ريزگردي كه غول‌ بيابان شد!

۱۳۹۳/۱۲/۰۴ - ۱۷:۱۵ - کد خبر: 139577

سلامت نیوز: امروزه اگر در جنوب غرب ايران خاك مي‌بارد، در استان گلستان هم پيامدهاي توسعه ناپايدار و تاراج منابع طبيعي، به شكل گِل و سيلاب ناشي از جنگل‌زدايي همه ساله به كشتزارها و شهر و روستاها آسيب مي‌رساند. چنان كه در جنوب شرق كشور هم توفان‌هاي پياپي از فراز هامون خشكيده شن بر سر مردم مي‌بارد و در شمال غرب، توفان نمك و بادهاي سوزان برخاسته از درياچه به گل نشسته اروميه در كمين است. در مركز نيز هيچ‌جا بي‌نشان از مصيبت‌هاي زيست‌محيطي نيست و برداشت بي‌رحمانه آب‌هاي زيرزميني، دستكاري در سامانه رودها، معدن‌كاري‌هاي بي‌ضابطه، راه‌سازي‌هاي غيراصولي و راندن خودروهاي تفريحي و جز آن در دشت و بيابان، سبب تخريب و فرسايش خاك‌ و موجب برخاستن گرد و غبار مي‌شود.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه اعتماد نوشت: سياستمداران، تمايل دارند كه در برابر انتقادهايي كه به ايشان در مورد برنامه‌هاي توسعه‌اي ناپايدار مي‌شود، بگويند كه «شما منتقدان، در دولت گذشته كجا بوديد؟!» يا «چرا در فلان جا از آن مدير انتقاد نكرديد؟!» اينگونه برخورد، بيش از هر چيز، نشانگر آن است كه دولتمردان مطالعه كمي دارند و به ويژه بسيار كم به رسانه‌هاي منتقد سر مي‌زنند. كيست كه فقط سري به اينترنت، مثلا در جست‌وجوي عبارت «جاده پارك ملي گلستان» يا «خط لوله دنا»، زده باشد و چندين هزار يادداشت و مقاله در نقد كارهاي مخرب محيط زيست را كه در چندين سال گذشته نوشته شده و تقريبا تمام آنها ازسوي سمن‌ها و كارشناسان غيردولتي و خبرنگاران بوده، نديده باشد؟! واقعيت اين است كه بايد از يك «سندروم نديدن فاجعه» سخن گفت كه مديران ما به آن دچار شده‌اند.

درس‌هايي كه گرفته نشد

چنين است، ماجراي ريزگردها كه اين روزها بسان غولي سايه شوم خود را به‌ويژه بر خوزستان دوست‌داشتني و غرب كشور انداخته و گاه بيشتر از نيمي از كشور را نيز دربرمي‌گيرد. اكنون كه چند استان كشور و كل زاگرس (بزرگ‌ترين تامين‌كننده آب كشور) از طمع‌ورزي‌ها خاكسترنشين شده، فقط به چند نمونه از گفته‌هاي چندساله اخير منتقدان سياست‌هاي مديريت منابع آب كشور در اين زمينه اشاره مي‌كنيم كه طبق معمول، مديران ما نشنيده يا نشنيده گرفته‌اند:
ريزگردها مخلوق توسعه ناپايدار و بيش از هر چيز نتيجه نابود‌سازي تالاب‌هاي ميان‌رودان (بين‌النهرين) و حوضه‌هاي كرخه و كارون و اورميه و ديگر جاها در جريان برنامه‌هاي سد‌سازي هستند .


ريزگردها از كوه‌هاي بلند البرز هم گذشته و به تنكابن در كناره درياي خزر رسيده‌اند .
دست‌كاري افراطي در سامانه رودهاي حوضه اورميه و بختگان و جازموريان و... سبب شده كه فلامينگوها براي زادآوري، به كشورهاي امارات و كويت بروند .
اگر فقط خشكسالي مسبب عقب‌نشيني درياچه اروميه است، چرا درياچه‌هاي سوان در ارمنستان و وان در تركيه كه در مقياس كره زمين فاصله چنداني با اورميه ندارند، هيچ تغييري نكرده‌اند ؟
سدهايي كه پياپي روي كارون و كرخه و سرچشمه‌هاي آنها زده مي‌شود (مانند سدهاي خرسان ٣، گاماسياب، داريان، سيمره) مشكل كم‌آبي اين رودها و تالاب‌هاي مرتبط با آنها را بيشتر مي‌كنند و همچنين سبب افزايش ريزگردها خواهند شد .
وضعيت كنوني تالاب‌هاي كشور پيامد اجراي پروژه‌ها و اقدامات توسعه‌اي...، مهار بي‌رويه آب‌ها، سدسازي‌ها، خشكسالي‌ها، و نبود سامانه‌هاي پايش و مديريت كارآمد است... كه در اين ميان، عوامل انساني تاثير بيشتري در كم‌آبي و خشكيدن تالاب‌ها داشته است .
اكنون كه حتي وزير نيرو هم مي‌گويد: «در سدسازي افراط كرده&z

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11584s, 20q