ژن ارتباط دهنده ساعت بدن با خطر بروز ديابت كشف شد

۱۳۸۷/۰۹/۲۰ - ۱۱:۳۹ - کد خبر: 13959
ژن ارتباط دهنده ساعت بدن با خطر بروز ديابت كشف شد
اين پژوهشگران اعلام كردند كه بين ساعت بيولوژيك بدن، بروز نارسايي‌هاي متابوليسم و ابتلا به ديابت رابطه آشكاري وجود دارد.

پژوهشگران دو واحد پژوهشي در انگليس به نام‌هاي انستيتو ولكام تراست سانگر و مركز همه گيرشناسي MRC در كمبريج در اين مطالعات ژني راشناسايي كرده‌اند كه روي شيوه واكنش بدن به چرخه 24 ساعته شبانه روزي تاثيرگذار است.

اين چرخه به ميزان زياد با مقدار بالاي قند خون و افزايش خطر ديابت نوع دوم در ارتباط است.

اين پژوهشگران تاكيد كردند: ما به شواهد علمي محكم و قابل اطميناني دست يافته‌ايم كه بر اساس آن ژن رمز گشايي شده گيرنده ملاتونين 1B با افزايش قند خون در بدن و تشديد خطر بروز ديابت نوع دوم در ارتباط است.

به گفته دكتر مارك مك كارتي از دانشگاه آكسفورد، ملاتونين هورموني است كه به شدت با كنترل دوره‌هاي خواب - بيداري در انسان، با غلظتهاي حداكثر خوني در شب و كاهش اين غلظت‌ها در روز ارتباط دارد.

به گزارش ایسنا، به گفته پژوهشگران؛ مختل شدن و آشفتگي الگوهاي خواب با بروز طيف قابل توجهي از مشكلات سلامت در بدن از جمله اختلالات متابوليكي مانند ديابت، در ارتباط هستند اما تا پيش از كشف اين ژن جديد چگونگي رابطه فوق درك نشده بود.

پژوهش فوق كه در مجله «نيچر ژنتيك» منتشر شده نشان مي‌دهد كه گيرنده ملاتونين در مطالعات ژنوم گسترده، نخستين ژني است كه هم با افزايش قند خون و هم با افزايش خطر بروز ديابت در ارتباط است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.06287s, 18q