سلامت جسمی بدون سلامت روان مفهومی ندارد

۱۳۹۳/۱۲/۰۳ - ۱۶:۳۹ - کد خبر: 139444

سلامت نیوز: دبیر علمی پنجمین همایش سالانه سلامت روان و رسانه گفت: سلامت روان در کنار سلامت جسمی و اجتماعی بخشی مهمی از سلامت را تشکیل می‌دهد و بر اساس نظر کارشناسی سلامت جسمی بدون سلامت روان مفهومی ندارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی انجمن علمی روانپزشکان ایران، محمد‌باقر صابری‌زفرقندی گفت: باز شناسی و گفتمان علمی درباره اهمیت رسالت همگانی و نقش دستگاه‌های دولتی، خصوصی و به ویژه رسانه‌های ارتباط جمعی در این زمینه از اهداف اصلی این همایش است.

وی با اشاره به اینکه کرسی یونسکو در آموزش سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و انجمن‌های علمی کشوری از جمله انجمن علمی روانپزشکان ایران، انجمن علمی مطالعات فرهنگی و ارتباطات، انجمن علمی جامعه شناسی ایران، مرکز تحقیقات روان‌پزشکی، مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی، دانشکده علوم‌رفتاری و سلامت روان و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از سال 89 سلسله همایش‌های سالانه‌ای را با عنوان سلامت روان و رسانه برگزار کرده است، اظهار داشت: هدف اصلی این همایش‌ها تبیین نقش رسانه‌ها در جهت کمک به ارتقا سلامت روان جامعه است که نشست سال جاری با عنوان «سلامت روان و رسالت همگانی» نامگذاری شده است.

صابری‌زفرقندی تصریح کرد: کمیته علمی این همایش‌ها افراد صاحب‌نام و برجسته کشوری هستند که در حوزه‌های ارتباطات، روان‌پزشکی و روان شناسی، جامعه شناسی، آموزش بهداشت و بهداشت روان شناخته شده‌اند و هر سال با توجه به نیاز کشور به یکی از ابعاد مغفول مانده سلامت روان که رسانه ها می‌توانند در پیشبرد آن نقش ایفا کنند پرداخته می‌شود.

وی گفت: همه می‌دانیم که سلامت روان در کنار سلامت جسمی و سلامت اجتماعی بخشی مهمی از سلامت را تشکیل می‌دهد و بر اساس نظر کارشناسی سلامت جسمی بدون سلامت روان مفهومی ندارد.

دبیر علمی «پنجمین همایش سالانه سلامت روان و رسانه» با ابراز تأسف از اینکه توجه ناکافی به مقوله سلامت روان حتی در نظام سلامت نه تنها در کشور ما بلکه در جهان باعث ایجاد مشکلات عدیده‌ای در برابر ارتقا سلامت شده است از افزایش خشونت، گسترش اعتیاد، نابسامانی‌ها و انحرافات جنسی به عنوان بخشی از معضلات عظیم بهداشتی نام برد که حاصل بی‌توجهی به سلامت روان در هر کشوری است.

وی ابراز امیدواری کرد، تمام مسئولان و دستگاه‌های تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر در کشور و به ویژه نظام سلامت به نقش و رسالت خود در جهت کمک به ارتقا و گسترش سلامت روان واقف شده، تمام همت و توان بالقوه و بالفعل خود را در این زمینه به کار بندند.

صابری زفرقندی تصریح کرد: هرچند نقش رسانه‌ها اعم از تصویری و مکتوب به ویژه صدا و سیما در این زمینه بسیار حیاتی است، اما متأسفانه تاکنون تا حدود زیادی بحث سلامت روان از سوی این رسانه مورد غفلت قرار گرفته است. خصوصاً نقشی که بسیاری از رسانه‌ها ناخواسته در جهت تخریب آرامش روانی جامعه بازی می کنند.

وی گفت: انتظار داریم برگزاری این گونه نشست‌ها فرصتی را فراهم کند تا اصحاب رسانه بتوانند به بازشناسی نقش موثر خود و اقدام مناسب در ایجاد و تحکیم زمینه‌های حفظ و ارتقا سلامت روان جامعه همت کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.68638s, 18q