رييس سازمان انتقال خون خبر داد:

راه‌اندازي مركز اصلي جمع‌آوري خون بند ناف دولتي در سازمان

۱۳۸۷/۰۹/۲۳ - ۱۳:۲۵ - کد خبر: 14002
راه‌اندازي مركز اصلي جمع‌آوري خون بند ناف دولتي در سازمان
دكتر ابوالقاسمي در گفت‌وگو با ایسنا، سازمان انتقال خون را يكي از سازمان‌هاي مهم كشور در مبارزه و كنترل عفونت HIV عنوان كرد و گفت: بر اين اساس كليه غربالگري‌هاي كشور در اين زمينه و همچنين تشخيص‌هاي مورد استفاده در بخش سلامت وزارت بهداشت، توسط آزمايشگاه‌هاي سازمان انتقال خون در كليه پايگاه‌هاي 30 استان كشور انجام مي‌شود. همچنين كارهاي مولكولي پيشرفته بر روي HIV عمدتا در سازمان انتقال خون انجام مي‌شود.

سالانه اهداي يك ميليون و 800 هزار واحد خون توسط يك ميليون و 200 هزار اهدا كننده ايراني

وي گفت: طي سه دهه گذشته با اقدامات انجام شده در زمينه جذب و انتخاب اهدا كننده، سازمان انتقال خون در آموزش عموم كشور براي پيشگيري از انتشار ايدز در خط مقدم قرار داشته است؛ چرا كه سالانه يك ميليون و 200 هزار نفر براي اهداي يك ميليون و 800 هزار واحد خون به پايگاه‌هاي انتقال خون مراجعه مي‌كنند و اين امر فرصت مناسبي را براي سازمان فراهم كرده تا علاوه بر تلاش در جهت انتخاب اهدا كنندگان مناسب، به منظور آموزش عمومي و آشنايي با خطرات ناشي از ايدز نيز در پايگاه‌هاي خود اقداماتي را انجام دهد.

دكتر ابوالقاسمي قاسمي در اين باره ادامه داد: حدود دو دهه گذشته، زماني كه صحبت از راه‌هاي انتقال ايدز به ميان مي‌آمد، خون و فرآورده‌هاي خوني به عنوان يكي از عوامل اصلي انتقال ايدز مطرح مي‌شد. به دنبال اقدامات انجام شده دراين زمينه، امروزه سهم انتقال ايدز از طريق خون و فرآورد‌ه‌هاي خوني در كشورهاي مديترانه شرقي به شدت كاهش يافته و برعكس انتقال از طريق رفتارهاي پرخطر جنسي و استفاده از سرنگ مشترك در تزريق مواد مخدر افزايش يافته است. در حال حاضر انتقال ايدز از طريق خون و فرآورده‌هاي خوني كمتر از يك درصد است. اين امر نشان مي‌دهد كه در سطح دنيا براي ارتقا سلامت خون و فرآورده‌هاي آن تلاش زيادي شده است.

وي در ادامه افزود: گرچه قبل از سال‌هاي 1990 گرفتاري‌هاي ناشي از خون و فرآورده‌هاي خوني در كشورهاي توسعه يافته و فقير زياد بود؛ اما اين كشورها هم با انجام غربالگري در خون‌ها و انتخاب اهداكنندگان مناسب سعي در كنترل ايدز دارند. در آمريكا نيز بيش از 14 هزار نفر هموفيل و بيماران ديگر در اثر استفاده از خون و فرآورده‌هاي خوني به HIV مبتلا شدند. اين در حالي است كه در آن سال‌ها شيوع ايدز در كشور ما زياد نبود. به دنبال شناسايي ويروس ايدز، با انجام اقداماتي مانند تست‌هاي دقيق و سيستم انتخاب اهداكنندگان مناسب، در حال حاضر از نظر بروز ايدز از طريق خون و فرآورده‌هاي خوني در وضعيت خوب و مناسبي قرار داريم.

دكتر ابوالقاسمي ادامه داد: يكي از نكاتي كه هميشه جاي ابهام داشت، راه انتقال ايدز در حدود 200 بيمار هموفيل بود؛ آلودگي اين بيماران از طريق فرآورده‌هاي خوني مطرح شد. عدم وجود HIV در تالاسمي‌ها نشان مي‌داد كه منشاء اين آلودگي نمي‌تواند از داخل كشور باشد؛ چرا كه تالاسمي‌ها بيشتر از هموفيلي‌ها از خون و فرآورده‌هاي خوني استفاده كرده بودند. با مطالعات مولكولي بر روي HIV توسط انستيتوپاستور با همكاري برخي دانشمندان هندي نشان داد كه نوع زيرگروه HIV شايع در بيماران هموفيلي از نوع B است. اين در حالي بود كه زيرگروه HIV شايع در ديگر گروه‌هاي جامعه از نوع A گزارش شد. بنابراين مشخص شد كه ورود مقدار زيادي فرآورده‌هاي پلاسمايي به كشور در سال‌هاي 1363 و 1364 مي‌تواند منشاء آلودگي هموفيلي‌ها به ايدز باشد.

تشخيص منشاء اپيدميولوژي ايدز و علت مقاومت‌هاي دارويي اين ويروس با مطالعه مولكولي HIV

وي با بيان اين كه بررسي مولكولي HIV از نظرعلمي مي‌تواند بسيار مفيد باشد، گفت: مطالعات مولكولي HIV سرمنشاء اپيدميولوژي بيماري و راه‌هاي ورود آن را مشخص مي‌كند و به اين ترتيب مي‌توان با آنها مقابله كرد. همچنين با مطالعات مولكولي ايدز مي‌توان علت مقاومت‌هاي دارويي اين ويروس و نوع مقاومت‌ها را مشخص كرد و سپس راهكار و درمان‌هاي پيشنهادي را ارايه داد.

دكتر ابوالقاسمي با بيان اين كه كنترل HIV در سطح جامعه براي سازمان انتقال خون بسيار اهميت دارد، گفت: اهداكنندگان خون متاثر از كل جامعه هستند. از آنجا كه سازمان انتقال خون براي برخورداري از اهداكنندگان سالم هزينه‌هاي زيادي را متحمل مي‌شود، در صورت كنترل عفونت ايدز در كشور و كاهش ميزان بروز رفتارهاي پرخطرجنسي و اعتياد به موادمخدر به ويژه مواد تزريقي، سازمان انتقال خون نيز بهاي كمتري را براي سلامت خون خواهد پرداخت. به اين ترتيب اين هزينه‌ها مي‌تواند در ديگر بخش‌هاي سلامتي مردم به كار گرفته شود.

مشاركت سازمان انتقال خون با مراكز تحقيقاتي و مركز مديريت بيماري‌هاي وزارتخانه براي كنترل ايدز

وي گفت: بر اين اساس به منظور كنترل HIV در كشور، سازمان انتقال خون با مراكز تحقيقاتي و همچنين مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت مشاركت فعال دارد. در اين زمينه هر چند از نظر اقتصادي براي سازمان به صرفه نيست، اما به منظور مديريت اين بيماري و ارتقا سلامت خون و فرآورده‌هاي خوني، تست‌هاي ارزان قيمتي از سوي سازمان انجام مي‌شود.

راه‌اندازي مركز اصلي جمع‌آوري خون بند ناف دولتي در سازمان انتقال خون

پيوستن اين مركز به شبكه جهاني بند ناف به محض آغاز به كار

دكتر ابوالقاسمي در ادامه با اشاره به اقدامات سازمان انتقال خون در زمينه سلول‌هاي بنيادي و استفاده از خون بند ناف گفت: سازمان انتقال خون در گذشته در زمينه سلول‌هاي بنيادي و استفاده از خون بند ناف حركت جدي نداشته است. طي يكي - دو سال اخير اين حركت در سازمان جدي شده و قصد داريم در اين زمينه سرمايه‌گذاري‌هايي را به انجام برسانيم. مجوزهاي لازم در اين باره نيز كسب شده است. بر اين اساس مركز خون بندناف مورد نياز جامعه، متعلق به عموم جامعه و به صورت دولتي راه‌اندازي مي‌شود.

وي در اين باره افزود: زيرساخت‌هاي اين امر در سازمان انتقال بهتر از هر جاي ديگر فراهم است. چرا كه سازمان از تجربه خوبي در نگهداري خون‌ها برخوردار است و خون بندناف نيز يكي از انواع اين خون‌هاست. همچنين سيستم لازم براي آزمايش اين خون‌ها، HLA و بررسي بافت‌ها در سازمان انتقال خون فراهم است. بنابراين با برخورداري از زيرساخت‌هاي لازم، منطقي است كه مركز اصلي جمع‌آوري خون بند ناف دولتي در سازمان انتقال خون مستقر شود.

دكتر ابوالقاسمي در اين باره ادامه داد: به منظور نشان دادن توانايي‌هاي سازمان در اين امر، برنامه خون بند ناف ابتدا به صورت پايلوت در سطح سازمان آغاز شده و اميدواريم به زودي به بهره‌برداري برسد. به منظور تطابق اين مركز با استانداردهاي جهاني، در نظر داريم به محض آغاز به كار آن، به شبكه جهاني بند ناف پيوسته و به صورت مشترك با شبكه جهاني اقدامات و كارها پيش رود.

برقراري نظام مراقبت از خون در كشور

اجراي علمي و پيشرفته اين برنامه ابتدا به صورت پايلوت در پنج بيمارستان بزرگ تهران

رييس سازمان انتقال خون در ادامه از اجراي نظام مراقبت از خون به صورت علمي و پيشرفته خبر داد و گفت: نظام مراقبت از خون ترمينالوژي جديدي است كه در سازمان‌هاي انتقال خون پيشرفته كه معمولا به خون كافي و سالم دست يافته‌اند، در حال اجراست.

وي در اين باره گفت: به منظور كنترل عوارض ناشي از تزريق خون اشتباه به بيمار، نظام مراقبت از خون راه‌اندازي مي‌شود. عليرغم اين كه كشورهاي دنيا براي سلامت خون و فرآورده‌هاي خون هزينه‌هاي زيادي را متحمل مي‌شوند، اما، باز هم به علت اشتباه در نمونه‌گيري‌ها، برچسب زدن خون‌ها و يا خطاهايي كه در شناسايي بيماران اتفاق مي‌افتد، ممكن است در بيمارستان‌ها خون‌ به اشتباه به بيماران تزريق ‌شود. اين امر يك موضوع جهاني است و قاعدتا ايران نيز از آن مستثني نيست. اين در حالي است كه هيچ گاه آمار صحيحي از اين امر در كشور ارايه نشده است.

دكتر ابوالقاسمي گفت: سيستم مراقبت از خون اين فرصت را فراهم مي‌كند كه افراد ويژه‌اي را در سطح بيمارستان‌ها به منظور گزارش رعايت يا عدم رعايت استانداردهاي لازم تزريق خون، تربيت كرد. به عنوان نمونه هر بيماري كه خون دريافت مي‌كند بايد مچ بند داشته و بر روي آن نام وي درج شده باشد. همچنين بايد مشخص باشد كه از چه فردي خون گرفته مي‌شود. بيمار قبل از تزريق بايد شناسايي شده و بررسي‌هاي خون در آزمايشگاه بايد با دقت كامل انجام شود. به اين ترتيب مراقبت از خون ميسر مي‌شود.

رييس سازمان انتقال خون ايران در اين باره افزود: كميته‌هاي بانك خون بيمارستان‌ها تلاش‌هاي زيادي دراين زمينه انجام داده‌اند، اما اقدامات انجام شده راضي كننده نيست؛ چرا كه عدم گزارش خطاهاي تزريق خون دليلي بر نبود هيچ گونه خطايي در اين زمينه نيست. بنابراين احتمالا خطاها گزارش نمي‌شود. بر اين اساس به منظور گزارش خطاهاي تزريق خون، رسيدگي به اين خطاها از مجراي صحيح و همچنين برنامه‌ريزي به منظور عدم تكرار آنها مقرر شد نظام مراقبت از خون به شكلي كاملا علمي و پيشرفته در تهران آغاز شود.

دكتر ابوالقاسمي گفت: بر اين اساس ابتدا نظام مراقبت ازخون به صورت پايلوت در پنج بيمارستان بزرگ تهران آغاز شده و پس از بررسي نتايج آن به كل كشور تعميم مي‌يابد.

رييس سازمان انتقال خون در ادامه با اشاره به برگزاري دومين سمينار مشترك تازه‌هاي انتقال خون ايران و فرانسه گفت: طي توافقي ميان سازمان انتقال خون ايران و دانشگاه بوردو فرانسه هر ساله اقدامات پژوهشي و آموزشي مشترك ميان ايران و فرانسه انجام مي‌گيرد. كار مولكولي روي زيرگروه‌هاي مربوط به ويروس HIV و همچنين مطالعات اپيدميولوژيك HIV از جمله اقدامات پژوهشي مشترك ايران و فرانسه است. بر اين اساس اين سمينار چهار روزه به منظور بحث و بررسي موضوعات مختلف و انتقال تجربيات در نظر گرفته شد. دو روز اول اين سمينار به HIV و مسايل مربوط به آن اختصاص داده شده است. طي برگزاري اين سمينار مسايل مختلف مربوط به تكنولوژي‌هاي جديد مورد استفاده انتقال خون‌ها نيز مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15285s, 18q