در مصرف روغن های گیاهی زیاده روی نکنید

۱۳۹۳/۱۲/۱۰ - ۱۳:۲۲ - کد خبر: 140179

سلامت نیوز:هرچندپزشکان و متخصصان تغذيه توصيه مي کنندروغن هاي گياهي جايگزين مناسبي براي انواع ديگر روغن ها هستند، اما تاکيد مي کنند در مصرف روغن هاي استخراج شده از دانه هاي گياهي نيز بايد اعتدال رعايت شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،بيماري هاي قلبي و عروقي يکي از دلايل اصلي مرگ و مير در دنيا است به همين دليل اکثر متخصصان تغذيه بر کاهش مصرف چربي و روغن هاي جامد تاکيد و به جاي آن استفاده از روغن هاي استخراج شده از دانه هاي گياهي را توصيه مي کنند.اما بسياري از مردم تصور مي کنند، محدوديتي در مصرف روغن زيتون، هسته انگور،کانولا و سبوس برنج به دليل اينکه از دانه هاي گياهي استخراج مي شوند، وجود ندارد.

مينا کاوياني سرپرست واحد آموزش همگاني انستيتو تحقيقات تغذيه اي و صنايع غذايي کشور با اشاره به خواص انواع دانه هاي روغني به ايرنا گفت:دانستن نکات مربوط به انتخاب، خريد، نگهداري و مصرف صحيح انواع روغن دانه هاي گياهي براي بهره بردن از فوايد آنها، ضروري است.

روغن سويا مناسب براي مصارف روزانه

کاوياني با اشاره به اينکه روغن سويا پرمصرف ترين روغن در جهان است، گفت:دانه سويا به دليل ويژگي هاي مناسب کشاورزي، داشتن چربي، پروتئين فراوان و قيمت مناسب، برتري خاصي نسبت به ساير دانه هاي روغني دارد.

وي افزود: از اين روغن در توليد انواع محصولات غذايي مانند سس ها، مارگارين، روغن نباتي جامد، روغن مخصوص سرخ کردني و روغن پخت و پز استفاده مي شود. وي درباره نوع و ترکيب اسيدهاي چرب در روغن سويا گفت:حدود 15 درصد اسيد هاي چرب روغن سويا از نوع اشباع و بيش از 80 درصد آن از نوع غيراشباع است. مقدار زياد آنتي اکسيدان در روغن سويا باعث پايداري زياد آن در مقابل فساد مي شود. روغن سوياي تصفيه شده بدون رنگ، طعم و بو است

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.21877s, 19q