مهمترین اصول در تغذیه پیش از بارداری

۱۳۹۳/۱۲/۰۹ - ۱۳:۲۹ - کد خبر: 140024

سلامت نیوز:براي بسياري از افراد، داشتن فرزند و حفظ قدرت باروري يکي از مهم ترين و پر مخاطره ترين تجربه هاي زندگي است. نتيجه يافته هاي علمي و مطالعات اپيدميولوژيک انجام شده در دهه هاي اخير بر روي جوامع مختلف، بيش از پيش نقش تغذيه، عادات غذايي و الگوي مصرف مواد غذايي را در دستيابي به اين تجربه ارزشمند، موثر و قابل توجه نشان مي دهند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه رسالت ،دکتر لادن گياهي، متخصص تغذيه و رژيم درماني و عضو تيم تخصصي مرکز درمان ناباروري ابن سينا، ضمن اشاره به اهميت، نقش تغذيه و رژيم غذايي در حفظ قدرت باروري گفت: الگوي غذاي دريافتي از زمان و روند دريافت انرژي در طي روز گرفته تا نوع کربوهيدرات، پروتئين، چربي و تنوع آنتي اکسيدانها و مواد معدني، اثرات بلند مدت و کوتاه مدت قابل توجهي در حفظ قدرت باروري مردان، روند تخمک گذاري، کيفيت جنين، لانه گزيني، بارداري موفق و تولد نوزاد زنده دارند.

دکتر گياهي تأکيد کرد: عواملي که زمينه ساز بروز بيماريهاي مزمن در قرن حاضر هستند با افزايش شيوع ناباروري نيز در ارتباط مستقيم هستند. اصلاح الگوي غذايي، کنترل استرس و افزايش فعاليت فيزيکي به عنوان اجزاي مهم در تغيير سبک زندگي از عوامل مهم در اين ارتباط مي باشند.

عضو تيم تخصصي مرکز درمان ناباروري ابن سينا با بيان اينکه در افرادي که دچار چاقي مفرط هستند، خطر مشکلات مرتبط با باروري تا سه برابر افزايش
مي يابد، تشريح کرد: در چاقي هورمونهاي مترشحه از بافت چربي که ارتباط متقابل با ترشح و عملکرد هورمونهاي جنسي و سيستم ايمني موثر بر روند باروري دارند به شدت بر روي پاسخ داروهاي تحريک گذاري، بر روي تعداد فوليکول هاي که رشد مي کنند، کيفيت جنين، لانه گزيني جنين و نتيجه درمان ناباروري اثر منفي خواهند داشت. ايشان تاکيد کرد: اين موضوع در زناني که سيکل هاي نامنظم به همراه عدم تخمک گذاري دارند، از اهميت بيشتري برخوردار است.

اين متخصص تغذيه و رژيم درماني با اشاره به اينکه در انجام مشاوره تغذيه، وزن به عنوان يک عامل مهم در نظر گرفته مي شود، تأکيد کرد: وزن براي ما فقط يک فاکتور است و تنها عامل براي انجام مشاوره تغذيه و تنها نکته اي که به آن توجه مي کنيم نخواهد بود، چرا که ممکن است حتي وزن فردي نرمال باشد يا اضافه وزن هم داشته باشد، اما از نظر کيفيت و کميت مواد مغذي به هيچ عنوان به نفع بهبود کيفيت اسپرم و تخمک گذاري و شروع باروري در شرايط بهينه نباشد. ايشان در ادامه افزود: هدف ما در کمک به حفظ باروري افراد در مشاوره و درمان تغذيه، تنها بچه دار شدن نمي باشد بلکه تولد بچه اي با زمينه و استعداد ابتلا به بيماري هاي کمتر، بسيار با اهميت است. بنابراين هم افزايش شانس درمان ناباروري و هم تولد بچه اي با حداقل عوامل خطر ابتلا به بيماريهاي مزمن که زمينه آن با تغذيه دوران جنيني ارتباط تنگاتنگ دارد، از مهم ترين اهداف مشاوره تغذيه و رژيم درماني پيش از بارداري مي باشد.

دکتر گياهي با بيان اينکه کميت و کيفيت دريافت مواد مغذي در طول زندگي زنان و مردان مي تواند اثري مستقيم بر روي عملکرد تخمدان ها، توليد اسپرم و ... داشته باشد، گفت: تغذيه در اين زمينه، هم اثرات کوتاه مدت و هم اثرات بلند مدت دارد به گونه اي که مطالعات نشان داده اند براي مثال تغذيه دختران در سنين 2 تا 5 سالگي با توجه به اينکه چه نسبت از پروتئين دريافتي آنها از منابع حيواني در مقايسه با منابع گياهي باشد، مي تواند بر روي عملکرد تخمدان ها تأثير بگذارد. از طرفي در کوتاه مدت، تنها 4 روز دريافت رژيم بسيار کم کالري در طي سيکل درمان مي تواند، به شدت بر روي نتيجه درمان اثر نامطلوب داشته باشد.

وي با اشاره به اينکه مشکل بسيار مهمي که در تغذيه امروزي وجود دارد مصرف اسيدهاي چرب ترانس موجود در روغن هاي گياهي هيدروژنه شده و جامد مي باشد، افزود: اين روغن ها به شدت بر روي کيفيت اسپرم ها تأثير منفي دارند و توصيه ما به زوجيني که در يک سيکل درمان ناباروري قرار مي گيرند آن است که از سه تا چهار ماه پيش از شروع درمان ناباروري، از مصرف روغن هاي جامد پرهيز کنند. دکتر گياهي در ادامه خاطرنشان کرد: در ايران درصد بالايي از افراد جامعه دچار کمبود ويتامين D هستند که اين مسئله در ارتباط با زناني که سندرم تخمدان پلي کيستيک دارند و چاق مي باشند از اهميت بيشتري برخوردار است و ما براي جبران اين کمبود در آنان حداقل به دو ماه زمان نياز داريم تا ميزان ويتامين D را در اين افراد به سطح نرمالي برسانيم.

عضو تيم تخصصي مرکز درمان ناباروري ابن سينا با بيان اينکه فاکتورهاي بسياري وجود دارند که بر روي توليد اسپرم، حرکت و شکل آنها داراي تأثيرات منفي هستند، تشريح کرد: مکمل هاي آنتي اکسيدان بدون اصلاح الگوي دريافتي پايه، اثر مورد انتظار را در بهبود وضعيت اسپرم نخواهند داشت.

متخصص تغذيه و رژيم درماني مرکز درمان ناباروري ابن سينا با تأکيد بر اينکه خانم هايي که دچار سندرم تخمدان پلي کيستيک و افزايش وزن هستند و شروع سيکل درمان ناباروري آنها نيازمند کاهش وزن است، تأکيد کرد: در بسياري از اين افراد تنها ده درصد کاهش وزن مي تواند نتيجه درمان را تا 40 درصد بهبود بخشد. اين افراد بايد از انجام مشاوره هاي غير تخصصي،
نگرش هاي غير واقع بينانه در مورد کاهش وزن، گرفتن رژيم هاي غذايي ناصحيح، مصرف داروهاي کاهش وزن و حذف وعده غذايي به شدت اجتناب کنند.

عضو تيم تخصصي مرکز درمان ناباروري ابن سينا با اشاره به اينکه مهم ترين اصل در تغذيه پيش از بارداري رعايت اصل تعادل، تنوع، کيفيت و کميتي است که در طي روز بايد به صورت کامل مورد توجه قرار گيرد، گفت: الگوي دريافت ما از صبح تا شب است که هورمون هاي
سوخت و ساز بدن ما را کنترل مي کنند و سطح انسولين را تنظيم و بر روي ساخته شدن و عملکرد هورمون هاي جنسي اثر مي گذارند.

ترشح اين هورمونها داراي يک آهنگ و نظم شبانه روزي است که اگر الگوي غذايي، با اين آهنگ تغييرات هورموني در طي روز سازگار نباشد، مي تواند باروري را دچار مخاطره کند.

افزايش آگاهي زوجين درباره ناباروري، حفظ باروري و بررسي مشکلات پيش روي درمان در کشور، اعم از مراجعه به مراکز غير تخصصي درمان و باورهاي غلط در درمان ناباروري از مهم ترين اهداف اين مرکز مي باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.38992s, 19q