وزير بهداشت:

صفحات سلامت پر مخاطب‌ترين صفحات روزنامه‌ها هستند

۱۳۸۷/۰۹/۲۳ - ۱۳:۱۰ - کد خبر: 14000
صفحات سلامت پر مخاطب‌ترين صفحات روزنامه‌ها هستند
كامران باقري لنكراني عصر امروز در جلسه ديدار با مديران صدا و راديو سلامت در محل وزارت بهداشت افزود: سلامت موضوعي است كه هم مخاطب عام دارد و هم مخاطب خاص، براي ارتباط با مخاطب خاص و آموزش آنان از طريق رسانه بايد شرايطي مهيا شود كه با ارتقاي شغلي و ثبات شغلي همراه باشد در غير اين صورت آموزش به جامعه پزشكي از طريق رسانه با استقبال مواجه نمي‌شود.
وي افزود: براي آموزش مداوم به جامعه پزشكي وزارت بهداشت برنامه‌هاي آموزش پودماني غير حضوري يا ايجاد رشته‌هاي دانشگاهي مجازي مثل رشته آموزش پزشكي از طريق فضاي مجازي را دنبال مي‌كند، محدوديت‌هاي برگزاري اين دوره‌ها نيز بسيار كمتر شده و به همين علت ميزان اين دوره ها 5/1 برابر شده است.
وي گفت:‌براي آموزش سلامت به مخاطبان عام همواره بحث بازاريابي مخاطب وجود داشته است اما متاسفانه در كشور ما اين بازاريابي متاثر از بازاريابي تجاري است و هنوز ادبيات مناسب آن به وجود نيامده است.البته اين فقط مشكل كشور ما نيست و در اكثر كشورهاي دنيا وجود دارد.
وي افزود: در مجلات كشور ما تقريباً پر مخاطب‌ترين صفحات روزنامه‌ها، صفحات سلامت هستند، بسياري از روزنامه‌ها در شرايطي كه مجبور به حذف تعدادي از صفحات روزنامه هستند هر صفحه‌اي را ممكن است حدف كنند اما صفحه سلامت را نمي‌توانند چون مخاطب زيادي دارد، راديو سلامت نيز در ماه‌هايي از سال رتبه اول پر مخاطب‌ترين شبكه راديويي كشور است و در بقيه ماه‌ها هم جزء 3 شبكه راديويي پر مخاطب است.
وزير بهداشت ادامه داد:‌ رسانه‌هاي كشور ما در حوزه سلامت با يك آ‌فت مهم رو به رو هستند و آن طبي سازي مسائل سلامت است، به همين علت مطالبي مانند درمان‌هاي با ليزر با استقبال رسانه‌ها و البته مخاطبان آنها مواجه است در حالي كه ليزر درماني براي پوست در كشور ما كه مردم عموماً پوست تيره دارند يك كار عبث و گاه خطرناك است.
وي گفت: رسانه‌هاي ما بايد با وسواس با چنين مطالبي كه طبي سازي خدمات سلامت را دامن مي‌زند و نيازهاي كاذب و القايي ايجاد مي‌كند، برخورد كنند.
وي در پاسخ به پيشنهاد يكي از مديران راديو سلامت كه ايجاد اتاق فكر سلامت مشترك با وزارت بهداشت در اين راديو سخن گفته بود، توضيح داد: قبل از هر چيز بايد بدانيم كه اتاق فكر با مركز تحقيقات متفاوت است، اتاق فكر محلي است كه بايد تحقيقاتي محققان را به برنامه اجرايي تبديل كند و جايي براي تحقيقات نيست.
وي همچنين از تصويب ايجاد مركز ملي تحقيقات سلامت در يكي از دانشگاه‌هاي وابسته به وزارت بهداشت خبر داد و گفت:‌ اين مركز بايد تحقيقات مورد نياز نظام سلامت را به روش‌هاي علمي انجام دهد و نتايج آن را در اختيار سياستگزاران و مديران كشور قرار دهد كاري كه وزارت بهداشت نبايد انجام دهد چون وزارت بهداشت يك نهاد اجرايي است.
وي افزود: مراكز تحقيقاتي زيادي در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي فعالند و محققان زيادي در حوزه مسائل سلامت در كشور كار مي‌كنند، نتيجه اين كار اين است كه گر چه از بين 3 ميليون دانشجو در كشور فقط 100 هزار نفر در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي تحصيل مي‌كنند كه كمتر از 5 درصد است اما 38 درصد مقالات و توليدات علمي كشور مربوط به حوزه پزشكي است.
وي گفت: ظرفيت وزارت بهداشت بسيار بيش از توان يك رسانه خاص مانند راديو سلامت است اما ما مي‌توانيم توان كارشناسي موجود در اين وزارتخانه را به كمك راديو سلامت بياوريم البته رسانه‌ها نيز مي‌توانند در اين عرصه به حوزه سلامت كمك كنند، نمونه آن همكاري آنها در انجام فراخوان مردم براي شركت در واكسيناسيون غير فعال هپاتيت B براي 17 ساله‌ها بود كه پوشش مرحله اول آن حدود 85 درصد و پوشش هر 3 مرحله آن حدود 73 درصد است و اين يك رقم مثال زدني است.اين كار بزرگ نتيچه كمپين وزارت بهداشت با رسانه‌ها بود.

* ايجاد رشته ژورناليسم پزشكي يا ارتباطات سلامت در وزارت بهداشت

وي افزود: براي ارتقاي همكاري نظام سلامت با رسانه ها اكنون پيشنهاد اجراي 2 رشته دانشگاهي بين رشته‌اي شامل رشته ژورناليسم پزشكي و ارتباطات سلامت در شوراي گسترش آموزش وزارت بهداشت مطرح است كه در حال بررسي است، البته روند تصويب رشت‌ هاي جديد در وزارت بهداشت نسبتاً طولاني است به طوري كه رشته دكتراي باروري بعد از 12 سال و رشته بيولوژي مولكولي بعد از 5 سال به تصويب رسيد البته اميدواريم تصويب اين رشته‌ها اين قدر طول نكشد.
در ابتداي اين چلسه كاظم زاده، مدير راديو سلامت و تعداد ديگري از مسئولان صدا و راديو سلامت پيشنهادهاي خود را براي افزايش سطح همكاري بين راديو سلامت و وزارت بهداشت و استفاده از ظرفيت اين رسانه براي آموزش جامعه پزشكي و آگاهي بخشي به مردم اعلام كردند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.58662s, 18q