بيماري هاي نوپديد بيشترين آسيب را به سلامت جامعه وارد مي کنند

۱۳۸۷/۰۹/۲۰ - ۱۱:۵۴ - کد خبر: 13962
 بيماري هاي نوپديد بيشترين آسيب را به سلامت جامعه وارد مي کنند
دکتر بهزاد بيژني در گفت و گو با ايرنا افزود: اغلب بيماري هاي نوپديد امروزه خطر و تهديدي جهاني محسوب مي شوند.
وي اظهار داشت: تغيير در وضعيت رفتارهاي انسان، تأثير تکنولوژي هاي جديد مقاومت ميکروبي، تغيير در نحوه استفاده از منابع، تضعيف نظام مراقبت هاي بهداشتي در برخي از کشورهاي جهان از عوامل ايجاد کننده بيماري هاي نوپديد هستند.
وي، با اشاره به برخي بيماري هاي نوپديد از جمله MS، ALS و ايدز افزود: بيماري MS با تخريب غلاف هاي رشته هاي عصبي، علائم متنوع سيستم اعصاب از جمله نابينايي و ناشنوايي را ايجاد کرده و دربرخي موارد با اختلال در انتقال پيام هاي عصبي سبب شدت بيماري در فرد
مي‌شود.
اين متخصص اظهارداشت: بيماري "ALS" نيز، با ايجاد مشکل در سيستم عصبي فرد سبب ايجاد فلج پيشرونده شده و معمولا خطرناک تر از بيماري MS و منجر به مرگ مي شود.
بيژني، با اشاره به تفاوت اين دو بيماري عصبي گفت: در بيماري MS غلاف رشته هاي عصبي از بين رفته اما در بيماري ALS با از بين رفتن رشته هاي عصبي، سلول هاي عصبي از بين مي روند.
وي گفت: بيماري عفوني ايدز نيز، به عنوان يک بيماري نوپديد که در دهه 80 در کشور آمريکا شناخته شده، با وجود شناخته شدن عامل آن به دليل نبود داروهاي ضد ويروسي موثر قابل درمان نيست.
وي، با بيان اينکه مهم ترين علت شيوع اين بيماري اعتياد تزريقي و داشتن روابط خارج از چارچوب خانواده است، افزود: اکنون به منظور پيشگيري از شيوع اين بيماري در کشور، سرنگ هاي تزريقي به صورت رايگان در بين معتادان توزيع مي شود.
بيژني خاطر نشان کرد: براي پيشگيري از شيوع بيماري هاي نوپديد در جامعه بايد سطح اطلاعات عمومي شهروندان در خصوص اين بيماري ها و راه هاي انتقال بيماري ايدز توسط رسانه هاي جمعي ارتقا يابد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.4424s, 18q