چگونه دیابت بارداری را تشخیص دهیم؟

۱۳۹۳/۱۲/۰۵ - ۱۲:۱۹ - کد خبر: 139655

سلامت نیوز:ديابت بارداري نوعي ديابت است که در دوران بارداري تشخيص داده مي شود يا بروز مي کند. در اين بيماري مانند انواع ديگر ديابت، ميزان قند خون بالاست؛ گاهي نيز ديابت بارداري موقتي است و در ۳ ماهه دوم به وجود مي آيد و با زايمان از بين مي رود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان،حتي اگر زائو، درمان کنترل قند خون را دريافت کرده باشد، اغلب يک روز پس از زايمان، ميزان قند به حالت طبيعي برمي گردد.

با اين حال اين زنان پس از زايمان بايد تحت نظر پزشک قرار گيرند زيرا احتمال بروز مجدد ديابت وجود دارد.

علايم

در اغلب موارد علايم خفيفي که زندگي زائو را به خطر نمي اندازد، وجود دارد. اين علايم اغلب با خستگي مفرط، تشنگي بيش از حد و افزايش ادرار ارتباط دارد.

علل

در زمان زايمان، تغييراتي در بدن مادر ايجاد مي شود تا قند بيشتري در اختيار جنين قرار گيرد. يکي از اين تغييرات، توليد هورمون ها توسط جفت است که در عملکرد انسولين تداخل ايجاد مي کند. در اين شرايط قند موجود در جريان خون مادر کمتر وارد سلول ها مي شود و اين امر باعث بالا رفتن قند خون مي شود. در اکثر موارد جنين، قند اضافه را جذب مي کند و در نتيجه قند خون مادر افت مي کند اما در برخي زنان، جفت بيش از حد هورمون توليد مي کند که اين امر به افزايش قند خون مادر منجر مي شود. با بالا رفتن غيرطبيعي قند خون، ديابت بارداري به وجود مي آيد. برخي از زنان نيز قبل از بارداري ديابت دارند که بارداري آن را تشديد مي کند و ديابت بارداري به وجود مي آيد. برخي نيز قبل از بارداري ديابتشان تشخيص داده نمي شود و در زمان بارداري با ديابت بارداري اين مشکل مشخص مي شود. تغيير ميزان هورمون هاي استروژن و پروژسترون در زمان بارداري مي تواند در تعادل گلوکز و انسولين اختلال ايجاد کند.

عوامل خطر

اضافه وزن يا چاقي مفرط

داشتن ديابت قبل از بارداري

زايمان قبلي که وزن نوزاد بيش از 4.5 کيلوگرم بوده است.

ابتلاي يکي از اعضاي خانواده به ديابت نوع ۲

سابقه ديابت بارداري در بارداري هاي قبلي

تشخيص

معاينه ها اغلب در ۲۴ تا ۲۸ هفته بارداري انجام مي گيرد اما زناني که در معرض خطر بالاي ديابت بارداري قرار دارند، بايد زودتر مورد معاينه قرار گيرند. در صورت تشخيص ديابت آزمايش قند در ۶ تا ۱۲ هفته پس از زايمان انجام مي شود.

مشکلات

ميزان بالا و غيرعادي قند خون در مادر باعث مي شود قند بيشتري به جنين برسد که اين امر رشد بيشتر جنين را در پي دارد. در صورت درمان نشدن، نوزاد با وزن زياد به دنيا مي آيد. درشت بودن نوزاد (4.5 کيلوگرم يا بيشتر) مي تواند به مادر آسيب برساند و نياز به عمل سزارين باشد. پس از زايمان، نوزاد در معرض خطر قند خون پايين، سندروم زجر تنفسي نوزادان و يرقان قرار مي گيرد. علاوه بر آن احتمال خطر چاقي مفرط و ديابت نيز براي کودک وجود دارد. حتي اگر ديابت بارداري پس از به دنيا آمدن کودک از بين برود، در اين زنان احتمال بروز اين بيماري در آينده تا ۶۰ درصد افزايش مي يابد. بنابراين، به طور منظم براي معاينه به پزشک مراجعه کنيد

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.27106s, 18q