موفقیت محققان ایرانی در ساخت نانوداروی ضد باکتری از عصاره زردچوبه

۱۳۹۳/۱۲/۱۱ - ۱۲:۳۱ - کد خبر: 140311

سلامت نیوز: محققان دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) با همکاری پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس، موفق به ساخت سامانه دارورسانی ضد عوامل عفونی با استفاده از عصاره زردچوبه شدند.

به گزارش ایرنا ازستاد ویژه توسعه فناوری نانو، درساخت این نانو دارو ازعصاره زرد چوبه و پلیمرهای طبیعی استفاده شده و علاوه برخاصیت ضدباکتریایی، قابلیت ترمیم سریع زخم ها را نیز دارد. نانوداروی پیشنهادی در درمان مدل حیوانی عفونی موفق بوده است.

دکتر میرزا علی مفضل جهرمی از محققان این طرح گفت: عفونت یکی از مهم ترین علل مرگ و میر و از کار افتادگی افراد آسیب دیده در جهان است، اگرچه استفاده از آنتی بیوتیک های گوناگون جهت درمان عفونت های مختلف بسیار رایج است، اما این داروها عوارض جانبی مختلفی دارند و حتی پس از مدتی در بدن فرد مقاومت دارویی نسبت به آن ها ایجاد می شود.

وی با اشاره به اینکه آنتی بیوتیک ها نمی توانند بافت های آسیب دیده را ترمیم کنند افزود: هدف از این پژوهش، طراحی نانوسامانه دارویی بی خطر وکارآمد جهت رهاسازی هدفمند داروی کورکومین در بافت عفونی بوده است.

مفضل جهرمی ادامه داد:کورکومین یک ترکیب زرد رنگ طبیعی است که از زرد چوبه استخراج می شود و خواص ضد میکروبی دارد، کیتوسان نیز یک پلیمر طبیعی با سمیت کم، زیست تخریب پذیر و زیست سازگار است که در ساخت نانوحامل های دارویی به کار می رود.

وی بیان کرد:مطالعه حاضر نشان داده که نانو ذرات کیتوسان تری پلی فسفات که حامل داروی کورکومین است، می تواند به عنوان یک عامل قدرتمند در درمان عفونت

استافیلوکوکوس اورئوس( گستره وسیعی از عفونت ها از عفونت های ساده پوستی مانند جوشدانه، کورک، کفگیرک، گل مژه و آبسه گرفته تا بیماری های تهدید کننده زندگی مانند مننژیت را ایجاد می کند )و سودوموناس آئروژینوزا (سبب عفونت های مجاری ادراری، سیستم تنفسی، التهاب و آماس پوست، عفونت های بافتهای نرم،عفونت های استخوان ومفاصل، عفونت های معده و روده ای و عفونت های سیستمیک گوناگون به ویژه در بیماران با سوختگی های شدید) به کار روند.

مفضل جهرمی یادآور شد : طبق نتایج بدست آمده، نانو ذرات حاوی کورکومین به صورت معنی داری سبب مهار رشد باکتری های استافیلوکوکوس اورئوس و سودوموناس آئروژینوزا در موش عفونی شده است.

وی گفت: این نانوسامانه دارویی به گونه ای طراحی شده که رشد باکتری ها را در شرایط درون تنی (In vitro) مهار نموده و مقاومت دارویی در برابر آن ها رخ نمی دهد، این نانو دارو خاصیت ترمیم سریع زخم های ایجاد شده را نیز دارد، همچنین ساخت آن با هزینه کم امکان پذیر بوده و به سهولت قابل نگهداری است.

این پژوهشگردرخصوص دلیل انتخاب کیتوسان به عنوان حامل دارو بیان کرد:کورکومین به نور حساس است، نانوحامل پلیمری استفاده شده سبب می شود نور به این دارو نرسیده و سبب تخریب و از بین رفتن خاصیت درمانی آن نشود.

وی یادآورشد: نانو ذرات سبب رهایش تدریجی دارو در بافت می شود که خود سبب افزایش قدرت مهارکنندگی آن است علاوه بر این خود کیتوسان نیز خاصیت ضد میکروبی داشته و اثر درمانی کورکومین را تقویت می کند.

با توجه به این نتایج، به نظر می رسد نانوداروی پیشنهادی می تواند جایگزین مناسبی برای بسیاری از آنتی بیوتیک های رایج باشد.

دراین تحقیق از روش ژل سازی یونی با استفاده از نمک تری پلی فسفات جهت بارگذاری بهینه کورکومین (2 ± 75 درصد) در نانو ذرات کیتوسان استفاده شده است، همچنین از طیف سنجی جهت ارزیابی ویژگی های فیزیکی و شیمیایی نانوحامل های سنتزی و میزان داروی بارگذاری شده در آن ها استفاده شده است.

دکتر میرزا علی مفضل جهرمی، دانش آموخته رشته ایمنی شناسی پزشکی از دانشگاه تربیت مدرس، دکتر رضا میرنژاد و دکتر مهدی کمالی- اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) و همکارانشان در انجام این طرح همکاری داشته اند.

پیش ازاین نیز محققان ایرانی موفق به ساخت نانو داروی ضد سرطان با استفاده از زردچوبه شدند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.90517s, 19q