تكنيك جديد تشخيص همزمان ويروس‌هاي ايدز و هپاتيت ارائه شد

۱۳۸۷/۰۹/۱۸ - ۱۱:۳۲ - کد خبر: 13943
 تكنيك جديد تشخيص همزمان ويروس‌هاي ايدز و هپاتيت ارائه شد
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومي دانشگاه تربيت مدرس، سيستم Multiplex NASBA كه توسط مهدي پريان نوغاني، كارشناس ارشد رشته بيوتكنولوژي پزشكي، در قالب طرح پايان‌نامه وي ابداع و ارائه شد، قادر به شناسايي تمام ژنوتيپ‌ها و ساب تيپ‌هاي دو ويروس HIV-1 و HCV است كه مطابق بررسي‌هاي انجام شده در حال حاضر مشابه چنين كيتي در هيچ يك از شركت‌هاي معروف دنيا گزارش نشده است.
مهدي پريان نوغاني با اشاره به اين كه چنين كيت‌هايي مي‌تواند منشا خدمات بزرگي در زمينه تشخيص عوامل عفوني كه بالاترين ميزان شيوع در دنيا را دارند، قرار گيرد، گفت: عفونت با ويروسهاي HIV-1 و HCV (هپاتيت C) از مشكلات باليني قابل توجه در بيماران مصرف كننده فرآورده‌هاي خوني مي‌باشد؛ بنابراين اطمينان از سلامت فرآورده‌هاي خوني به منظور پيشگيري از شيوع آنها از اهميت فوق‌العاده‌اي برخوردار است. همچنين با توجه به مهاجرتهايي كه از كشورهاي مختلف به ايران صورت مي‌گيرد، امكان ورود ژنوتيپ‌هاي خاصي از اين دو ويروس به كشورمان وجود دارد كه با استفاده از اين كيت به دليل شناسايي تمام ژنوتيپ‌ها، آشكار سازي امكان پذير است.
وي در ادامه به پيشينه روش‌هاي تشخيص بيماري‌ها و مطالعات مولكولي در جهان اشاره كرد و افزود: امروزه روشهاي تشخيص مولكولي در جهان پيشرفت بسياري يافته‌اند. در بين اين روش‌ها، روش تكثير اسيدهاي نوكلئيك از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است.
پريان نوغاني تصريح كرد: استفاده از تست‌هاي تكثير اسيدهاي نوكلئيك (NAT) به دليل هزينه زياد و وقت گير بودن در مقياس وسيع امكان پذير نشد؛ از اين رو براي كاهش هزينه‌هاي انجام NAT تاكنون دو راه حل پيشنهاد‌ شده است.
راه نخست استفاده از مخلوطي از پلاسماي چند فرد دهنده است كه در حال حاضر در كشورهاي غربي و ژاپن استفاده مي‌شود و راه دوم توسعه يك روش چندگانه يا Multiplex براي تشخيص همزمان چند ويروس مي باشد كه از مزاياي اين روش مي‌توان به كاهش هزينه‌هاي انجام شده و كاهش زمان مورد نياز براي تشخيص اشاره كرد.
محقق دانشگاه تربيت مدرس در تشريح نوآوري ارائه شده در اين تحقيق (تكنيك Real-Time NASBA) گفت: NASBA يك روش تكثير RNA در شرايط هم دما است. از جمله مزاياي اين تكنيك حساسيت بالا به دليل استفاده از كاوشگرهاي اختصاصي، امكان بررسي چند توالي خاص به صورت جداگانه با استفاده از رنگ‌هاي فلوروسنت متفاوت، عدم نياز به دستگاه ترموسايكلر و دستگاه گران قيمت Real-Time به دليل اين كه نيازي به سيكل‌هاي حرارتي ندارد و با يك دستگاه ترموستات ساده نيز سيگنال‌ها آشكارسازي مي‌شود،‌ كاهش زمان انكوباسيون، كاهش خطاهاي رايج در تكثير و افزايش سرعت به دليل كاهش زمان تكثير مي‌باشد. در كنار حساسيت و اختصاصيت بالا، سادگي و آناليز سريع طي تقريبا يك ساعت از مزاياي عمده اين تكنيك است.
وي در پايان با اشاره به اين كه روش Multiplex NASBA Real-Time تاكنون هيچ مقاله علمي در جهان گزارش نشده است، تاكيد كرد: با توجه به كاربردهاي ذكر شده، اين سيستم مي‌تواند در سازمان‌هاي انتقال خون، مراكز بهداشتي و آزمايشگاه‌هاي تشخيص طبي در سراسر كشور مورد استفاده قرار گيرد و از لحاظ هزينه در مقايسه با كيتهايي كه تنها يكي از اين دو ويروس و ژنوتيپهاي خاصي را شناسايي مي‌كند بسيار ارزانتر مي‌باشد.
اين طرح با راهنمايي مهدي فروزنده مقدم و با مشاوره فرزانه صباحي در دانشكده پزشكي دانشگاه تربيت مدرس انجام شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11521s, 18q