ديابت ، دومين عامل قطع اندام تحتاني بدن است

۱۳۸۷/۰۹/۲۰ - ۱۰:۴۴ - کد خبر: 13945
 ديابت ، دومين عامل قطع اندام تحتاني بدن است
دکتر سعيد کلباسي به خبرنگاران گفت: يکي از عوارض مهلک بيماري ديابت ايجاد زخم در پا مي باشد که در دراز مدت مي تواند منجر به قطع عضو شود.
وي بابيان اينکه ديابت يک بيماري عروقي است که تمام بدن را درگير مي کند افزود: کنترل اين بيماري از بسياري عوارض و هزينه هاي زياد آن جلوگيري مي کند.
وي گفت: ديابت دردو نوع است که درنوع اول 10 درصد از موارد آن را اطفال و نوجوانان تشکيل مي دهند که اغلب جنبه ارثي دارد و درنوع دوم که در افراد 40 تا 45 سال مشاهده مي شود با افزايش وزن و چاقي ارتباط مستقيم دارد.
او افزود: با دادن آگاهي، ورزش مناسب و رژيم خوب مي توان از بروز بيماري ديابت پيشگيري کرد.
وي چاقي، فشارخون، عدم تحرک و چربي زياد خون راازجمله فاکتورهاي خطرناک بيماري ديابت ذکر کرد.
معاون پژوهش مرکز تحقيقات ديابت خراسان جنوبي هم گفت: آنچه در زمينه ديابت مهم است، مديريت درکنترل بيماري مي باشد که باآموزش مي توان از عوارض آن جلوگيري کرد.
سيد عليرضا سعادتجو بابيان اينکه 50 درصد افراد اطلاعي از بيماري ديابت خود ندارند افزود: 99 درصد از بيماران ديابتي کشور کنترل نمي شوند.
وي گفت: براساس برآوردي که در خراسان جنوبي صورت گرفته 5/7 درصد جمعيت استان مبتلا به ديابت و 5/7 درصد در معرض ابتلا به اين بيماري قرار دارند.
وي همچنين از برگزاري سمينار تازه هاي ديابت از 20 تا 22 آذرماه جاري در بيرجند خبر داد.
وي ديابت و بارداري، ورزش و ديابت، کنترل روزانه قند خون، ديابت و قلب و جراحي قلب، ديابت و پوست و کارگاه پاي ديابتي را از جمله محورهاي اين سمينار ذکر کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.24205s, 18q