بيماري التهابي روده، از مادر به جنين انتقال پيدا مي کند

۱۳۹۳/۱۲/۰۵ - ۱۱:۲۶ - کد خبر: 139624

سلامت نیوز:نتايج بررسي هاي جديد نشان مي دهد که اگرچه DNA مادر روي رنگ چشم کودک تأثير مي گذارد، اما برخي ويژگي هاي ديگر نه از طريق DNA بلکه از باکتري، از مادر به جنين منتقل مي شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان،تحقيقات روي نمونه هاي آزمايشگاهي نشان مي دهد، حساسيت اختلالات روده اي در مادر مانند بيماري التهاب روده، از طريق باکتري روده اي به جنين انتقال پيدا مي کند. مدت هاست که محققان مي گويند، از طريق زايمان، شيردهي و بوسيدن باکتري هاي مفيد به کودک انتقال مي يابد. اين نوع باکتري سريع به نوزاد سرايت مي کند و پوست، دهان و سيستم گوارشي او را درگير مي کند. کمبود نوعي پروتئين به نام «ايمونوگلوبولين A يا IGA»، باعث بيماري روده مي شود و اين ناراحتي به علت وجود باکتري خاص، قابل انتقال از مادر به نوزاد است. IGA به بدن در مقابله با عفونت کمک مي کند. تاکنون، بيشتر پزشکان بر اين تصور بودند کمبود «IGA» که در افرادي با بيماري هايي چون اسهال مزمن و کوليت زخمي مشاهده مي شود، عمدتا ارثي است؛ يعني اين کمبود از طريق ژن به ارث مي رسد.

اما يافته جديد نشان مي دهد که باکتري هاي انتقال يافته از مادر به جنين تا حد چشمگيري در بروز اين بيماري ها نقش دارد. طي آزمايش هاي مختلفي دانشمندان دريافتند که اين باکتري از طريق مدفوع به ديگران انتقال مي يابد و در نمونه هاي آزمايشگاهي اين باکتري به طور مستقيم پس از زايمان به نوزاد انتقال مي يابد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12204s, 19q