وزارتخانه‌های صنعت و بهداشت برای کنترل دخانیات هماهنگی ندارند

۱۳۹۳/۱۲/۰۳ - ۱۶:۴۶ - کد خبر: 139445

سلامت نیوز: مدیرعامل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران گفت: متأسفانه هماهنگی لازم بین وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و وزارت بهداشت برای کنترل و پیشگیری مصرف دخانیات وجود ندارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، اولین گردهمایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در استان قم، 27 بهمن با هدف معرفی فعالیت های جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، در سالن بعثت فرهنگسرای جوان با حضور مدیران جمعیت و دیگر مسئولان ناجا، فرمانداری و شهرداری قم در فرهنگسرای جوان این شهر برگزار شد.

محمدرضا مسجدی ، دبیر جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات گفت: وزیر بهداشت حامی و پشتوانه مجموعه کنترل و پیشگیری دخانیات است ولی متاسفانه هماهنگی لازم بین وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و وزارت بهداشت برای کنترل و پیشگیری مصرف دخانیات وجود ندارد.

وی افزود: در جلسه هماهنگی کنترل دخانیات که به درخواست بنده از معاون اول رئیس جمهور، در دفتر قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت تشکیل شد، مقرر شد هر دو هفته یکبار جلسات پیگیری با حضور کارشناسان ذی ربط در دفتر قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار و نتیجه آن از طریق رسانه‌های جمعی در اختیار عموم قرار گیرد، که متاسفانه این مهم محقق نشد.

مسجدی یادآور شد: قرار بر این بود که با تشکیل یک کمیته کاری که با همکاری وزارت صنعت، وزارت بهداشت و جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، با محوریت سلامت مردم تشکیل ‌شود تا برنامه راهبردی تجارت و صنعت دخانیات را در کشور تنظیم نموده و همزمان با آن اقدامات عملی در زمینه‌های تولید، واردات، سامان بخشی توزیع، هماهنگی برای مبارزه با قاچاق سیگار، الصاق تصاویر و پیام‌های بهداشتی تأثیرگذار روی پاکت‌های سیگار، هماهنگی در زمینه مالیات دخانیات بر اساس قیمت خرده فروشی و در نهایت تاسیس آزمایشگاه بررسی مواد دخانی با همکاری موسسه استاندارد انجام شود، که متأسفانه بعد از تصمیماتی که در این جلسه گرفته شد، ما موفق به برگزاری این جلسات در راستای تحقق اهداف تعیین شده، تا کنون نشده ایم.

وی گفت: با تشکیل کانون مردمی فرهنگی- اجتماعی ضد دخانیات در استان قم، این شهر در آینده نزدیک الگوی شهرهای زیارتی کشور و منطقه خواهد شد.

مسجدی با اشاره به آسیب های جدی مصرف دخانیات بر سلامت افراد ادامه داد: بیشترین بیماری مزمن تنفسی کشور در استان بوشهر شایع است، چرا که در این استان مصرف دخانیات و بالاخص قلیان جنبه فراگیر دارد.

وی یادآور شد: بعد از اسلحه و نفت، دخانیات سومین صنعت پر سود دنیاست و میزان مصرف سالانه سیگار در جهان ۶هزار میلیارد نخ معادل روزی 10 میلیارد تومان مصرف روزانه است.

مسجدی با قدردانی از مسئولان استان قم و روحانیون در بحث پیشگیری از استعمال دخانیات افزود: هرگاه روحانیون و مراجع در موضوعی ورود کرده اند، مسیر رسیدن به اهداف هموار و حل مشکلات تسریع شده است، از این حیث ما در موضوع کنترل و پیشگیری استعمال دخانیات نیز نیازمند ورود جدی مراجع و روحانیون هستیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.12483s, 18q