18 سالگی، سن شروع اهدای خون در ایران

۱۳۹۳/۱۲/۱۰ - ۱۵:۰۰ - کد خبر: 140217

سلامت نیوز: مدیرعامل سازمان انتقال خون از جوانان متولد سال 1373 به بعد برای اهدای خون و مشارکت در سلامت خون دعوت کرد و گفت: 18 سالگی به عنوان سن شروع اهدای خون در ایران محسوب می شود.

به گزارش سلامت نیوز از سازمان انتقال خون، علی اکبر پور فتح الله افزود: از سال 1373 به بعد واکسیناسیون کشوری علیه هپاتیت B در همه نوزادان متولد شده در کشور به صورت یک برنامه ملی و کشوری صورت پذیرفته است، بنابراین افراد متولد 1373 به بعد علیه ویروس هپاتیت B واکسینه و ایمن شده اند و طبعا شیوع هپاتیت در این گروه بسیار پایین تر و سالم ترین افراد برای اهدای خون هستند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه سن شروع اهدای خون در ایران 18 سال است، جوانانی که اکنون در سن 18 تا 21 سالگی هستند، ایده آل ترین و بهترین گروه سنی برای مشارکت در سلامت خون هستند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به جهت گیری جامعه به سوی سالمندی، گفت: وقتی جامعه به سوی سالمندی پیش می رود مصرف خون و فرآورده های آن افزایش می یابد و نزدیک به 2.3 خون مصرف شده در سنین بالای 50 سالگی به علت افزایش بدخیمی ها و اعمال جراحی است، از طرف دیگر کانون های خون سازی در سنین پس از 60 سالگی کاهش می یابد.

وی تصریح کرد: سازمان انتقال خون نیز از افراد با سن بالاتر از 65 سال خون دریافت نمی کند، به عبارت دیگر در سالمندی جوامع، هم اهداکنندگان خون کاهش می یابند و هم حجم مصرف خون و فرآورده های خونی افزایش می یابد.

پورفتح الله افزود: با توجه به اینکه جامعه ایران هم به سوی سالمندی حرکت می کند، سرمایه گذاری روی جوانان و گرایش متولدین سال 1373 به بعد، اهدای خون مستمر می تواند نقش موثری در سلامت و کفایت خون و فرآورده های آن داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان انتقال خون پیشگام در برنامه های سلامت و کفایت خون در میان کشورهای در حال توسعه است، افزود: به طوری که با برنامه ریزی انجام شده در زمینه اهداکنندگان خون اکنون شاخص شیوع عفونت های قابل انتقال خون از طریق خون در جامعه اهداکنندگان خون در ایران 10 برابر کمتر از جامعه طبیعی است و طی پنج سال گذشته شاهد کاهش نسبت شیوع عفونت های قابل انتقال از طریق خون بوده ایم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32634s, 18q