دبيرجمعيت مبارزه بادخانيات:

10ميليون ايراني،سالي هزارو100ميلياردتومان سيگاردودمي‌كنند

۱۳۸۷/۰۹/۲۳ - ۱۲:۵۴ - کد خبر: 13992
10ميليون ايراني،سالي هزارو100ميلياردتومان سيگاردودمي‌كنند
دكتر محمدرضا مسجدي در نشستي خبري در ساختمان شهداي راديو اظهار كرد: بحث مصرف سيگار و قليان گاهي به عنوان يك وسيله تفريحي و گاهي با عنوان فردي كه در دام آن معتاد شده مطرح مي‌شود اما اين مسئله به لحاظ ملي و بين المللي موضوع بسيار پيچيده‌اي است. امروزه سيگار به عنوان يكي از سود آورترين كالاهاي بازرگاني در عرصه جهاني مطرح است و صاحبان اين كالا سعي مي‌كنند به هر طريق ممكن بازار مصرف و توليد را گرم نگه دارند.

سيگار عامل بروز يا تشديد بيش از 50 بيماري است

به گزارش ایسنا، وي با اشاره به هزينه‌ها و زيان‌هاي مصرف سيگار گفت: برخي كالاها در كنار سوددهي براي صاحبان خود، ضرر و زيان‌هايي را به افراد جامعه تحميل مي كنند كه سيگار نمونه بارز آن است. بيش از 50 نوع بيماري به طور مستقيم در اثر سيگار به وجود مي‌آيد يا سيگار عوارض آنها را دو چندان مي‌كند. همچنين افرادي كه به صورت تحميلي در معرض دود سيگار قرار مي‌گيرند به ضررها و زيان‌هاي آن آگاه نيستند و در اين زمينه مي توان گفت زنان گاهي بيشتر از همسران سيگاري در معرض سرطان قرار مي‌گيرند.

25 تا 27 درصد مردان و 4 درصد زنان ايراني سيگاري هستند

وي با استناد به آخرين آمارهاي ارائه شده در زمينه مصرف سيگار گفت: 25 تا 27 درصد مردان بالاي 15 تا 16 سال و همچنين زنان 5/3 تا 4 درصد زنان در كشور سيگار مي‌كشند. همچنين هر چند سطح سواد در قشر جوان و تحصيلكرده افزايش يافته است مصرف سيگار به ويژه در زنان تحصيلكرده افزايش مي‌يابد. جايگزين كردن چيزي به جاي سيگار در باور زنان نسبت به مردان بسيار سخت تر است.

15 درصد ايراني‌ها سالي 55 تا 60 ميليارد نخ سيگار دود مي‌كنند

سه هزار و 300 ميليارد تومان، زيان مستقيم و غيرمستقيم استعمال سيگار از سوي 10 ميليون ايراني

وي تصريح كرد: در مجموع حدود 15 درصد از كل جمعيت كشور يعني 10 ميليون نفر سيگار مي‌كشند. ميزان مصرف سيگار سالانه 55 تا 60 ميليارد نخ است. به طور متوسط هر نخ سيگار در كشور حدود 20 تومان است به اين ترتيب سالانه مردم هزار و 100 ميليارد تومان خرج سيگار مي‌كنند. اين در حالي است كه دو برابر اين رقم سالانه توسط دولت صرف هزينه‌هاي درمان بيماري‌هاي ناشي از مصرف سيگار است.

متوسط مصرف سيگار در دانشجويان سال‌هاي آخر بيش از سال اولي‌هاست

ميزان مصرف سيگار در دانشجويان پزشكي بيشتر از ديگر گروه‌هاست

ماماها بيش از ديگر گروه‌هاي پزشكي سيگار مي‌كشند

به گزارش ايسنا، دكتر مسجدي در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينكه چرا با افزايش سطح دانش افراد اين معضل نيز افزايش پيدا مي‌كند افزود: مركز تحقيقات كنترل دخانيات در اين زمينه اقداماتي را انجام داده است. طي يك مطالعه در دانشگاه‌ها مشخص شد هنگام ورود دانشجويان به دانشگاه متوسط مصرف سيگار ميان آنها با سطح جامعه تفاوت دارد اين در حالي است كه در سال آخر تحصيلي اين افراد ميزان مصرف سيگار در آنها افزايش يافته است. متاسفانه ميزان مصرف سيگار در گروه هاي پزشكي بيشتر از ديگر گروه‌هاست همچنين با مطالعه در سطح پزشكي كشور مشخص شده كه ماماها بيش از ديگر گروه‌هاي پزشكي سيگار مي‌كشند. اين موضوع مقداري به بعد فرهنگي مربوط است، مقداري هم ناشي از تبليغات كاذب است كه مبني بر اينكه سيگار كشيدن سبب ايجاد شخصيت براي فرد مي‌شود.

فضا براي اجراي قانون جامع كنترل و مبارزه با دخانيات در جامعه فراهم نيست

وي با اشاره با بيان اينكه ايران دومين كشور دنيا به لحاظ دارا بودن قانون جامع كنترل و مبارزه با دخانيات است افزود: در مطالعه‌اي در سطح شهر تهران مشخص شده كه كمتر از چهار درصد مردم از اين موضوع با اطلاع هستند. اين در حالي است كه فضا براي اجراي قانون در جامعه فراهم نيست. در اين زمينه مردم از پشتوانه‌هاي اصلي اجراي قانون هستند و بنابراين در صورتي كه فرهنگ قانون مداري در كشور نهادينه شود بسياري از معضلات امروزي جامعه در رابطه با مصرف دخانيات برطرف مي‌شود. در صورتي كه از 55 ميليارد نخ مصرف سالانه سيگار ده درصد كم شود مي‌توان يك برنامه مفصل تلويزيوني درمورد سيگار و مواد دخاني را راه اندازي كرد.

وي گفت: وزارت بهداشت در جهت تدوين آيين نامه‌هايي براي كنترل و مبارزه با دخانيات تلاش خود را انجام مي‌دهد اما براي اجراي اين آيين نامه‌ها اين وزارت خانه يكي از يازده بازيكن تيم فوتبال است. بر اين اساس ركن ديگر در اجراي اين آيين‌نامه‌ها رسانه‌ها و مطبوعات هستند.

دكتر مسجدي با بيان اينكه كلينيك‌هاي ترك سيگار در سطح كشور راه اندازي شدند و اغلب به صورت رايگان خدمات خود را ارائه مي‌دهند با اشاره به مطالب مطرح شده در خصوص تاسيس كارخانه سيگار خارجي در ايران افزود: شركت دخانيات در مورد توليد، مصرف و واردات دخانيات در كشور وظايفي را بر عهده دارد و در عين حال به حال خود رها نشده و وظايف آن در قالب برنامه و قوانيني مدون مشخص شده است. بر اساس قانون، بايد به سمتي حركت كنيم كه در دراز مدت مصرف دخانيات در كشور ريشه كن شود بنابراين شركت دخانيات نيز بايد با هماهنگي ستاد كشوري كه از ارگان‌هاي مختلف تشكيل شده، عمل كند. بر اين اساس هر اقدام شركت دخانيات بايد به تصويب اين ستاد كشوري برسد.

نسبت مردان سيگاري به زنان 6 تا 7 برابر است

همسران مردان سيگاري، قربانيان دود سيگار

وي با اشاره به آخرين آمار مرگ و مير در اثر دخانيات گفت: بر اساس آخرين آمار سالانه حدود 60 هزار نفر به علت مصرف دخانيات و بيماريهاي ناشي از آن جان خود را از دست مي‌دهند، بنابراين معاونت سلامت وزارت بهداشت و تمام سازمان‌هاي مسئول بايد با جمع بندي بتوانند آمارهاي دقيقي به منظور برنامه ريزي بهتر ارائه كنند.

از آنجا كه نسبت مردان سيگاري به زنان 6 تا 7 برابر است انتظار اين است كه مرگ و مير ناشي از سيگار در ميان مردان بيشتر از زنان باشد. اين در حالي است كه علي رغم اينكه سه تا چهار درصد زنان سيگار مي‌كشند اما به علت اين كه زنان بيشتر در معرض دود سيگار هستند تعداد بيشتري از زنان سالانه جان خود را به علت سيگار از دست مي‌دهند بر اين اساس حفاظت از برابر دود و همچنين ممنوعيت مصرف دخانيات در اماكن عمومي يك حق قانوني است.

تصاوير بهداشتي، نيمي از بدنه پاكت‌هاي سيگار را مي‌پوشانند

وي در ادامه با اشاره به درج ناهنجاريهاي سيگار در پاكت هاي سيگار گفت: آيين نامه درج اين تصاوير بهداشتي تصويب شده و تصوير اين پيام‌ها نيز انتخاب شده است. بر اين اساس اين ناهنجاريها بايد حداقل 50 درصد بدنه پاكت سيگار را بپوشاند.

دكتر مسجدي با اشاره به جمع آوري دوباره قليان‌ها گفت: جمع آوري دوباره قليان‌ها از طرف جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات پيشنهاد شده و ممنوعيت آن در اماكن عمومي و مكانهاي فرهنگي به تصويب كميسيون فرهنگي دولت رسيده است اما به دليل جا به جايي‌ها در وزارت كشور هنوز اجرا نشده و در انتظار ابلاغ وزارت كشور هستيم. اين در حالي است كه بسياري از كارها را بدون اين‌گونه ابلاغ‌ها انجام داده‌ايم؛ چرا بايد منتظر ماند تا سيل افراد را ببرد!

با قليان اكسيژني و ساير شبه قليان‌ها مخالفيم!

به گزارش ايسنا، دبيرجمعيت مبارزه با دخانيات در ادامه با اشاره به جايگزين كردن قليان‌هاي اكسيژني به جاي قليان‌هاي معمول امروزي گفت: ما با هر وسيله شبه قليان كه بتواند انگيزه مصرف را به وجود آورد مخالفيم مواردي مانند قليان هاي اكسيژني يا سيگارهاي الكترونيكي جايگزين هايي هستند كه فرايند مصرف را به هم نمي‌زنند و نبايد آنها را جايگزين كرد.

وي افزود: امروزه شايد بيش از سيگار قليان است كه در خانواده‌ها مطرح است. بايد اين امر به باور مردم برسد كه ترويج قليان در ميان افراد خانواده‌ها سنت شكني است و با بسياري از موارد فرهنگي و ملاك‌هاي خانواده و جامعه ما در تضاد است. در اين زمينه لازم است در قهوه خانه‌ها نيز به جاي سرو قليان برنامه‌هاي فرهنگي و مواد غذايي متنوع عرضه شود.

دكتر مسجدي در پايان با تاكيد بر نقش رسانه‌ها و مسئولان در كنترل و مبارزه با مصرف دخانيات در كشور گفت: لازم است كه رسانه‌ها به صورت تخصصي در مسائل اجتماعي وارد شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.73746s, 18q