زوج هاي نابارور در انتظار افزايش پوشش بيمه اي

۱۳۹۳/۱۲/۰۴ - ۱۰:۵۳ - کد خبر: 139483

سلامت نیوز:بر اساس آمارهاي رسمي بيش از ۳ ميليون زوج نابارور در کشور وجود دارد که علاوه بر اين تعداد، زوجيني هم به دليل عدم دسترسي به مراکز درمان ناباروري، يا مسائل فرهنگي در اين آمار گنجانده نشده اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،اما، در اين بين زوجيني هستند که هزينه هاي سنگين درمان ناباروري و عدم پوشش کامل اين هزينه ها توسط سازمان هاي بيمه گر مانع مراجعه آن ها براي درمان و فرزندآوري شده است.رئيس مرکز فوق تخصصي درمان ناباروري ابن سينا معتقد است که ميزان باروري در ۵۰ سال اخير در دنيا تقريبا به نصف کاهش يافته و ميزان ناباروري به طور مرتب در حال افزايش است که اين مسئله مي تواند از عوامل ژنتيکي و محيطي متأثر باشد که در سال هاي اخير نقش عوامل محيطي پررنگ شده است، نوع تغذيه، سبک زندگي، فشارهاي رواني، اضطراب هاي شغلي و به خصوص آلاينده هاي محيطي در کيفيت باروري به ويژه در مردان تأثيرگذار است.

بنيانگذار تکنيک لقاح مصنوعي در ايران در ارتباط با افزايش سن ازدواج و تأثير آن بر روند بچه دار شدن زوجين گفت: متأسفانه ازدواج هاي ديرهنگام يک عامل اساسي ناباروري به شمار مي رود. بهترين سن باروري براي زنان ۱۸ تا ۲۵ سال است، در حالي که امروزه بيشتر بارداري ها در اغلب شهرهاي کشور در سنين بالاي ۲۵ سال اتفاق مي افتد.بررسي ها نشان مي دهد که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد زوج هاي جوان ايراني نابارورند که اين رقم، بيش از ۳ ميليون زوج را شامل مي شود اما بايد بگوييم که با روش هاي نوين و پيشرفت علم، هم اکنون امکان درمان ناباروري براي ۸۵ تا ۹۰ درصد زوج هاي نابارور در کشور فراهم شده است، از طرفي با بهره گيري از روش هايي نظير رحم اجاره اي، مي توان گفت که ۱۰۰ درصد زوج هاي نابارور مي توانند صاحب فرزند شوند.با آن که برخي متخصصان ناباروري بر اين اعتقادند که ميزان ناباروري مردان و زنان يکسان است و ۵۰ درصد مردان و ۵۰ درصد زنان گرفتار چنين مشکلي هستند، اما دکتر صارمي بنيانگذار تکنيک لقاح مصنوعي در ايران نظرش اين است که با توجه به بيماراني که هر روز با آن ها مواجه مي شود، در حال حاضر ۷۰ درصد از ناباروري به مردان و ۳۰ درصد به زنان مربوط مي شود و علت اصلي اين که مردان بيشتر در معرض ناباروري قرار دارند، آلودگي هوا، آلودگي صوتي، استرس هاي بيشتر و خستگي هاي مفرط ناشي از تعدد شيفت هاي کاري آن هاست. وي در ارتباط با تأثير آلودگي ها بر ناباروري زوجين گفت: انواع آلودگي ها، سبب لرزش سلول مي شود که قطعاً در تشکيل جنين تأثير منفي دارد، آمار سال هاي ۹۰ و ۹۱ حاکي از آن است که درصد بالايي از سقط هاي صورت گرفته در زناني بوده است که بيشتر در معرض آلودگي ها قرار داشته اند، بنابراين آنچه مسلم است، اين که انواع آلودگي ها بر زوجين به طور مساوي تأثير مي گذارد.نرخ ناباروري در ايران در سطحي بالاتر از استاندارد جهاني قرار دارد، زيرا سازمان بهداشت جهاني اين نرخ را در دنيا بين ۷ تا ۲۷ درصد اعلام کرده است که با توجه به ميانگين جهاني نرخ ناباروري ۱۵ درصد است.

با آن که بخشي از هزينه هاي درمان ناباروري تحت پوشش بيمه است اما اين ميزان کافي نيست به طوري که هزينه هاي درمان ناباروري در هر دوره در کشورمان بالغ بر ۱۰۰ ميليون تومان است، به گفته مره صدق عضو کميسيون بهداشت و درمان يک زوج نابارور بايد ۱۰۰ ميليون تومان هزينه کنند در حالي که شاخص پاسخ دهي هر دوره نيز حدود ۱۵ درصد است، اين هزينه بسيار سنگين است و حمايت هاي بيمه اي به تنهايي نمي تواند به رفع مشکل ناباروري زوجين کمک کند. از اين رو نيازمند تأمين اعتبار است. اگر هدفمان افزايش نرخ جمعيت است بايد براي درمان ناباروري اعتبار خوبي در نظر گرفت، چرا که اين اقدام بازدهي بيشتر خواهد داشت. يکي ديگر از اعضاي کميسيون بهداشت مجلس نيز متذکر شد: اقدام اساسي براي بيمه ناباروري انجام نشده است. در رابطه با بحث درمان ناباروري يکسري بحث ها از قبل مطرح بود که تنها به طرح موضوع اکتفا شد و خيلي به مسئله درمان ورود نمي شود. طرح تحول سلامت در حال اجراست، اما مسئله درمان ناباروري نيز در اين طرح آنچنان که بايد ديده نشده است.

وزير بهداشت از در دستور کار بودن راه اندازي صندوق حمايت از درمان ناباروري خبر داده و گفته است، اين صندوق نيازمند اختصاص ۱۵۰ ميليارد تومان اعتبار است که بايد تأمين شود.به هر حال ۳ ميليون زوج نابارور در کشور تعداد کمي نيست و اين افراد اگر بتوانند بچه دار شوند حداقل ۶ ميليون نفر به جمعيت کشور افزوده مي شود. در غير اين صورت دچار مسائل و مصائب اجتماعي خواهند شد. ناباروري زوجين يکي از مصائبي است که بنا به قولي سومين عامل طلاق است که اين مسئله اغلب براي زوجين به خصوص زنان مشکلات رواني و عاطفي در پي دارد که در صورت حمايت هاي اعتباري و بيمه اي مي توانيم از چنين مشکلاتي بکاهيم

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.65491s, 19q