آيا کبد مي تواند خود به خود رشد کند؟

۱۳۹۳/۱۲/۰۴ - ۱۲:۴۳ - کد خبر: 139484

سلامت نیوز: کبد پس از پوست از نظر حجم در رده دوم قرار مي گيرد و تقريباً ۱۴۱ گرم وزن دارد.يک طرف کبد صاف و قرمز پررنگ است و در سمت راست بدن زير قفسه دنده ها قرار دارد.کبد داراي حدود ۵۰۰ وظيفه است. به طور کلي، هر آنچه را مي خوريد يا مي نوشيد از طريق کبد جذب مي شود و راهي براي استفاده يا دفع آن از بدن پيدا مي کند.

نقش صفرا در کبد چيست؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، يکي از کارهاي کبد توليد صفراست. در روند هضم غذا، چربي مواد غذايي جذب و ذخيره مي شود.

آيا کبد مي تواند خود به خود رشد کند؟

در صورت آسيب ديدن با برداشتن بخشي از آن، کبد مي تواند خود را بازسازي کند. کبد تنها عضوي از بدن است که اين قابليت را دارد. حتي اگر تنها ۲۵ درصد از کبد سالم باشد، به مرور بازسازي مي شود، به همين دليل است که مي توان بخشي از کبد را به فرد ديگر اهدا کرد.

يکي از کارهاي کبد، پردازش و دفع سموم از بدن است. مصرف مشروبات الکلي به کبد آسيب مي رساند. بيماري هاي کبدي ناشي از مصرف مشروبات الکلي شامل سيروز، کبد چرب و هپاتيت الکلي است.

هپاتيت يعني التهاب کبد؛ اگر چه هپاتيت A، B و C علايم مشابهي دارد، علت بروز آن ويروس هاي مختلف است.

مصرف استامينوفن براي کبد ضرر ندارد؟

مصرف بيش از حد اين نوع مسکن مي تواند آسيب جدي به کبد وارد کند. استامينوفن در صدها دارو تجويز شده و «OTC» از جمله داروهاي ترکيبي که علايم متفاوت را درمان مي کند وجود دارد.

زردي، به چه علت به وجود مي آيد؟

بيلي روبين ماده زردي است که هنگام شکستن سلول هاي قديمي خون توليد مي شود. وظيفه کبد اين است که بيلي روبين را به بيرون تخليه کند. اما اگر ميزان بيلي روبين زياد باشد، اين رنگدانه زرد مي تواند باعث زرد شدن رنگ پوست و چشم ها شود.

بيماري کبد

ممکن است فرد براي مدت زمان طولاني، بيماري کبدي داشته باشد بدون اين که علايم آن بروز کند. در واقع نيمي از افراد مبتلا به بيماري کبدي، هيچ نوع علامتي ندارند. در صورت بروز بيماري، علايم آن خفيف و در حد حالت تهوع و خستگي مفرط است. گاهي نيز فرد دچار معده درد مي شود. آزمايش خون، تنها راه تشخيص مشکل کبد است.

در صورت مشکوک شدن، انجام آزمايش و همچنين سونوگرافي يا سي تي اسکن، تجويز مي شود.

براي اهداي قسمتي از کبد آيا بايد بين اهدا کننده و گيرنده ارتباط فاميلي وجود داشته باشد؟

اغلب اهدا کنندگان فاميل نزديک هستند. اما اگر سالم هستيد و خون و نوع بافت عضو شما با بيمار هماهنگ زيادي دارد، مي توانيد قسمتي از کبد خود را به اعضاي خانواده يا فرد غريبه اهدا کنيد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.01463s, 18q