعه ما از پزشکی به عنوان پزشک نمونه در اخلاق تقدیر شده است گفت: ساعت کاری یک جراح مغز و اعصاب در آلمان از ساعت 7 صبح تا 16 است و معمولاً این افراد یکی دو ساعت نیز بیشتر کار می‌کنند بدون آن که اضافه حقوقی دریافت کنند.

وی با بیان اینکه در کشور آلمان تعداد ویزیت و تعداد عمل‌ها در درآمد ماهیانه پزشکان نقشی ندارد گفت: آنها رابطه میان ویزیت، پول و بیمار را از بین برده‌اند و در آنجا برخلاف ایران از کارانه خبری نیست.

به گفته وی در کشور آلمان برای یک پزشک فرقی نمی‌کند که روزی 50 بیمار ویزیت کند و یا روزی 2 بیمار چرا که رابطه پولی این موضوع از بین رفته است.

گرجی خاطرنشان کرد: آلمان‌ها اخلاق را در جامعه خود نهادینه کرده اند اما مشابه رفتار پزشکان آنها با بیمار را از سوی هیچ پزشک ایرانی نمی‌بینیم.

رئیس مرکز علوم اعصاب دانشگاه مونستر آلمان تأکید کرد: در آلمان پزشکان زیر 20 دقیقه برای هر بیمار وقت نمی‌گذارند و اگر کمتر از این مدت با بیمار خود صحبت کنند از نظر اخلاقی صحیح به شمار نمی‌رود. اما در ایران نمونه‌ای سراغ ندارید که این مقدار زمان را برای یک بیمار خود بگذارد.

وی خاطرنشان کرد: به طور مثال درآمد ماهیانه یک جراح درجه یک مغز و اعصاب با تمام درآمدهای بخش خصوصی، دولتی، زیرمیزی‌ها و ... 4 یا 5 برابر یک پزشک آلمانی است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
سلام
اولا این اقای با اخلاق چرا نمییایند در مملکت خودشون کار کنند،تا همکاران درس اخلاق عملی از ایشان بگیرند؟
دوما حرف ایشان سندیت ندارد،خودم در دی ماه در کنفرانسی با حضور جراح اعصاب المانی شنیدم که هزینه عمل در انجا چندین برابر ایران است
دوما ببخشیدا،یه کم اظهار نظرشون بوی عقده میداد!
بهر حال کسی حق اظهار نظر داره که خودش در همین جامعه زندگی میکنه.
اینقد ناشکری پزشکان را بکنید تا همین ها هم بزارن برن....
اونوقت از چین وارد کنید....
من لم یشکرالمخلوق لم یشکرالخالق
پزشکان هم مخلوق خدا هستند...
لطفا طاقت نظر مخلف رو داشته باشید
پزشک
ببخشید میخوام طبق گفته ی خودشون یه روز بیمارستانهارو به ما نخبه ها بسپرن ببینم چی میشه؟تو مراکز اموزشی که همه ی کارا حتی سوندگذاری و پانسمان بر عهده ی رزیدنت و انترن بدبخته.تو مراکز غیر اموزشی که حالا طرح مقیمی هست و متخصصین غیر عمومیا هستن .اینا فقط یه دارو دادن و الکی زنگ زدن به پزشکا به عهده شونه .میدونم وجود هر دو پزشک و پرستار لازمه ولی چون خودشون این حرفو زدن گفتم.حالا حساب کنید اگه پزشکا یه روز بیمارستان نرن و کارو به پرستارا بسپرن بویژه جراحیهارو چی میشه!!!اقای مسئول سلامت نیوز اگه میگی بیطرفی اینو بذار تو سایت!
ناظمی
زیر میزی که الان وجود نداره . و بخش خصوصی هم بیمار نداره . متقاضی بخش خصوصی کم است . به پزشکان خاص مراجعه میکنند . و همه پزشکان سهامدار بیمارستان نیستند و بیمارستانها در حق پزشک اجحاف میکنند . و درصدی از حق العمل را به پزشک میدهند . خیلی از پزشکان بیکار هستند .
پرستاراتاق عمل خصوصی
اقای ناظمی زیرمیزی فقط شکلش تغغیرکرده واززیر میز اومده روی میز
2_بخش خصوصی خیلی برای پزشکان درامد هنگفتی دارد والا درش را میبستند من دربخش خصوصی هستم ان هم شهرستان که پزشک برای یک عمل لامینکتومی ساده 7الی 8ملیون تومان میگیرد
دربخش خصوصی تجهیزات قدیمی وفرسوده انهم 1بار میگذارند به پرسنل حقوق اداره کارپایه 700میدهند وسود نجومی میبرند ودر اخر مظلوم نمایی میکنند که مادرامد نداریم
مهرداد عابدی نژاد
سلام خسته نباشید
ممنون از مطالب خوب سایتتون
فقط انتقادی داشتم
لطفا با انتشار مطالب اینچنینی اعتماد جامعه رو از پزشکال سلب نکنید:

"ﺩﺭﺁﻣﺪ ۵ ﺑﺮﺍﺑﺮﯼ ﭘﺰﺷﮑﺎﻥ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻧﺴﺒﺖ
ﺑﻪ ﻫﻤﺘﺎﯾﺎﻥ ﺁﻟﻤﺎﻧﯽ"

بنده داروساز هستم اما دامن زدن به اینچنین اظهار نظرهایی را به هیچ وجه صلاح نمیدانم چرا که تبعاتش دامنگیر تمام جامعه پزشکی خواهد شد.

همچنین سایت شما در دعوای بین نظام پزشکی و پرستاری هم کاملا منعکس کننده نظرات نظام پرستاری بود که این هم پسندیده نیست. البته همکاران پرستار حق اظهار نظر دارند اما نه باید ایجاد هجمه علیه پزشکان. بله در کشور ما درآمد پزشک بالا هست اما قبول کنید از یک بنگاه ملک و ماشین بیشتر نیست! پس نگذارید این قشر نخبه و زحمتکش قربانی دعواهای گاها کودکانه ما شوند.
مطمین باشید اگر این مسایل ادامه داشته باشند امروز متخصصان فردا پزشکان یک روز داروسازان و حتی خود پرستاران و در نهایت کل نظام سلامت قربانی خواهد شد. خواهش میکنم اعتماد مردم از جامعه پزشکی رو از بین نبریم...
با سلام.
دوست عزیز تمامی مطالبی که پزشکان عزیز برای ما فرستاده اند را نیز منتشر کرده ایم اما چون در این بین پرستاران فعال تر شده اند و بیشتر دست به قلم شده اند ممکن است اینگونه به نظر بیاید .
پاینده باشید
پرستاراتاق عمل خصوصی
شما که پزشک ومحترم هستید درامد چند کشور دنیا درمورد درامد پزشکان وفاصله حقوق انها باپرستاران را مطالعه وواقعیات را منتشر کنید .از گفتن واقعیات نترسید بلکه به اصلاح ایراد های جامعه کمک کنید
رضوانه
وتقعا به حال وزارت بهداشت متاسفم
پرستارخصوصي
یعقوب قدسیان :
 پیشنهاد به وزیر محترم بهداشت
 در واکنش به اعلام شجاعانه وزیر بهداشت مبنی بر این که دریافت زیر میزی رشوه است باید بگویم اینجانب به عنوان عضو کوچکی از جامعه سلامت از اقدام جسورانه وزیر محترم بهداشت تشکر و قدردانی می نمایم و نظر آن مقام محترم را به نکاتی جلب می نمایم: 
حضرتعالی اطلاع دارید که روابط مالی خارج از قانون بین پزشک و بیمار زیر میزی و به تعبیر جنابعالی رشوه تعریف شده است. ولی موارد دیگری وجود دارد که باید برای آن تدبیر لازم اندیشیده شود. که برخی از آنها عبارتند از:
 1- روابط بعضی پزشکان با شرکت های تجهیزات پزشکی که به ازاء خرید تجهیزات، پزشک سهمی را دریافت می کند.

2- روابط پزشکان با همکاران خود در بخش تصویربرداری، آزمایشگاه و غیره که به ازاء هر بیمار سهمی دریافت می نمایند.

3- مبادله بیمار بین بعضی پزشکان که برای مثال پزشک داخلی قلب پس از آنژیوگرافی بیمار، چنانچه اندیکاسیون جراحی پیدا کند برای معرفی به جراح سهمی از جراح دریافت می کند.

 و از این قبیل روابط نا مشروع مالی که متعدد هستند. در مورد زیر میزی ممکن است شاکی بیمار باشد و شما مطلع شوید ولی در بقیه روابط فوق الذکر شاکی وجود ندارد و هر دوطرف از این معامله راضی هستند ولی گیرنده خدمات یعنی بیمار متحمل زحمت و هزینه می شود. لذا به نظر می رسد برای کنترل اوضاع پیشنهادات ذیل می تواند کمک کننده باشد:

1-تشکیل دادگاه ویژه رسیدگی به تخلفات پزشکان با همکاری قوه قضائیه. البته یک گروه رصد کننده تخلفات باید اطلاعات را برای دادگاه به صورت نا محسوس جمع آوری نمایند.

2-با کمک بانک ها، ورودی حساب بانکی پزشکان، خانواده و کارمندان آنها با اجازه قوه قضائیه کنترل شود. البته ورودیهای ناشی از موارد فوق الذکر و ورودیهای دیگر مانند برج سازی در داخل و خارج کشور و فعالیت های تجاری و اقتصادی باید از هم تفکیک شوند و به نحو متفاوتی به آنها رسیدگی شود. در ضمن رصد خروج ارز از کشور توسط این گروه نیز کمک کننده خواهد بود.

3-روش دیگری در کشورهای هم جوار که طرح تحول الگو گرفته از آنهاست وجود دارد و آن روش به این صورت است که وزارت بهداشت سقف در آمدی برای پزشک تعریف می نماید و بقیه در آمد شامل نرخ 70% مالیات می شود که این هم ابزار کنترل خوبی است.

4-به طور کلی پزشکان بخش دولتی و دانشگاهی از مطب داری و حضور در بخش خصوصی منع شوند و حقوق متداولی، معادل با دیگر اقشار تحصیل کرده جامعه در رشته های طراز اولی نظیر مهندسی، حقوق و ... بگیرند. چنانچه این تصمیم گرفته شود از ورشکستگی بخش خصوصی در درمان که با اجرای طرح تحول بیم آن می رود، پیشگیری خواهد شد. زیرا با اجرای طرح تحول نظام سلامت مشتری بخش خصوصی به شدت کاهش یافته است و این خلاف سیاست های کلان دولت در خصوصی سازی است.

 در پایان در ایام ماه محرم دعا می کنیم خداوند توفیق خود مراقبتی دینی به همه آحاد جامعه عنایت فرماید که الحق بهترین وسیله کنترل است و خداوند را شاهد و ناظر بر اعمال خود ببینیم.

کد: 8478
0.16928s, 25q