افزودنی‌های غذایی موجب افزایش وزن می‌شوند

۱۳۹۳/۱۲/۱۰ - ۱۵:۳۳ - کد خبر: 140228

سلامت نیوز: مطالعات انجام شده روی حیوانات نشان می‌دهد افزودنی‌های خوراکی که به عنوان نگهدارنده در غذاهای فرآوری‌شده استفاده می‌شوند می‌توانند ترکیب باکتریایی معده را به هم بزنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، در این بررسی متخصصان تغذیه به موش‌های آزمایشگاهی دو ماده شیمیایی افزودنی به مواد غذایی را خوراندند که با برهم زدن ترکیب باکتریایی معده در نهایت موجب افزایش وزن، تغییر سطح قندخون و مشکلات روده‌ای پیشرفته در این موش‌ها شد.

«بنویت چاساینگ» از دانشگاه آتلانتا و یکی از متخصصان این مطالعه گفت: دو ماده شیمیایی افزوده شده به ترکیب غذایی این موش‌ها، مواد امولسیونی بودند که ترکیبات حاوی آب و چربی را کنار هم نگه‌ می‌دارند و می‌توانند از هم جدا می‌شوند. این مواد شیمیایی توانستند موجب بروز التهاب در سطح پایین و سندرم متابولیک در این موش‌ها شوند.

افزودنی‌های خوراکی ممکن است با کمک به رشد باکتری‌هایی که از طریق پوشش مخاطی محافظ معده تغذیه می‌کنند به سلامت بدن آسیب برسانند.

به طور کلی امولسیون‌ها مواد شیمیایی هستند که موجب غلیظ و سفت شدن مواد خوراکی می‌شوند. به طور مثال وجود این ماده در بستنی موجب می‌شود بستنی پس از چند بار منجمد و آب شدن حالت کرم مانند خود را حفظ کنند.

نتایج مطالعات انجام شده پیشین روی موش‌ها نیز حاکی از آن بود که افزودنی‌های خوراکی «کربوکسی متیل سلولز»، ترکیب باکتریایی که معده را پوشش می‌دهد تغییر می‌دهد. بنابراین، چاساینگ و همکارانش درصدد برآمدند تا بررسی کنند چگونه این ترکیب روی سلامت حیوانات تاثیر می‌گذارد.

این تیم تخصصی در رژیم غذایی گروهی از موش‌های سالم یک درصد کربوکسی متیل سلولز اضافه کردند که در بسیاری از خوراکی‌های آماده وجود دارد. سپس مشاهده شد میزان مصرف خوراکی در این موش‌ها نسبت به موش‌های تحت کنترل افزایش یافت، وزن بیشتری پیدا کردند و کنترل قندخون آن‌ها با مشکل روبرو شد. در نظر گرفتن این علائم حائز اهمیت است زیرا این نشانه‌ها در انسان می‌تواند در سندرم متابولیک دیده شود. همچنین متخصصان در بررسی بافت معده این موش‌ها، علائمی از میزان پایینی از التهاب را مشاهده کردند.
به گزارش ایسنا به نقل از دیسکاوری نیوز، به گفته متخصصان افزودنی‌های خوراکی به رشد باکتری‌هایی کمک می‌کنند که در لایه پایین‌تر مخاط و نزدیک به بافت روده‌ای هستند.

همچنین افزودنی‌های خوراکی به رشد باکتری‌هایی منجر می‌شوند که مخاط را هضم می‌کنند. در عین حال این یافته از این واقعیت حکایت دارد که باکتری‌های موجود در بدن انسان نقش مهمی در وضعیت سلامت بدن انسان ایفا می‌کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17024s, 19q