آلودگی خزر بحرانی است

سالانه 20 تن روغن به دریای خزر سرازیر می‌شود

۱۳۹۳/۱۲/۰۹ - ۱۱:۴۶ - کد خبر: 140015
سالانه 20 تن روغن به دریای خزر سرازیر می‌شود

سلامت نیوز:استاندار گلستان گفت: دریای خزر به‌دلیل میزان آلودگی، دچار بحران شدید است و نیاز جدی به مدیریت بحران دارد. حسن صادقلو درحالی در سومین اجلاس هم اندیشی ملی خزر این اظهارنظرات را انجام داده است که در ماه‌های اخیر آلودگی خزر بارها تائید و تکذیب شده است. در یک فقره حتی عنوان شد ماهیان خزر به‌دلیل آلودگی سرطان زا هستند که البته این مسئله بلافاصله تکذیب شد. واقعیتی که وجود دارد اما این است که به هر حال خزر درگیر آلودگی روزافزون است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان، استاندار گلستان اظهار کرد: پس از سالیان دراز بالاخره استان گلستان جز استان‌های خزری محسوب شده و از این بابت خوشحالیم اما به واقع ما با دیگر استان‌های خزری دچار گپ بزرگ تاریخی هستیم. مسائلی همچون وزش بادهای شمال غربی به شمال شرقی و شیب دریایی به سمت استان ما در تشدید آلودگی‌ها به سمت گلستان موثر بوده و این استان را به شدت در معرض خطر قرار داده است. او با اشاره به سهم کشورهای حوزه دریای خزر و میزان آلاینده‌های ورودی آنها به این دریا گفت: باید در نشست‌های منطقه‌ای با ایجاد حساسیت و بایدها و نبایدها کشورهای منطقه را نسبت به آلودگی این دریا حساس کنیم. پایین آمدن سطح آب دریای خزر مشکلاتی را در پروژه‌های اقتصادی استان ایجاد کرده است. پسرفت 5 کیلومتری آب دریای خزر در منطقه گمیشان سبب شده پروژه 4000 هکتاری پرورش میگو با مشکلاتی روبه‌رو شود و برای رساندن آب به آن، کانالی حفر شود.
سالانه 20 تن روغن به دریای خزر سرازیر می‌شود


استاندار گلستان با تاکید بر اینکه سالانه تنها 20 تن از انواع روغن به دریای خزر سرازیر می‌شود، گفت: روند پیش رو موجب می‌شود در آینده، دریای خزر به یک ماندآب و گندآب تبدیل شود و پدیده خشکسالی ساحلی رخ دهد. صادقلو، محصول استراتژیکی همچون خاویار را برند استان گلستان دانست و افزود: متأسفانه در طول سالیان گذشته کم‌‌توجهی شدیدی به خاویار گلستان شده به‌طوری که تولید این محصول کاهش چشمگیری داشته است و از 16 تن در سال 84 به کمتر از یک تن در سال 93 رسیده است.


برنامه‌ریزی دقیق برای حفظ خاویار
همچنین در ابتدای سومین اجلاس هم‌اندیشی ملی خزر، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به برنامه‌ها و طرح‌هایی که برای دریای خزر وجود دارد، اظهار کرد: پیگیری‌های جدی و برنامه ریزی شده جهت اتصال دریای خزر به خلیج‌فارس با توجه به اختلاف سطح آب 28 متری در حال انجام است و معتقدیم که این پروژه با پشتوانه جهانی یقینا دیدگاه عملیاتی دارد و قرارگاه خاتم‌الانبیا درحال بررسی و امکان‌سنجی این طرح است. علاءالدین بروجردی با اشاره به خاویار دریای خزر تصریح کرد: برنامه‌ریزی دقیق برای حفظ ثروت منحصر به فرد خاویار دریای خزر درحال انجام است. باید پژوهشکده‌ای برای بررسی وضعیت خاویار در دریای خزر از طریق شیلات شکل گیرد. او از تشکیل اولین اجلاس کمیسیون‌های خارجی مجالس کشورهای حاشیه خزر و حتی رؤسای مجالس این کشورها خبر داد و افزود: تقویت روابط کشورهای حاشیه خزر موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد و یقیناً اجلاس کمیسیون‌های خارجی مجالس کشورهای حوزه دریای خزر به این امر کمک خواهد کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.66212s, 20q