شهد خرما بجاي قند در نوشابه ها مورد استفاده قرار گرفت

۱۳۸۷/۰۹/۱۸ - ۱۱:۴۴ - کد خبر: 13944
 شهد خرما بجاي قند در نوشابه ها مورد استفاده قرار گرفت
مجري اين طرح و مدير گروه علوم و صنايع غذايي پرديس کشاورزي و منابع طبيعي دانشگاه تهران گفت: افزايش ضريب سلامت مصرف کنندگان بويژه افرادي که داراي ديابت و قند خون هستند و نمي توانند ازقندهاي خالص استفاده کنند، از جمله مزاياي اين طرح تحقيقاتي است.
هادي رضوي در گفت وگو با ايرنا افزود: شهد خرما داراي قندي موسوم به فروکتوز" با ماهيت طبيعي و سالم است که استفاده از آن براي مصرف کنندگان مفيد است.
وي خاطرنشان کرد: براي استفاده از شهد خرما در نوشابه ، خرما ابتدا ازطريق روش "اولترا فيلتراسيون"، رنگبري شده و داراي رنگي شفاف مي شود تا به عنوان يک شيرين کننده طبيعي در نوشابه ها به کار رود.
رضوي گفت: يکي از مشکلات صنعتي براي بهره گيري از شهد خرما، رنگ و ترکيبهاي معلق موجود آن است که علاوه بر مشکلات کيفي در توليد نوشابه ، قيمت ساخت و توليد را نيز افزايش مي دهد و استفاده از تکنيک غشايي مي تواند مسير توليد و هزينه ها را کاهش داده و در نتيجه امکان توليد انبوه و صنعتي شدن آن را فراهم سازد.
رضوي يادآور شد: پژوهشگران پرديس کشاورزي و منابع طبيعي دانشگاه تهران مدت دو سال است که روي اين طرح کار مي کنند و تا چند ماه ديگر نيز به پايان مي رسد و
مي توان از آن در توليد نوشابه ها استفاده کرد.
وي گفت: شهد خرماي توليد شده کيفيت ايده آل و طعم خوبي دارد، ضمن آنکه شهد خرما شيرين کننده اي طبيعي است که مصرف روزانه آن نه تنها مشکلي براي مصرف کنندگان به وجود نمي آورد بلکه مصرف آن در زمره توصيه هاي ديني و پزشکي بشمار مي رود.
مدير گروه علوم و صنايع غذايي پرديس کشاورزي و منابع طبيعي دانشگاه تهران افزود: علاوه برآن توليد خرما در کشور به دليل نداشتن بازار مصرف، جزو محصولات درجه دو و سه است که کاربري خرما به عنوان شيرين کننده جايگزين شکر در صنايع غذايي
مي تواند رونق اقتصادي را براي نخل کاران ايجاد کرده و از اين طريق امنيت اقتصادي و اجتماعي شهرهاي مرزي توليد کننده خرما را نيز افزايش دهد.
اين استاد دانشگاه اظهار داشت: اين طرح پژوهشي با همکاري شرکت سهامي زمزم ايران اجرا شده است و اکنون فقط برروي نوشابه کاربرد دارد اما در نظر است تا از شهد خرما در ديگر صنايع آشاميدني نيز استفاده شود.
محققان پرديس کشاورزي و منابع طبيعي دانشگاه تهران پيش ازاين نيز موفق به توليد ماست پروبيوتيک که داراي انواع ويتامينها است شده بودند که اکنون در بازار در اختيارمصرف کنندگان قرار دارد.ک
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.81146s, 18q