راه‌اندازي نخستين كلينيك پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي عروقي، ديابت و سرطان

۱۳۹۳/۱۲/۰۴ - ۱۴:۳۹ - کد خبر: 139517

سلامت نیوز:مسئول كلينيك تخصصي پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي عروقي، ديابت و سرطان دانشگاه بر ضرورت نهادينه شدن فرهنگ پيشگيري در تمام سنين تأكيد كرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران، دكتر زهرا خزاعي پور متخصص پزشكي پيشگيري و اجتماعي و عضو هيئت‌علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران با اشاره به اينكه فرد قبل از اينكه بيمار شود بايد به فكر سلامتي خود باشد؛ اظهار داشت: ميدانيم كه پيشگيري بهتر از درمان است چراكه وقتي فردي بيمار مي شود، هزينه درمان و مشكلات پيش روي آن بسيار زياد است و گاهي اوقات اصلاً جبران پذير نيست.
وي بر لزوم توسعه و ايجاد فرهنگ پيشگيري از انواع بيماري‌ها تأكيد كرد و افزود: عليرغم آسان بودن پيشگيري از انواع بيماري‌ها، اما در مقابل درمان بيماريها مسيري بسيار سخت، دردناك، غم‌انگيز و پرهزينه است.
دكتر خزاعي پور در ادامه افزود: لازم است قبل از اينكه فردي بيمار شود، عوامل بيماري‌زا را شناسايي و از آن پيشگيري و به دنبال مرتفع شدن عوامل خطر باشد و به‌گونه‌اي خود را در مقابل بيماري‌ها تقويت كند.
اين عضو هيئت‌علمي دانشگاه، گفت: در اغلب موارد با رعايت يك سري نكات ساده و راحت مي‌توان از بروز بيماريهايي كه هزينه ها و مشكلات بسياري را براي فرد ايجاد مي كند پيشگيري كرد، به‌طوركلي هدف ما از راه‌اندازي كلينيك پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي عروقي، ديابت و سرطان در دانشگاه بررسي اين موضوع بود.
وي با اشاره به اينكه فرهنگ پيشگيري در كشور مناسب نيست؛ خاطرنشان كرد: نياز به آموزش و اطلاع‌رساني سازنده به مردم‌داريم، سعي مي كنيم دانسته‌هاي شهروندان را افزايش دهيم تا قبل از اينكه دچار بيماري شوند به فكر سلامتي خود باشند.
اين متخصص پزشكي پيشگيري و اجتماعي، يكي از اهداف ويژه ايجاد اين كلينيك در مجتمع بيمارستاني امام (ره) را در راستاي ارتقاي سطح سلامت مردم دانست و گفت: به مراكز درماني و آموزشي افراد زيادي مراجعه مي‌كنند كه ممكن است در تماس با بقيه دچار بيماري‌هاي مختلفي شوند، كه نياز است در ابتدا يك سري اطلاعاتي در خصوص سلامتي خود دريافت كنند و در جهت پيشگيري آموزش‌هايي به آن‌ها داده و ترغيب شوند تا آزمايش‌هاي لازم را در اسرع وقت انجام دهند و در جهت عوامل خطر بيماري‌ها گام بردارند.
وي تأكيد كرد: در اين كلينيك، ابتدا شرح‌حال و سابقه خانوادگي افراد ازنظر بيماري‌ها بررسي‌شده و معاينات كامل باليني انجام مي‌شود و غربالگري‌هاي كامل ازنظر بررسي خطر ده‌ساله بيماري‌هاي قلبي و عروقي و سندرم متابوليك، متناسب با رده سني افراد انجام‌شده و توصيه‌ها و درمان‌هاي لازم براي پيشگيري ارائه مي‌شود.
اين عضو هيئت‌علمي دانشگاه، با اشاره به اينكه ارائه خدمات در اين كلينيك در چند سطح مختلف انجام مي‌شود؛ تصريح كرد: در سطح نخست عوامل خطر بيماري‌ها را تشخيص و بعد پيشگيري‌هاي اوليه و ثانويه را آموزش داده و به فرد اطلاع مي‌دهيم كه درصورتي‌كه بيمار مي‌شود با چه عوارضي روبرو خواهد شد. درنهايت با مشاوره به سؤالات مراجعين پاسخگو هستيم.
دكتر خزاعي پور يادآور شد: گروه ديگري كه به اين كلينيك مراجعه مي‌كنند خانواده‌هاي بيماران و همراهان آن‌ها هستند و با توجه به اينكه آن‌ها هم ازنظر خانوادگي و ژنتيكي در معرض بيماري قرار دارند به اين كلينيك مراجعه كرده و عوامل خطر هم در آن‌ها نيز بررسي و آموزشهاي لازم درزمينهٔ پيشگيري داده ميشود.
مسئول كلينيك تخصصي پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي عروقي، ديابت و سرطان دانشگاه، تصريح كرد: گروه بعدي همكاران دانشگاهي و كاركنان بيمارستان هستند، اين افراد هم بايد مراقب سلامتي خود باشند چراكه با سلامتي كامل بايد به بيماران خدمات مطلوب ارائه دهند، و درنهايت گروه آخر افراد سالمي هستند كه به كلينيك مراجعه كرده و براي آن‌ها پرونده سلامت تشكيل مي دهيم تا خدايي نكرده اگر در آينده دچار بيماري شدند با اطلاعات و آگاهي به درمان خود ادامه دهند.
اين عضو هيئت‌علمي دانشگاه، افزود: در صورت بروز بيماري در فرد عوامل خطر را به‌صورت كامل بررسي مي‌كنيم و آموزش و اقدامات لازم را در مورد پيشگيري و كاهش عوامل خطر به فرد ميدهيم.
دكتر خزاعي پور، تأكيد كرد: در برخي موارد مشاوره‌هاي انفرادي و در موارد ديگر مشاوره‌هاي خانوادگي انجام ميشود تا تمام اعضاي خانواده درزمينهٔ پيشگيري اطلاعات لازم را داشته باشند و در صورت نياز به ارجاع متخصص اين امر صورت پذيرد.
وي با اشاره به اينكه همگي بايد دست‌به‌دست هم بدهيم و از بروز بيماريها پيشگيري كنيم؛ گفت: نبايد درروند پيشگيري و درمان بيماري وقفه ايجاد كنيم، البته اين امر نياز به ايجاد فرهنگ آموزش در سطح جامعه دارد و البته نياز است كه ساليانه دو بار براي بررسي وضعيت جسمي خود به اين كلينيك مراجعه كنيم.
توضيح اينكه؛ نخستين كلينيك تخصصي پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي عروقي، ديابت و سرطان دانشگاه در مركز تحقيقات ضايعات مغزي و نخاعي واقع در مجتمع بيمارستاني امام خميني (ره) راه‌اندازي شده است. همكاران دانشگاه و مراجعه‌كنندگان مي‌توانند با شماره تلفن 61192210 تماس حاصل كرده و با تعيين وقت قبلي در جهت سلامت خود و خانواده‌شان اقدام مناسب انجام داده و فرايند پيشگيري از خطر ابتلا به بيماري‌هاي مختلف را آغاز كنند./ق

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.65517s, 19q