آسیب به قفسه سینه و چگونگی درمان آن

۱۳۹۳/۱۲/۱۰ - ۱۱:۰۸ - کد خبر: 140164

سلامت نیوز: یک متخصص جراحی عمومی با بیان اینکه نزدیک به 40 درصد قربانیان صدمات، دچار انواع آسیب‌های قفسه سینه می‌شوند، تاکید کرد: ترومای قفسه سینه باعث اختلال در برون‌ده قلب، کاهش فشار خون و کاهش خونرسانی به اندام‌های حیاتی می‌شود که می‌تواند منجر به فوت بیمار شود.

دکتر رضا مطلوب در گفت‌وگو با ایسنا ، با اشاره به اینکه درمان آسیب به قفسه سینه همانند درمان دنده شکسته اغلب حمایتی است، گفت: درمان این عارضه شامل پاک کردن ترشحات از ریه‌ها و کنترل درد است که اغلب با فیزیوتراپی ریه که متمرکز بر روش‌های اتساع ریه و تخلیه ترشحات است؛ انجام می‌شود. بنابراین برای کنترل درد تجویز مسکن توسط پزشک موثر است.

وی در ادامه افزود: در هنگام صدمه ناپایدار شدید قفسه سینه، لوله‌گذاری داخل تراشه (نای) و تهویه مکانیکی با دستگاه تهویه جهت ثابت کردن دیواره قفسه سینه و تصحیح اختلال در تبادلات گازی استفاده می‌شود. صرف نظر از نوع درمان، بیمار باید به طور مرتب و دقیق توسط رادیوگرافی قفسه سینه، ABG، پالسی اکسیمتری و تست‌های عملکرد ریه ارزیابی شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه ابتلا به آمبولی ریوی، شایع‌ترین عارضه تروما قفسه سینه است، تصریح کرد: تثبیت سیستم قلبی ریوی و کاهش خطر آمبولی ریه ثانوی از اهداف درمان آمبولی ریه است که پس از اجرای معیارهای اورژانسی و پذیرا شدن شرایط بیمار با روش‌های درمان ضد انعقادی، درمان ترومبولیتیک و مداخله جراحی صورت می‌گیرد.

مطلوب تاکید کرد: برای اکثر بیماران دارای زخم‌های نافذ، جهت اتساع مجدد و سریع ریه‌ها، لوله سینه داخل فضای جنب گذاشته می‌شود تا موجب تخلیه هوا و خون شود که در شناسایی سریع خون‌ریزی کمک می‌کند. بنابراین اگر بیمار زخم نافذ به قلب، عروق بزرگ و مری داشته باشد؛ اقدامات جراحی ضروری است.

این متخصص جراحی عمومی در پایان یادآور شد: هدف از درمان‌های فوری برگرداندن و حفظ عملکرد قلبی –ریوی است که بعد از اطمینان از باز بودن راه هوایی و برقراری تهویه، بیمار باید از نظر شوک و صدمات داخل قفسه سینه و شکم بررسی شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.60997s, 19q