مردان مراقب باشند، سرطان پروستات در كمين است

آزمایشی که مردان 45 سال به بالا باید انجام دهند

۱۳۹۳/۱۲/۰۵ - ۱۲:۱۶ - کد خبر: 139666

سلامت نیوز:دوسال پيش سرطان پروستات سومین سرطان کشنده در کشور معرفي شد. دليل اين اتفاق افزايش قابل توجه ابتلا به اين سرطان در سال‌هاي اخير اعلام شده بود. در آستانه روز سلامت مردان، عضو هیأت‌مدیره انجمن اورولوژی ایران گفته است: مردان در حوزه عمومی بیشتر گریبان‌گیر آسیب و سوانح می‌شوند که آمار خیلی زیادی را هم در این خصوص در ایران داریم. اما در حوزه بیماری‌های جراحی کلیه و مجاری ادراری شایع‌ترین مشکل آنها یکی بیماری سنگ‌های ادراری و دیگری بیماری‌های مربوط به غده پروستات است. اين جمله‌ها يعني مردان در معرض يك خطر بزرگ هستند كه بسياري از آنها، از آن بي‌اطلاعند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه قانون ،سال 85 بود كه براساس پیشنهاد شبکه 4 سیما، اولين پنجشنبه اسفند هرسال به عنوان روز سلامت مردان نامگذاري شد. اين طرح در دفتر سلامت خانواده وقت مطرح شد و مورد مقبوليت قرار گرفت. همان زمان هفته اول اسفند را به عنوان هفته سلامت مردان انتخاب تا در اين هفته به برنامه‌هايي براي توجه بيشتر به سلامت مردان بپردازند. ضمن اينكه، برای هریک از روزهای هفته سلامت مردان، یک عنوان و یک شعار خاص درنظر گرفته می‌شود. سلامت مردان موضوعی است که موجب استحکام و ارتقای سلامت نیروی کار جامعه مي‌شود و توسعه کشور را در پی خواهد داشت، مردان نسبت به زنان در معرض فاکتورهای خطر محیطی و شغلی بیشتری هستند و عادات غلطی مانند مصرف سیگار، الکل، اعتیاد و استرس شغلی در آنها بیشتر است. از طرفي مردها به دليل مشغله كاري كمتر به پزشك مراجعه مي‌كنند و همين باعث افزايش بيماري‌ها در آنها مي‌شود. براساس تحقيقات سال 82 بار بيماري‌ها و آسيب‌هاي كشور روي جنس مذكر بيشتر است و همين باعث مي‌شود مردان عمر كمتري نسبت به زنان داشته باشند. امید به زندگی در بدو تولد در مردان حد اکثر 16/70 سال برآورد شده و این آمار در زنان حد اکثر 24/73 سال است. شعار هفته سلامت امسال، در حوزه اورولوژي و متمركز بر پروستات است. يكي از مهم‌ترين بيماري‌هايي كه مردان با آن دست به گريبان هستند و بعد از سرطان ريه و پوست بيشتر به آن مبتلا مي‌شوند، سرطان پروستات است.


سرطان پروستات چيست؟
سرطان پروستات یا چنگار پروستات عبارت است از ایجاد سلول‌های سرطانی در پروستات که می‌تواند باعث انسداد در دستگاه ادراری یا متاستاز به سایر اعضاي بدن شود. در کشورهای پیشرفته سرطان پروستات شایع‌ترین سرطان پس از سرطان پوست و مرگ‌آورترین سرطان در مردان پس از سرطان ریه است. عبدالرسول مهرسای، دبیر انجمن اورولوژی دوسال پيش درباره سرطان پروستات گفته بود: «اين سرطان یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان به‌ویژه در کشورهای غربی و پیشرفته است. به دلیل افزایش قابل‌توجه موارد ابتلا به سرطان پروستات در سال‌های اخیر، در حال حاضر این نوع سرطان سومین سرطان کشنده در کشور محسوب می‌شود. البته کشندگی سرطان پروستات آمار بسیار بالای ابتلا به آن در سال‌های اخیر و تشخیص بیماری در مراحل پیشرفته و نهایی است که در این شرایط به‌طور قطع احتمال افزایش مرگ‌و‌میر به دلیل بیماری وجود دارد.»


افزايش احتمال سرطان با افزايش سن
مهرسای گفته بود: «احتمال بروز سرطان پروستات با افزایش سن زیاد می‌شود و در واقع اغلب موارد سرطان پروستات در سنین سالمندی و پس از 60 سال دیده می‌شود. در سنین قبل از سالمندی، احتمال ابتلا به سرطان پروستات بسیار کم است اما باید مراقب این نوع سرطان و سایر بیماری‌های مربوط به پروستات در تمام دوران زندگی بود.» از طرفي عباس بصيري، دبیر انجمن اورولوژی کشور و رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیه و مجاری ادرار مي‌گويد: «علت انتخاب این بیماری به عنوان شعار امسال، اين است كه در رده‌های سنی جوان می‌تواند به‌صورت عفونت پروستات خود را نشان دهد. حال آنکه بیماران در این سن دچار سوزش، تکرر و درد هنگام ادرار می‌شوند که نشان‌دهنده عفونت در داخل پروستات آنهاست. پس ما باید نحوه برخورد با بیماری‌های پروستات را در این سن نیز مطرح کنیم. در میانسالی پروستات بزرگ و از 50 سالگی به بالا علائم تنگی مجرا به دلیل بزرگی پروستات ایجاد و ادرار باریک و قطره قطره می‌شود.» این جراح کلیه و مجاری ادرار هشدار داد: «در سنین بالاتر خطر سرطان پروستات به‌صورت بدخیم نیز وجود دارد چرا که پروستات بیماري‌ای است كه در تمام رده‌های سنی مردان دیده می‌شود.»


مردان 45 سال به بالا حتما آزمايش دهند
رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیه و مجاری ادرار به مردان جوان توصیه کرد: «بدون تردید نکته اصلی برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری‌ها رعایت بهداشت است. یعنی جوانان نباید تماس‌های جنسی غیرمتعارف و غیرمعمول داشته باشند زیرا بسیاری از عوامل عفونی پروستات ناشی از آن است که به‌طور جدی باید از آن پرهیز کنند چراکه پروستات جایی است که درپی لانه‌گزینی عفونت در آنجا به سختی می‌توان بیماری را درمان و از آنجا تخلیه کرد.» او ادامه داد: «به افراد در سنین میانه هم باید گفت که به محض بروز مشکلات ادراری مانند تکرر ادرار، بیرون رفتن در شب برای ادرار و ادرار باریک داشتن حتما به پزشک مراجعه کنند. در سنین بالاتر نیز در صورت داشتن سابقه سرطان پروستات در اقوام درجه اول باید آن را جدی بگیرند و از 45 سال به بالا به فکر این بیماری باشند و با انجام یک آزمایش خون ساده آن را چک و کنترل کنند.»


سالانه بيش از يك ميليون مبتلا
معمولا در هفته سلامت مردان ویزیت‌های رایگان برای غربالگری این سرطان انجام می‌شود چرا که نبود آگاهی كافي و تشخیص به موقع از عوامل اصلی افزایش مرگ و میر اين بيماري در ایران است. سرطان پروستات به عنوان سومین سرطان شایع در مردان ایرانی است، میزان بروز سرطان پروستات در ایران از ۴۷/۲ در هر ۱۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۰۳ به ۶/۱۱ در هر ۱۰۰ هزار نفر در سال‌های اخیر رسیده است. گرچه ایران در مقایسه با کشورهای اروپایی از نظر درصد ابتلا و درمقایسه با کشورهای آفریقایی از نظر درصد مرگ‌ومیر در جایگاه خوبی قرار دارد. سالانه بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر در سطح جهان به این بیماری مبتلا می‌شوند و در اين ميان کشورهای اروپایی و اقیانوسیه بیشترین درصد ابتلا به سرطان پروستات را دارند

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.78557s, 19q