وظیفه محیط زیست اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز گرد و غبار نیست

۱۳۹۳/۱۲/۱۰ - ۱۷:۱۹ - کد خبر: 140186

سلامت نیوز: مدیر ستاد مقابله با گرد و غبار با تاکید بر این که سازمان حفاظت محیط زیست موظف به انجام اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز گرد و غبار نیست، گفت: وظیفه سازمان نظارت بر عملکرد دستگاههایی است که می توانند در پیشگیری نقش داشته باشند.

ضیاءالدین شعاعی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره بروز گرد و غبار پیش از آغاز بادهای معمول 120 روزه در استان سیستان و بلوچستان افزود: عدم تخصیص حق آبه هامون دلیل بروز این مسئله است که باید در کشور همسایه مان افغانستان رعایت شود و تعاملات بین المللی را می طلبد.

مدیرستاد مقابله با گرد و غبار با اشاره به این که سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری مسئولیت گرد و غبار با منشاء هامون را در این منطقه برعهده دارند، گفت: اطراف دریاچه اقدامات بیابان زدایی انجام و طرح هایی نیز پیشنهاد شده است. به طور کلی می توان گفت که در حد بضاعت کار شده است و باید ببینیم برنامه برای سال آتی چیست.

شعاعی با اشاره به این که هنوز بادهای غالب در آن منطقه آغاز نشده است، افزود: خشکسالی و کاهش بارش از یک سو شرایط خشک شدن دریاچه را فراهم کرده است و از سویی دیگر خشکی دریاچه و عملیات کشت های بی نتیجه، گرد و غبار را برای این منطقه به همراه آورده است.

به گفته شعاعی، عدم تخصیص حق آبه از طرف افغانستان و کنترل آب در بالادست باعث خشکی در تالاب و بروز گرد و غبار پراکنده از این منشاء شده است.

سیستان و بلوچستان بیش از 15سال است که با ریزگردها دست و پنجه نرم می کند و بادهای 120 روزه همه ساله به مدت 4 ماه (خرداد تا مهر) در سیستان یکه تازی می‌کند. به علاوه خشکی تالاب هامون در سال‌های اخیر وضعیت گرد و غبار را بحرانی کرده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.53815s, 19q