جان‌هایی‌که در‌جاده می‌مانند

۱۳۹۳/۱۲/۰۷ - ۰۹:۳۷ - کد خبر: 139909
جان‌هایی‌که در‌جاده می‌مانند

سلامت نیوز: تصادفات رانندگی یکی از سه عامل اصلی مرگ‌‌ومیر در ایران و نهمین عامل مرگ‌‌ومیر در جهان شناخته شده است. بر اساس آمار در دنیا در سال 2012 بیش از یک‌ میلیون ‌و200 هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و حدود 50 میلیون نفر نیز دچار معلولیت شده‌اند یا بیماری‌های دیگر بر اثر تصادفات به‌وجود آمده که منجر به خانه‌نشینی‌ افراد حادثه دیده شده است. در ایران در سال گذشته حدود 18 هزار نفر بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست دادند و 800 هزار نفر مصدوم شدند.

به گزارش سلامت نیوز،روزنامه آرمان نوشت: براساس اخباری که روز گذشته روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت وقوع یک حادثه رانندگی در جاده نطنز به کشته و مجروح شدن حدود 30 نفر از شهروندان ایرانی منجر شد. این حادثه بدون شک اولین حادثه خونبار رانندگی در سال‌های اخیر نبوده همانطور که می‌شود پیش‌بینی کرد آخرین حادثه هم نخواهد بود به‌ویژه اینکه، هرچه به نوروز نزدیک می‌شویم میزان سفرها و به تبع آن حوادث جاده‌ای افزایش پیدا می‌کند. به‌رغم اینکه مسئولان پلیس ادعا می‌کنند تعداد کشته و زخمی‌شدگان حوادث جاده‌ای در ایران درسال‌های اخیر کاهش یافته است اما، جان باختن بیش از 18 هزار ایرانی در حوادث جاده‌ای در سال گذشته بازهم کشور ما را در رتبه‌های نخست تصادفات رانندگی در جهان قرار می‌دهد.

اگر بتوانیم خود را برای یک لحظه هم که شده جای بازماندگان حوادث جاده‌ای بگذاریم به‌خوبی می‌توانیم درک کنیم که مرگ حتی یك نفر بر اثر تصادف هم زیاد است. هر سال اخباری مبنی بر کشته یا مجروح شدن عده زیادی از مردم را می‌شنویم اما، نمی‌دانیم دختری که مادر یا پدرش را در تصادف از دست داده و یا زنی که همسرش را از دست داده تا آخر عمر با چه مشکلاتی دست به گریبان خواهد بود . فوت چند انسان بر اثر تصادف جاده‌ای، یعنی زندگی چند خانواده دچار یک دگرگونی ناخواسته شده است و چه بسا که بنیاد خانواده را هم متزلزل کند. تصادفات رانندگی یکی از سه عامل اصلی مرگ‌‌ومیر در ایران و نهمین عامل مرگ‌‌ومیر در جهان شناخته شده است. بر اساس آمار در دنیا در سال 2012 بیش از یک‌ میلیون ‌و200 هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و حدود 50 میلیون نفر نیز دچار معلولیت شده‌اند یا بیماری‌های دیگر بر اثر تصادفات به‌وجود آمده که منجر به خانه‌نشینی‌ افراد حادثه دیده شده است. در ایران در سال گذشته حدود 18 هزار نفر بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست دادند و 800 هزار نفر مصدوم شدند. در همین راستا رئیس هیات‌مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها اعلام کرد: سالانه شاهد 18 هزار کشته و 310 هزار مجروح بر اثر حوادث جاده‌ای هستیم. محمدحسین بخارائی، رئیس هیات‌مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه‌ها در نخستین همایش جمعیت طرفداران ایمنی راه‌های استان قزوین گفت: سوانح جاده‌ای سالانه علاوه بر تحمیل خسارات جانی و مالی فراوان بر سلامت روح و روان بازماندگان نیز تأثیرات مخربی بر جای می‌گذارد.

تصادفات جاده‌ای کی به پایان می‌رسد؟
درحالیکه بر اساس اعلام پزشکی قانونی در 9 ماه امسال 13 هزار و 471 نفر در جاده‌های کشور جان خود را از دست داده‌اند که این رقم در مقایسه با سال قبل 3/6 درصد کاهش داشته است دیروز خبر تصادف یکدستگاه تریلر با اتوبوس در جاده اصفهان - کاشان (بزرگراه امیرکبیر) منتشر و تعداد کشته‌شدگان به 10 نفر رسید. ایرنا نوشت؛ رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی گفت: این حادثه شامگاه سه شنبه در 25 کیلومتری جاده کاشان- اصفهان بوقوع پیوست که 8 نفر در دم جان خود را از دست دادند و دو نفر دیگر در بیمارستان جان باختند. سیدمحمدحسین مکی اظهار کرد: در این حادثه 21 نفر دیگر مجروح و توسط تکنسین‌های اورژانس به بیمارستان شهید بهشتی کاشان انتقال داده شدند که حال 4 نفر از آنان وخیم گزارش شده است.مکی افزود: انحراف تریلر که از سمت کاشان به اصفهان در حرکت بود به خط مخالف و برخورد با اتوبوسی که از سمت مقابل می‌آمد، علت این حادثه دلخراش بوده است.

قربانیان ترافیک و معلولیت‌های دائمی
همیشه هم حوادث هولناک جاده‌ای به مرگ منجر نمی‌شود. اگر میانگین تعداد کشته‌های ترافیکی کشور ما طی سال‌های اخیر را حدود 20 هزار نفر درنظر بگیریم، گفته می‌شود که باید تعداد معلولان این حوادث را در عدد 7 ضرب کرد. به این معنی که اگر سالانه 20 هزار ایرانی به‌دلیل تصادفات جاده‌ای جانشان را از دست می‌دهند، حدود 140 هزار نفر هم به جمع معلولان کشور اضافه می‌شود .آن‌گونه که سازمان پزشکی‌قانونی گزارش کرده است، در فاصله بین سال‌های 80 تا 91 حدود 280 هزار نفر بر اثر تصادفات جاده‌ای جان باخته‌اند. حالا اگر همین 11 سال را مد نظر قرار دهیم، می‌توانیم نتیجه بگیریم در طول این سال‌ها حدود 2 میلیون نفر بر اثر تصادفات رانندگی به انواع معلولیت‌ها دچار شده‌اند. بسیاری از معلولیت‌های حوادث ترافیکی نیز به صورت دائمی بروز پیدا می‌کند. به‌عنوان مثال ضایعه نخاعی که در اغلب تصادفات سنگین جاده‌ای اتفاق می‌افتد، معلولیتی است که درمان قطعی ندارد این درحالی است که افرادی که دچار ضایعه نخاعی و دیگر معلولیت‌ها می‌شوند تا مدت‌ها نمی‌توانند خود را پیدا کنند و در شوک حادثه می‌مانند و این از تبعات منفی تصادفات جاده‌ای است.

اهمیت شرایط جسمی و روحی راننده در سفر
معاون عملیات راهنمایی و رانندگی معتقد است: مهم‌ترین راه برای کاهش تصادفات جاده‌ای داشتن برنامه و نقشه راه است. علیرضا جهانگیری به «آرمان» می‌گوید: یکی از مشکلات اساسی این است که مردم مسیر جاده را سفر نمی‌دانند و فکر می‌کنند سفر از زمانی آغاز می‌شود که به مقصد رسیده‌اند و از آنجایی که برنامه درست و فکر شده‌ای ندارند ممکن است در جاده‌ها با مشکل روبه‌رو شوند و چه بسا که تصادف کنند. جهانگیری با اشاره به اینکه شرایط روحی و جسمی رانندگان در سفر اهمیت زیادی دارد، می‌گوید: راننده‌ای که خسته است و اضطراب و استرس دارد و احتمالا در جاده با تراکم سفرها مواجه می‌شود و در ترافیک می‌ماند سعی می‌کند همه این خستگی‌ها و ترافیک را پس از بازشدن راه با سرعت غیرمجاز جبران کند و همین موجب اتفاقات ناخوشایندی می‌شود.

کمپینی برای پیشگیری از تصادفات جاده‌ای
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در مورد کمپین مددکاری اجتماعی و پیشگیری اجتماعی از تصادفات رانندگی می‌گوید: امروزه تصادفات رانندگی یکی از سه عامل اصلی مرگ و میر در ایران و نهمین عامل مرگ‌ومیر در جهان است و نمی‌توان نشست و بعد ازتصادفات به فکر ارائه خدمت به بازماندگان این حوادث بود بنابراین با این باورکه «پیشگیری بهترازدرمان است» نوروز سال 1393 کمپین مددکاری اجتماعی و پیشگیری اجتماعی از تصادفات رانندگی را با همکاری گروه مددکاری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و با مسئولیت دکترجوادی عضو هیات‌مدیره انجمن وتنی چند ازمددکاران اجتماعی و دانشجویان راه‌اندازی کردیم تا شاید بتوانیم کاری برای کشور انجام دهیم. سیدحسن موسوی‌چلک ادامه می‌دهد:سه عامل نیروی انسانی، جاده‌های ناایمن و کیفیت پایین ایمنی خودرو‌ها دراین زمینه تاثیرگذارند. به‌رغم انجام اقدامات مختلف در دو سال اخیر، آمار فوتی‌ها دراین زمینه نسبت به سال‌های قبل که تا 27 هزار نفر هم بودند، کاهش یافته اما 19 هزار نفر آمار کمی نیست یعنی تقریبا هر یک ساعت در روز بیش از 2 نفربر اثرتصادفات رانندگی در ایران جان خود را از دست می‌دهند. او با اشاره به آمار مرکز پژوهش‌های مجلس در سال 90 گفت: سالانه حدود 52 هزارمیلیاردتومان در تصادفات رانندگی درایران هزینه می‌شود و در مجموع حدود 800 هزارنفر در 50 سال گذشته در ایران بر اثرتصادفات رانندگی فوت کردند. به گفته موسوی‌چلک، طبق اعلام مجلس در 30 سال گذشته 15میلیون مصدوم ناشی ازحوادث رانندگی در ایران داشتیم. ضمن اینکه طبق اعلام پزشکی قانونی درشش ماه اول سال جاری 9 هزار و 911 نفربراثرتصادف در کشور جان خود را ازدست دادند. به‌عبارت دیگر در این زمان هر روز بیش از54 نفر و هرساعت بیش از2/2نفر در ایران جان خود را ازدست دادند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.58998s, 18q