تبليغات ماهواره‌اي تركيه مبني بر درمان قطعي ديابت هيچ پايه و اساس علمي ندارد

۱۳۹۳/۱۲/۱۱ - ۱۱:۳۲ - کد خبر: 140284

سلامت نیوز:يك فوق تخصص غدد و متابوليسم با بيان اينكه تبليغات ماهواره‌اي كشور تركيه مبني بر درمان قطعي ديابت هيچ پايه و اساس علمي ندارد، گفت: كشور تركيه با انجام جراحي صرفا قصد كلاه برداري را دارند، همچنين انجام عمل جراحي متابوليك بر حسب نياز بيمار براي افراد با چاقي شديد انجام مي‌شود كه اين انتخاب بايد بر اساس تيم متخصص پزشك انجام شود تا اقدامات بعد و قبل بيمار بدون مشكل پيش رود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آفرینش، دكتر محمدرضا مهاجري تهراني فوق تخصص غدد و متابوليسم با بيان اينكه چاقي و اضافه وزن يكي از علل ايجاد كننده ديايت نوع 2 در افراد است، افزود: متاسفانه در كشور ما مجموع اضافه وزن و چاقي حدود 70-65 درصد جمعيت بالاي 30 سال است بنابر مي‌توان گفت شيوع چاقي روز به روز در حال افزايش است اگر وزن را تقسيم بر قد كنيم و قد در مخرج كسر قرار بگيرد و به توان دو برسد تراكم توده بدني فرد مشخص مي‌شود.

وي ادامه داد: به طور مثال قد براساس متر 8/1 به توان دو در مخرج كسر و وزن فرد كه 80 كيلو در صورت كسر توده بدني فرد مشخص مي‌شود به همين دليل مي‌توان ميزان اضافه وزن و چاقي را براساس توده بدني مشخص كنيم.

دكتر مهاجري تصريح كرد: توده بدني 25 وضعيت طبيعي و توده بدني بالاي 25 اضافه وزن و بالاتر از 30 وضعيت چاق بودن فرد را مشخص مي‌كند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اينكه احتمال برخي بيماري‌ها با توده بدني كمتر از 20 در افراد وجود دارد، اظهار داشت: مطالعات اخير نشان داده است كه كمترين مرگ‌و مير در جوامع مختلف شاخص توده بدني بين 25-20 است و از طرفي ميزان چربي احشايي ارتباط مستقيمي با مرگ‌و مير دارد.

اين فوق تخصص غدد و متابوليسم عنوان كرد: در صورتي كه دو نفر تراكم توده بدني يكساني داشته باشد اما ميزان محيط دور شكم يكي نسيت به ديگري بيشتر باشد احتمال بيماري قلبي و عروقي و مرگ و مير در آن فرد بيشتر است.

وي تاكيد كرد: به طور طبيعي ميزان دور شكم به صورت بازدم در زنان كمتر از 88 سانتي متر و در مردان از 102 سانتي متر بايد باشد كه صورت بالاتر تر بودن اين ميزان فرد مستعد بيماري چاقي و ديگر بيماري‌ها است.

دكتر مهاجري با اشاره به اينكه چاقي به دو نوع سيب‌گونه و گلابي‌گونه تقسيم مي‌شود، گفت: چاقي سيب‌گونه نواحي را شكم را چاق مي كند كه با بيماري قلبي و عروقي، ديابت و سكته‌هاي قلبي ارتباط دارد اما چاقي گلابي گونه معمولا نواحي ران و باسن فرد را چاق مي‌كند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در خصوص اينكه در دنيا مردان دچار چاقي سيب‌گونه و زنان دچار چاقي گلابي گونه مي‌شوند، افزود: متاسفانه در ايران زنان دچار چاقي سيب گونه مي‌شوند اين امر نشان دهنده آن است كه احتمال بيماري قلبي در زنان نسبت به ديگر كشورها بيشتر است.

وي با بيان اينكه بيماري چاقي در مردان و زنان احتمال ابتلا به فشارخون در آنها را افزايش مي‌دهد، تصريح كرد: چاقي ريسك ابتلا افراد را به ديابت نوع 2، فشار خون، بيماري قلبي و عروقي، سكته مغزي، سرطان سينه، كيسه صفرا، سرطان رحم ،سرطان پروستات، آرتروز و مشكلات روان پزشكي را در آنها افزايش مي‌دهد.

اين متخصص غدد و متابوليسم در رابطه با اينكه پرخوري و كم تحركي يكي از علل ايجاد چاقي در افراد است، اظهار داشت: بيماري كم كاري تيروئيد و فوق كليه و بيماري مغزي علل شايعي را شامل نمي‌شود اما در صورتي كه بيماري روان پزشكي احتمال چاقي را در افراد افزايش مي‌دهد.

دكتر مهاجري در خصوص اينكه احتمال ايجاد بيماري قلبي و عروقي در افراد با توده بدني بالاي 25 وجود دارد، گفت: علاوه بر آن افرادي كه تراكم توده بدني طبيعي دارند اما ميزان دور شكم آنها از حد طبيعي بالاتر است شانس ابتلا آنها به بيماري قلبي و عروقي بيشتر است به همين دليل افزايش فعاليت بدني مانند پياده روي و كاهش مصرف مواد غذايي با كالري زياد را براي اين گونه افراد توصيه مي كنيم.

وي تاكيد كرد: علاوه بر آن اين افراد بايد براي كاهش وزن خود استعمال دخانيات را قطع كنند همچنين انجام آزمايش كنترل فشار خون، ميزان چربي و قند خون را براي آْنها توصيه مي‌كنيم.

دكتر مهاجري استفاده از دارو براي كاهش وزن را آخرين مرحله بعد از رژيم غذايي و تغيير شيوه زندگي دانست و گفت: در صورتي كه بيماران مبتلا به چاقي و اضافه وزن با استفاده از رژيم غذايي نتواستند كاهش وزن داشته باشند مي توانند بعد از داروهايي براي كاهش وزن خود كمك بگيرند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اينكه كاهش 7-5 درصدي وزن مي‌تواند نشان دهنده موفقيت بيمار در كاهش وزن باشد، افزود: متاسفانه برخي بيماران از خود انتظار زيادي در كاهش وزن دارند در صورتي كه اگر با مصرف دارو، بيمار 15-10 درصد كاهش وزن پيدا كند مي‌توان گفت موفق شده است همچنين استفاده از برخي از داروها كه مجوز ندارند حتما بايد تحت نظر پزشك معالج مصرف شود.

اين فوق تخصص غدد و متابوليسم با اشاره به اينكه انجام جراحي متابوليك براي افراد با شاخص توده بدني بالاي 30 و 40 توصيه مي‌شود، اظهار داشت: اگر افراد با شاخص توده بدني بالا با بيماري ديابت، چربي خون و فشار خون همراه باشد بايد از درمان جراحي و آزمايش لاپاراسكوپي استفاده كنند كه خوشبختانه در كشور ما اين عمل پيشرفت زيادي داشته است.

وي ادامه داد: انجام عمل جراحي مي‌تواند با كوچكتر كردن سايز معده و تغييراتي در مسير غذا موجب كاهش وزن در افراد شود كه براي انجام اين عمل نياز نيست بيمار به ديگر كشورها سفر كنند.

دكتر مهاجري در پايان خاطر نشان كرد: كاهش مواد چربي، كاهش مصرف فست فود و افزايش مصرف غذاي مديترانه‌اي مانند غذاهاي دريايي، افزايش مواد غذايي با فيبر بالا، استفاده از روغن زيتون و سبزيجات براي پيشگيري از بيماري قلبي و عروقي و كاهش وزن توصيه مي شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.86093s, 19q