تصویب تعرفه‌های پرستاری بستگی به جلسه شورای عالی بیمه دارد

۱۳۹۳/۱۲/۰۵ - ۱۱:۳۶ - کد خبر: 139656

سلامت نیوز: جعفری گفت: در اسفند ماه جلسه شورای عالی بیمه برپا می‌شود که در این جلسه هم تعرفه‌های پرستاری مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و قبولی تمامی یا برخی از تعرفه‌های پرستاری منوط به برپایی این جلسه و مصوبات آن است.

سید یعقوب جعفری رئیس شورای عالی نظام پرستاری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، گفت: طی جلسه‌ای که در اسفند ماه در شورای عالی بیمه برای بررسی تعرفه‌های پرستاری برپا می‌شود حدود 250 تعرفه و خدمت پرستاری مورد بررسی قرار می‌گیرد که اگر این تعرفه‌ها به تصویب شورای عالی بیمه برسد، مشابه خدمات پزشکی، خدمات پرستاری هم تعرفه‌ گذاری می‌شود.

وی گفت: البته تعرفه‌های پرستاری در مقایسه با تعرفه‌های پزشکی، پایین‌تر است، ضمن اینکه احتمال می‌رود شورای عالی بیمه بعضی از تعرفه‌های پرستاری را بپذیرد و یا امکان دارد بعضی خدمات مشترک بین پزشک و پرستار را تفکیک کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
عابدینی
انداختن توپ تعرفه گذاری خدمات پرستاری به زمین بیمه بازی جدیدی نیست بلکه سالهای قبل هم گفته شده و زمزمه آن به سمت مسکوت شدن این قانون سوق یافت.
قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری اوایل تیرماه 86 در مجلس با رای قاطع نمایندگان تصویب و سپس به تایید شورای نگهبان رسیده و طبق همین مصوبه مقرر گردید تا 6 ماه اجرایی شود اما گویا اراده ای فراتر از قانون نمیخواست و نمیخواهد این قانون که تضمین کننده عدالت و اعتلا دهنده هویت صنفی پرستاران است اجرایی شود.
الان قریب به 8 سال است قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری مسکوت مانده است و امسال که با اجرایی شدن طرح تحول سلامت و بسته های مختلفش کار برای پرستاران و دریافتی برای پزشکان متخصص افزایش یافت نارضایتی های موجود در فضای پرستاری سرباز کرده و آخرین نمود آن تجمع سه هزار نفری پرستاران در سوم اسفندماه 93 مقابل خانه ملت بود.فوران اعتراضات فراگیر و گسترده پرستاران محدود به تهران نبوده و اغلب شهرهای کشور مراسمات روز پرستار متفاوت و چالشی و اعتراضی را تجربه کردند و همین اعتراضات مسئولین مربوطه را برآن داشت تا بحث و قول اجرایی تعرفه گذاری خدمات پرستاری را که از اولویتهای مطالبات پرستاران است دوباره به جریان بیندازند.
آقای شریفی مقدم دبیرکل خانه پرستار و عضو شورای عالی نظام پرستاری در برنامه نبض هشتم اسفند به نکته ظریفی اشاره کرده و فرمودند که طبق مصوبه می بایست اول آیین نامه اجرایی قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری تدوین و سپس برای تصویب به شورای عالی بیمه برده شود در حال حاضر بدون تدوین آیین نامه اجرایی قانون انتظار تشکیل جلسه شورای عالی بیمه انتظار بیموردی به نظر میرسد.
به هر حال انتظار برحق پرستاران کاهش فاصله دریافتی پزشک و پرستار تا حد متعارف جهانی است که در حال حاضر فاصله موجود در پرداختی ها در ایران رکورد دار بوده و بعید به نظر میرسد هیچ ساختار بهداشت و درمان در جهان بتواند به این حد از بی عدالتی برسد. در استانداردهای نیروی پرستاری نسبت به حجم کار هم که خود وزیر اعتراف کردند در حد کشورهایی مثل افغانستان هستیم.
0.52205s, 20q