هشدار وزارت بهداشت نسبت به وجود «مخدرها» در داروهای ماهواره‌ای

۱۳۹۳/۱۲/۱۰ - ۱۱:۳۸ - کد خبر: 140170

سلامت نیوز: مدیرحقوقی سازمان غذا و دارو در خصوص قوانین فرآورده‌های دارویی ماهواره‌ای و خارج از شبکه‌های مجاز توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، عباس یاراحمدی در خصوص عدم ثبت شکایت و گزارش آسیب‌های داروهای ماهواره‌ای و اینکه امکان نظارتی بر آن وجود ندارد، پس نمی‌توان مانع فعالیت تبلیغ کنندگان شد،گفت: مطابق ماده 4 آیین‌نامه ساخت و ورود دارو، مصوب 4 شهریور ماه سال 68 (بااصلاح بعدی) وارد کننده شخصیت حقیقی یا حقوقی است که دارای شرایط و مجوزهای لازم به منظور واردات دارو از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (سازمان غذا و دارو) بوده و یا به موجب قانون چنین مسئولیتی بر عهده دارد.

وی ادامه داد:‌ مردم می‌توانند با اندک توجهی به بروشورهای شرکت‌های تولید کننده دارو که شماره ثبت، مجوز، محتویات، موارد مصرف و البته عوارض احتمالی را ممهور به مهر تایید وزارت بهداشت در خود دارد با تکیه بر علم متخصصین و اطمینان خاطر آنها را مصرف کنند.

وی همچنین با اشاره به ماده 8 آیین نامه مذکور افزود: پروانه ورود یا ساخت دارو پروانه‌ای است که پس از اخذ صلاحیت ساخت یا ورود دارو از کمیسیون ساخت و ورود دارو بر اساس قانون مربوطه و مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی و مقررات ناشی از آن توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (سازمان غذا و دارو) صادر می‌شود و مدت چهار سال اعتبار دارد. امادر هیچ کدام از تبلیغات دارویی شبکه‌های ماهواره‌ای درباره عوارض احتمالی دارو صحبتی نمی‌شود؛ اتفاقا می‌گویند که داروهای آنان هیچ عارضه‌ای ندارد. این رفتار، اغواگری است زیرا فرد ثالث و بیننده با خود می‌گوید وقتی می‌توانم دارویی بخرم که عارضه ندارد؛ چرا دارویی عارضه‌دار مصرف کنم.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، مدیرحقوقی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه باید بتوانیم با فعالیت‌های فرهنگی مردم را مجاب کنیم که تبلیغات داروهای ماهواره‌ای، اغواگرانه است در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا هیچ یک از داروهای تبلیغ شده در شبکه‌های ماهواره‌ای قابل اطمینان نیستند، اظهار داشت: نه تنها مصرف کنندگان از ترکیبات این داروها بی‌خبرند، بلکه نمی‌دانند که محتوای این داروها بعضا نوعی مخدر است. در برخی پرونده‌های مطروحه در سیستم قضایی که ما در حال پیگیری‌شان هستیم مشاهده می‌شود حتی مدیران شرکت‌های وارد کننده این داروها هم از ترکیبات آنها بی‌خبر بوده‌اند. در این پیگیری‌ها حتی با داروهایی مواجه می‌شویم که در داخل کشور پر شده و پس از الصاق برچسب کشورهای اروپایی بر روی جعبه بفروش می‌رسند.

وی در پایان تاکید کرد: فرآورده‌های دارویی خارج از شبکه‌های پخش، مورد تائید سازمان غذا و دارو نیست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.9545s, 19q