پروتكل استاندارد خدمات سلامت فقط با اجراي پزشك خانواده عملي مي‌شود

۱۳۸۷/۰۹/۲۳ - ۱۳:۳۴ - کد خبر: 14006
پروتكل استاندارد خدمات سلامت فقط با اجراي پزشك خانواده عملي مي‌شود
حسن امامي رضوي در گفت‌وگو با با فارس افزود: در سيستم پزشك خانواده پروتكل استاندارد خدمات سلامت تعريف شده است و بر اساس همين پروتكل برنامه آموزشي پزشكان طراحي شده است. پزشك خانواده مي‌داند در كجا بايد اقدام به درمان كند و در چه مواقعي بيمار را به پزشك متخصص ارجاع دهد.
وي اضافه كرد: بر عكس آن در خارج از طرح پزشك خانواده هيچ كنترلي بر نحوه خدمات رساني پزشكان و مراجعه بيماران وجود ندارد و همين امر موجب نارضايتي مردم از خدمات بر پزشكان عمومي و هدر رفتن بخش عظيم منابع مالي در كشور شده است.
امامي رضوي افزود: پزشكان خانواده بعد از گذشت نزديك به سه سال كار در روستاها هنوز از طرف روستاييان به شدت تحت فشار هستند كه برگه ارجاع آنها مهر بخورد و نزد پزشك متخصص در شهر بروند.
معاون وزير بهداشت گفت: متأسفانه هنوز اين فرهنگ نادرست مراجعه مستقيم به پزشك متخصص در كشور ما وجود دارد و مطمئناً در آينده با اجراي طرح پزشك خانواده در شهرها به علت دسترسي آسان‌تر مردم به پزشك متخصص با مشكلات بيشتري مواجه مي‌شويم.
امامي رضوي اضافه كرد: براي رفع اين مشكل نيازمند فرهنگ‌سازي در بين مردم هستيم. پزشكان عمومي بايد با رعايت نكات علمي و اجراي پروتكل استاندارد خدمات كه موارد درمان و ارجاع را مشخص كرده هم رضايت مردم را كسب كند و هم موجب اصلاح نظام ارائه خدمات سلامت در كشور بشوند.
وي گفت: پزشكان عمومي در شهرها اكنون بر اساس سيستم ارجاع و پزشك خانواده عمل نمي‌كند. اما ما ناگزيريم كه اين سيستم را در كشور ارجاع كنيم تا مشكلات حل شود و البته بيمه‌ها ابزارهاي كنترلي اين طرح هستند و نبايد اجازه دهد هزينه‌هاي يك بيمار در زماني كه از كانال پزشك عمومي يا پزشك خانواده رد نشده است پرداخت شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.28119s, 18q