وزیر بهداشت: با جدیت پیگیر مسائل پرستاران هستم

۱۳۹۳/۱۲/۰۴ - ۱۱:۲۰ - کد خبر: 139508
وزیر بهداشت: با جدیت پیگیر مسائل پرستاران هستم

سلامت نیوز:دکتر هاشمی گفت: با اعتقادي كه به حرفه پرستاري دارم، پیگیری مسايل پرستاري را با جدیت در دستور كار قرار داده ام.


به گزارش سلامت نیوز دکتر سید حسن هاشمی در پیامی به مناسبت فرا رسیدن روز پرستار ، گفت: عدالت اقتضاء دارد تبريك و تهنيت به پرستاراني كه الگوي عشق و پرستش‌ خودرا درعمل، حضرت زينب كبرا(س) قرار داده‌اند، نه در چارچوب بزرگداشتي از اين دست يعني سالي يك‌بار، بلكه به عنوان یک الزام، تلاش آنان در همه روز سال در برنامه توسعه كشور به‌ثمر بنشيند تا روز پرستار و نقش خستگی ناپذیر آنان ، به‌درستي تبيين و ديده شود.


وزیر بهداشت در این پیام با یادآوری این که هیچ مسئول منصفی منکر آن نیست که از نظر استانداردهای پرستاری تعداد پرسنل فداکار پرستار، نصف نیاز کشور هستند، افزود: خود را موظف مي‌بينيم تا دغدغه‌هاي مبتني بر امنيت شغلي و نظام پرداخت عادلانه از جمله طرح پرداخت مبتني برعملكرد را به‌عنوان روشي براي اجراي تعرفه‌هاي پرستاري به صورت بسته‌هاي خدمتي در بالين ادامه دهیم. علاوه براين نحوه باز توزيع درآمد بيمارستان‌ها را ابلاغ كردم تا با اجراي آزمايشي آن ظرف دو سه ماه، ايرادات و اشكالات شناسايي و برطرف شود.


متن کامل پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز پرستار به شرح زیر است:

تلاش توام با عشق برای كاهش آلام بیماران
زیستن در كرانه‌هاي درد و رنج، بيدار خوابي‌ براي روشن نگاه داشتن نور حيات، رفت و آمد مدام در نقطه آغاز و پايان و تولد و مرگ، داستان زندگي روزمره پرستاران است، آن‌گونه كه شكوه عشق و فداكاري پيام آور كربلا آن را به اوج شايسته‌اش رساند. هم آنان كه حتی اگر منشور حقوق بیمار نبود، مونس و همدم ناله‌اي كوتاه و حزن‌آور تا فريادهايي دلخراش بوده و هستند تا جامعه بداند نگهبانان سلامت، در سخت‌ترين شرايط بيمار، اميد به زندگي در نگاه گرم و دستان شفابخش آنان لانه كرده است؛ و آنان به صفت حيات‌بخشي شهره‌اند.


در چنین روزی گرامی که روز ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار نامش گذاشته اند، فرصت را مغتنم می شمارم تا با همکاران پرستارم، چند جمله ای سخن بگویم.
عدالت اقتضاء دارد تبريك و تهنيت به پرستاراني كه الگوي عشق و پرستش‌ خودرا درعمل، حضرت زينب كبرا(س) قرار داده‌اند، نه در چارچوب بزرگداشتي از اين دست يعني سالي يك‌بار كه به‌جا و ضروري است، بلكه به عنوان یک الزام، زحمت و تلاش آنان باید در همه 365 روز سال در برنامه توسعه كشور به‌ثمر بنشيند تا روز پرستار و نقش خستگی ناپذیر آنان كه امسال مصادف با ورود به يكصدمين سال دانشگاهي شدن پرستاري نيز هست، در عبور از دشواري‌هاي طاقت فرسای طرح هدفمندي یارانه ها، به‌درستي تبيين و ديده شود.


هیچ مسئول منصفی منکر آن نیست که از نظر استانداردهای پرستاری پرسنل فداکار پرستار، نصف نیاز کشور هستند و وظایف نصف دیگر نیز بردوش آنان سنگینی می کند. چه بسا اگر تحريم‌هاي كمرشكن نبود، برنامه ریزی برای رفاه حال قشر پرستار مانند ديگر اقشار مردم، تا این اندازه دشوار نمی شد.


از این رو در جهت رفع تنگناهاي ملی بود كه سياست هاي كلي سلامت از سوي مقام معظم رهبري به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ابلاغ شد و اهداف بلند دولت تدبير و اميد، و برنامه‌هاي آن در تحقق چنين سمت‌وسويي سامان يافت به نحوي كه حوزه سلامت را به اولويت نخست كشور تبديل كرد تا پاسخ‌گوي مطالبات استراتژيك مردم در كاهش هزينه‌هاي درمان باشد و چشم‌انداز آينده كشور را در حوزه سلامت براي رفاه مردم، و رفاه پرسنل به‌ويژه رفاه پرستاران، قابل تحمل و توام با اميد و بهروزي روزافزون سازد.


با این همه شما به عنوان بخش مهمی از جامعه سلامت کشور،دارای وزن و نقش برجسته بوده و هستید که بارها روايت‌ نجات جان بيماران را از زبان پزشكان در باره تلاش پرستاران، و یا از سوي همراهان بيمار شنيده‌ام. از اين رو خود را موظف مي‌بينيم تا دغدغه‌هاي مبتني بر امنيت شغلي و نظام پرداخت عادلانه از جمله طرح پرداخت مبتني برعملكرد را به‌عنوان روشي براي اجراي تعرفه‌هاي پرستاري به صورت بسته‌هاي خدمتي در بالين ادامه دهیم. علاوه براين نحوه باز توزيع درآمد بيمارستان‌ها را ابلاغ كردم تا با اجراي آزمايشي آن ظرف دو سه ماه، ايرادات و اشكالات شناسايي و برطرف شود.


به‌خوبي آگاهم رسيدگي به سلامت بيماران در حكمراني خوب قابليت تجلي و ظهور دارد. حكمراني‌اي كه حق كاركنان را براساس سطح عملكرد و مشقات آن پرداخت مي‌كند تا تبعيض و شكاف عميق منجر به نارضايتي نشود. براين اساس بود كه در نخستين گام، با اعتقادي كه به حرفه پرستاري دارم، معاونت پرستاري را ابقاء و در 8 محور تاكيد كردم مسايل پرستاري با جديت در دستور كار قرار گيرد. حكمراني خوب زمانی می تواند پاسخگوي شهروندان در حوزه سلامت باشد، كه نيروي انساني در انجام وظایفش دارای انگيزه كافي باشد.


در بازرسي‌هاي رسمي و غيررسمي، روزانه و شبانه، و گاه نیمه های شب از بيمارستان‌ها، همواره استراحت توام با آرامش بيماران را در آيينه چهره مصمم كاركنان و پرستاران پرتلاش آن جست و جو کرده ام. نگاه پرمهر پرستار به بيمار بيانگر تلاش توام با عشق به كاهش آلام آدميان است.


از منظر روان‌شناسي پرستار از دو حوزه وجودي با بيمار سروكار دارد: ابتدا از بعد تخصصي و كارآمدي كه دستورات پزشكي و علم نگهداري بيمار را به‌كار مي‌گيرد و ديگري روح سرشار از ايماني كه پرستاري از بيمار در آن موج مي‌زند و زینب وار عصاي دست بيمار براي بازگشت به‌زندگي مي‌شود. و اگر بیمار دیر مراجعه نکرده باشد، اغلب با پرستاری خوب است که نیرومندتر از گذشته شده به صحنه زندگی بازمی گردد؛ و این یعنی بازگشت نیرومند از کرانه مرگ به کرانه زندگی.


باچنین بینشی است که دفتر وزارتي و معاونت‌ها همه موظف‌اند باتعاملات سازنده، موثر و به موقع، هر مشكلي را با بررسي كارشناسي در برنامه از سر راه اين قشر بردارند. اگر چه، مي‌دانيم بر دوش گرفتن رسالت خطير تحقق ترويج همه‌جانبه و پايدار توسعه سلامت در جامعه، بدون اشتباه نمي‌تواند باشد. از این رو چشم اميد داريم همكاران پرتلاش‌مان، پرستاران عزیز با نقد علمي برنامه‌ها و عملكردها، ما را همراهی کنند كه در اين راه همواره خود را محتاج مردم و پرسنل خدوم و پرتلاش مي‌دانيم.


اميدوارم براي تبريك و تهنيت روز پرستار، يعني روز شما همكاران گرامي، بازنمايي مسئوليت سخت و دشوار پرستاري را به‌درستي تصوير كرده باشم و كماكان با ياري، همدلي، و همراهي يكديگر راه سختي كه درپيش گرفته‌ايم مصمم و پرتوان بپوييم. مجددا این روز باشکوه یعنی ولادت پیام آور نهضت حسینی حضرت زینب کبرا، و روز پرستار را به همکارانم؛ پرستاران، در اقصی نقاط کشور تبریک و تهنیت عرض می کنم.

دكتر سيد حسن هاشمي/ وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
سید احمد رفیعی
به وزیر محترم بگویید تا به حال بسیار خیانتها به پرستاران از طرف ایشان دیده ایم
مقایسه پرستاری با سایر مشاغل
دستور طرح مبتنی بر عملکرد که صندوقدار دیپلمه نیز به پرستاران امتیاز بدهد و ...
به قول شاعر گرانمایه که می فرماید
ما را به خیر تو امیدی نیست فقط شر به ما مرسان
کسری
عدالت در پرداخت حداکثر تا سه برابر
اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری
علی
دروغ‏ ‏سیزده‏ ‏خوبی‏ ‏بود
پرستار دولتی
آقای وزیر .با وجود تحریمها ایجاد درآمد های نجومی برای پزشکان مشکل نبود اما برای پرستاران پرداخت حقوق حقه شان دشوار است!؟!؟ آقای وزیر کاری که شما کردید که شکاف طبقاتی عمیقی ایجاد کردید با کدام شاخصه ی عرفی یا اجتماعی یا شرعی قابل توجیه است. کجای دین گفته فقط پزشکان نخبه اند و در رفآه باشند و بقیه حقی ندارند. لطفا کمی منصف باشید.
صبا
جناب وزیر پرستاران اعتقاد دارن با پرداخت مبتنی بر عملکرد ظلم و بی عدالتی را رواج میدهید به جای تلف کردن وقت قانون تعرفه گذاری را عملیاتی کنید
پرستار از بی عدالتی حاکم بر وزارتخانه ایی که شما مسئولیتش را بر عهده دارید رنج میبرد
بر عملکرد مدیران که همه پزشک هستند و پزشکان نظارتی ندارید
و به قول معروف همه به هم نان قرض میدهید
به عنوان یک نفر از مردم ایران و نه به عنوان یک پرستار به شما میگویم در مقابل سوگندتان مسئولید و باید جوابگو باشید بودجه ایی که برای سلامت از یارانه های ملت گرفتید که من هم جز آنها هستم به درستی در سلامت هزینه نمی شود
طرح تحول نظام سلامت طرحی خوب با اهدافی خوب است ولی مطمئن هستید که این طرح درست اجرا میشود؟ ! چه کسی ناظر است؟ حتما پزشکان
در این طرح فکر کردید هر چقدر بیشتر پولها به جیب همکاران پزشکتان سرازیر شود خدمات بهتری ارائه خواهند داد . چه کسی نظارت میکند که عملکرد پزشکتان و ویزیتشان بهتر شده است؟ ! حتما پزشکان
حتما فکر میکنید در اورژانسها و بخشها ویژه پزشکان متخصص بیماران را ویزیت میکنند این را باید از من پرستار بپرسی نه از همکار پزشک
من باید بگویم که هیچ تغییری نسبت به قبل صورت نگرفته با اینکه درآمد پزشکت چندین برابر شده
آسیستان مریض را بدون حضور استاف ویزیت میکند بعدا مهر استاف پای آن زده میشود
استاف اصلا از اتاق استراحتش خارج هم نمیشد
مردم که این چیزها را نمیدانند و نمی فهمند
من پرستار میفهمم که در بیمارستانها و اتاقهای عمل چه میگذرد
فریده
اقای وزیر!!چه رویی داری!!!بعد از اون تجمع بزرگ روت شد باز بگی طرح مبتنی بر عملکرد؟؟؟والا من اگه جای تو بودم میرفتم واسه همیشه تو افق محو میشدم!!!
4.07164s, 25q