شنا، بهترين انتخاب براي كاهش وزن و مبتلايان به آرتروز

۱۳۸۷/۰۹/۲۰ - ۱۱:۱۸ - کد خبر: 13952
شنا، بهترين انتخاب براي كاهش وزن و مبتلايان به آرتروز
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، تاثير مثبت ورزش بر سلامت روحي و جسمي ما غير قابل انکار است. بهترين حالت، زماني است که شما برنامه ورزشي خاصي که متناسب با شيوه زندگي، علايق و شرايط جسمي تان باشد برگزينيد، زيرا ورزش کاري است که بايد از آن لذت ببريد.

اگر در فصل تابستان، گرما شما را از انجام ورزش منصرف مي کند، به جاي آنکه ورزش را قطع کنيد، به شنا بپردازيد. شنا نه تنها موجب طراوت و شادابي مي شود، بلکه مي تواند تاثيري معجزه آسا بر جسم و از بين رفتن آن کيلوهاي اضافه بگذارد.

تاثير مثبت فراواني که چند مرتبه شنا در طول يا عرض استخر بر سلامت ما ميگذارد، باورکردني نيست. شنا سلامت را بهبود بخشيده و موجب تناسب تمام بدن مي شود و قدرت، استقامت و انعطاف آنرا تقويت مي کند.

شنا به عنوان يک ورزش، با بدن بسيار ملايمتر برخورد مي‌کند و آسيب‌هاي ناشي از آن در حداقل هستند.

وزن بدن در آب به يک دهم وزن واقعي تقليل يافته و خاصيت شناوري در آب، از شدت ضربه هاي وارد شده بر مفاصل مي کاهد. کم شدن وزن در آب به افرادي که بدن آماده اي ندارند کمک مي‌کند تا راحت تر حرکت کنند. به اين ترتيب، شنا به خصوص براي افراد مبتلا به آرتروز، مشکلات پشت و کمر، مشکلات ناشي از اضافه وزن، بارداري و در کل افرادي که نمي‌توانند به ورزش هاي خشکي بپردازند، بهترين انتخاب خواهد بود.

علي رغم سبکي بدن در آب، شنا ورزشي سنگين به شمار مي رود و تمام عضلات اصلي بدن را به حرکت وامي دارد. شناي کرال سينه، قورباغه و کرال پشت تقريبا از تمام عضلات اصلي بدن- شکم، عضلات دوسر و سه سر، سرين، عضلات پشت ران و چهارسر- استفاده مي کنند.

شنا علاوه بر استفاده از گروه‌هاي متعدد ماهيچه ها، موجب انعطاف پذيري و حفظ نرمي مفاصل به خصوص در ناحيه لگن، گردن، شانه و دست و پا مي شود. شنا در دسته ورزش هاي ايروبيک-هوازي- قرار دارد زيرا چند دور شنا بيش از سه دقيقه زمان ميبرد و مقدار مصرف اکسيژن عضلات بسيار زياد است.

از مزاياي ديگر شنا مي توان به کاهش فشار خون اشاره کرد که به نوبه خود موجب کاهش خطر سکته قلبي مي‌شود. اين ورزش توان قلب را بالا برده و ميزان خون پمپ شده به بدن را افزايش ميدهد و همچنين با افزايش جريان خون در ريه، موجب سوخت کالري بيشتر مي شود.

بنابر گزارش کارشناسان، ورزش هاي آبي داراي مزاياي جسمي، اجتماعي و روحي متعددي هستند که تعدادي از آنها بدين قرارند بهبود يافتن قدرت و انعطاف پذيري بدن، استقامت و تعادل عضلاني بهتر (به همين دليل بسياري از ورزشکاران حرفه اي در رشته هاي ديگر، به تمرينات آبي هم مي پردازند)، قلب قدرتمند، تناسب اندام، بهبود جريان خون، توان بخشي درماني براي عضلات مستهلک و آسيب ديده و بهبود از تصادفات و آسيب هاي بدني، کنترل وزن، از بين رفتن اضطراب و تنش هاي روحي، افزايش انرژي است.

اين تصور غلط وجود دارد که چون بدن در طي شنا کردن متحمل فشار زيادي نمي شود، پس نمي توان آنرا ورزش خوبي دانست، در صورتي که هر چند بدن در آب سبک مي شود، اما براي هر حرکت بايد بر مقاومت آب غلبه کرده، انرژي زيادي مصرف کند، به اين ترتيب حتي راه رفتن در آب از پياده روي در خشکي کالري بيشتري مي سوزاند.

انواع ورزش هاي قابل اجرا در آب از اين قرارند؛

راه رفتن و دويدن آهسته در آب: اين دو ورزش در آب داراي همان مزاياي راه رفتن و دويدن در خشکي هستند، اما آسيب هاي کمتري دربر دارند. راه رفتن در آب ميتواند در حالي که آب تا کمر يا سينه رسيده باشد انجام شود. مقاومت آب تاثير اين دو ورزش را بالا مي برد.

ايروبيک در آب : همانطور که گفتيم، ايروبيک در آب شامل حرکاتي براي تقويت قلب و عروق است، حرکات ايروبيک ريتميک و منظم هستند و مي توان حرکات رابه مدت 20 دقيقه در آب اجرا کرد. مقاومت آب، تاثير مثبت اين حرکات را افزاي مي دهد.

يوگا و حرکات نرمشي در آب: آب خود به عنوان ماده اي آرامش بخش شناخته شده است و حرکات آرام، آهسته و روان بخشي از يوگا در آب هستند.

حرکات کششي و انعطاف پذيري : بهترين محيط براي تمرين و افزايش انعطاف پذيري بدن آب است که شامل حرکات کششي و حرکاتي براي تمام بدن است.

ورزش‌هايي براي تقويت و تناسب اندام: شامل حرکاتي براي بالاتنه و پايين تنه است که هرچند مقاومت آب مي‌تواند تاثير آنها را بسيار افزايش دهد اما گاهي با وسايل مخصوص اجرا مي شود تا اين مقاومت هرچه بيشتر شود. نتيجه اين حرکات عضلاتي کشيده، محکم و زيباست.

دويدن آهسته و سريع در آب عميق: در اين ورزش، پا به کف استخر نمي رسد و حرکات دويدن در استخر عميق اجرا مي شود. به همين منظور از کمربندها، کفش ها و ابزارهاي مختلفي براي شناور ماندن استفاده مي شود.

ورزشهايي در لبه استخر : ديوار استخر بهترين وسيله براي نگهداشتن بدن در حال انجام حرکات است و خود به عنوان يک وسيله براي انجام حرکات به کار ميرود.

کشش: حرکات کششي آهسته در ميان حرکات ورزشي پر تحرک انجام ميگيرد و موجب استراحت و بازگشت عضلات به حالت عادي شده، از دردناک شدن و کوفتگي بدن جلوگيري مي کند.

شنا: شنا معمول‌ترين ورزش در آب است که به شيوه هاي مختلف-کرال سينه و پشت، غورباقه و پروانه- اجرا مي شود. شما مي توانيد شنا را با آموختن يکي از انواع آن آغاز کرده و پس از مهارت يافتن در آن به انواع ديگر شنا بپردازيد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.81274s, 18q