صف‌هاي طولاني سلف، دانشجويان را به بوفه‌هاي غذايي سوق مي‌دهد

۱۳۸۷/۰۹/۲۰ - ۱۱:۰۹ - کد خبر: 13949
صف‌هاي طولاني سلف، دانشجويان را به بوفه‌هاي غذايي سوق مي‌دهد
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، بوفه‌هاي يکي از دانشگاه‌هاي علوم پزشکي و بيمارستان‌هاي اين دانشگاه که بايد به دليل فضايي که در آن قرار دارند، نمادي از بهداشت و مروج سلامتي باشند، خود داراي مشکلات جدي و متعددي در زمينه تهيه و توزيع مواد غذايي مي باشند.

بوي تند روغن سوخته، باغچه‌اي پر از تکه‌هاي نان و ته مانده‌هاي غذا و چند گربه چاق و کثيف متاسفانه نماد يكي از بوفه‌هاي دانشگاههاي علوم پزشكي شده، نزديک‌تر که بشويد مگس‌هاي پيرامون و تابه سياه شده پر از مايع چرکيني که هيچ شباهتي با روغن ندارد و فروشنده‌اي با پيراهن چرب و کثيف تمايلي براي خوردن ساندويچ‌هاي يخ کرده اين بوفه‌ها باقي نمي گذارد اما باز هم چند دانشجو جلوي بوفه منتظر ايستاده اند، تا به جاي معطل شدن در صف سلف و خوردن غذاي دانشگاه، ساندويچي بخرند تا در مسير کلاس رفع گرسنگي كنند.

يکي از اين دانشجويان پزشکي، در حالي که نمي‌توانست بوي روغن سوخته پخش شده در هوا را تحمل کند مدعي مي‌شود: اين بوفه، ساندويچ گرم قبلا تهيه شده را مشابه ساندويچ سرد مي‌فروشد.

قرار گرفتن دريچه دودکش و فن آزمايشگاه ميکروبي درست در بالاي فضاي بوفه مذكور، قراردادن ساندويچ گرم در فضاي باز و فروش به صورت ساندويچ سرد، قرار گرفتن مواد غذايي مانند شنيسل، کتلت، همبرگر و ... بر روي فر با شعله کم به مدت چندين ساعت و تا زمان درخواست توسط مشتري آن هم در فضاي باز، عدم استفاده از لباس مخصوص تهيه غذا (کلاه، دستکش، روپوش)، قرار دادن مواد غذايي مانند نان در فضاي باز و عدم نظارت بر آن از موارديست که به وفور ديده مي‌شود اين در حالي است که معاونت سلامت دانشگاه‌هاي علوم پزشکي بر بوفه ها، رستوران و محل هاي طبخ غذا در سطح شهر نظارت جدي دارد.

يک دانشجوي ترم چهارم دندانپزشکي در مورد بوفه ها مي گويد: اين بوفه ها وضعيت بهداشتي بسيار نامناسب و به عبارتي مناسبتر اسفناک دارند.

وي در ادامه با اشاره به يك عکس که گربه‌ها را در حال خوردن نان هاي مخصوص ساندويچ بوفه نشان مي دهد، مي گويد: از وقتي اين عکس را ديدم هميشه فکر مي کنم نکند من آن نان را خورده باشم!

اين دانشجو در پاسخ به اين سوال که چرا با اين وجود باز هم از اين جا خريد مي‌کنيد، گفت: غذاهاي سلف از نظر طبخ نامناسب است و تنوعي ندارد و با اين همه درس و گرفتاري، وقت رفتن به سلف و ايستادن در صف طولاني آن را ندارم.

در عين حال مريم کوشا، کارشناس بهداشت عمومي در اين خصوص به خبرنگار ايسنا مي گويد: 73 نوع بيماري بوسيله مصرف مواد غذايي و دامي به انسان سرايت مي کند. 16 نوع باکتري، 30 نوع ويروس و 23 نوع انگل کرمي و پنج نوع انگل تک ياخته‌اي (تک سلولي) از طريق مصرف مواد غذايي آلوده با منشأ دامي قابل انتقال به انسان است.

وي در ادامه در مورد موارد رعايت بهداشت غذا در اغذيه فروشي ها و رستوران‌ها تاکيد مي کند: پخت کامل غذا موجب از بين رفتن تمام ارگانيسم هاي بيماري زايي که ممکن است در مراحل مختلف تهيه و آماده سازي وارد غذا شده رشد و تکثير يابند، مي شود.

اين کارشناس بهداشت عمومي در مورد دماي مناسب براي سالم ماندن غذاها مي گويد: غذا يا بايد به صورت کاملاً داغ و در دماي 70 درجه سانتيگراد و يا کاملا سرد زير 10 درجه سانتيگراد نگهداري شود.

وي با ذکر اين مطلب که در مکان‌هاي تهيه و آماده سازي غذا بايد تمام استانداردهاي غذا و اصول بهداشتي به منظور پيشگيري از انتقال بيماري هاي ناشي از غذاي آلوده رعايت شوند، در مورد نکات بهداشتي آشپزخانه ها تصريح مي کند: مواردي چون شست‌وشو و نظافت کف و ديوارها، استفاده از کلاه و دستکش و روپوش کاملاً بهداشتي براي متصديان آشپزخانه، صابون و حوله جدا براي هر کارگر، وجود سيستم فاضلاب بهداشتي، ممنوعيت ورود و خروج افراد متفرقه، مجهز بودن در و پنجره ها به توري به منظور جلوگيري از ورود حشرات از جمله موارد بهداشتي واجب الاجرا در مراکز طبخ غذاست.

اينگونه به نظر مي رسد که کمبود وقت و در دسترس نبودن گزينه بهتر، دانشجويان اين دانشگاه را به خريد از بوفه هاي غير بهداشتي وادار کرده و اين در حالي است که آنان بيشتر از هر شخص ديگري از خطرات مصرف غذاهاي آلوده اطلاع دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.85188s, 18q